Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik spanyolországi nyelvjár...

Melyik spanyolországi nyelvjárás ejti az 'sz' hangot 's'-nek?

Figyelt kérdés
Többször is hallottam már, hogy egyesek az 'sz' hangot egy enyhén pösze 's'-nek ejtik. Biztos, hogy spanyolországiak voltak, ennél többet nem tudok.
2011. jún. 27. 10:29
 1/10 anonim ***** válasza:
minden spanyol pöszén ejti
2011. jún. 27. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
de páran feltűnően 's'-nek ejtik, majdnem úgy, mint a portugálok, ez viszont nem általános
2011. jún. 27. 10:53
 3/10 anonim ***** válasza:
Gondolom, észak és északnyugat. Én egy Vigo-ban született illetőtől hallottam feltűnően sokat.
2011. jún. 29. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
's'-t mindenhol sz-nek mondják, kivéve Argentína, de ott se pösze 's', inkább zs. Van ahol ki sem ejtik vagy h-t ejtenek helyette (Kolumbia, Venezuela, Chile, Puerto Rico...). 'c' az Spanyolországban pösze 'sz' (mint az angol th).
2011. júl. 5. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Draught, félreértetted a kérdést. Arra vagyok kíváncsi hol ejtenek az 'sz' helyett 's'-t, tehát pl a los padres-t nem losz padresznek, hanem loS padreSnek ejtik:)

Egyébként Kolumbiában nagyon szépen kiejtik az összes 'sz'-t, az ottani spanyol valami csodálatos és érthető:)

2011. júl. 5. 09:12
 6/10 anonim ***** válasza:

"'s'-t mindenhol sz-nek mondják, kivéve Argentína, de ott se pösze 's', inkább zs."


Az s-t gyakran s-nek ejtik Spanyolo. bizonyos részein.


Argentínában pedig inkább lenyelik vagy h-nak ejtik, nem zs-nek. Zs-nek inkább a y-t és ll-t ejtik.

2011. júl. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

09:12


Kolumbiában és Mexikóban beszélnek a leginkább "magyar akcentussal" spanyolul.

2011. júl. 6. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom, akkor ezek szerint Kolumbiában is vannak különböző nyelvjárások. Barátnőmék onnan költöztek ide, megtanított spanyolul és mostanában szinte csak úgy beszélgetünk... Előzőleg kicsit rosszul fogalmaztam, az sz-t szó végén és mássalhangzó előtt nem ejtik a kolumbiaiak (legalábbis ő), és a d is legtöbbször elmarad. Az r-t viszont nagyon kiemeli, és j meg zs betűzik.

Érthetőbben: pl. mikor összevesznek a hugával és megkérdezem, miért, ez rá a válasz : que ella es una malacostumbrada (mert el van kényeztetve), és így ejti: kézsa euna malakotumbRa'a. Nem vagyok jó fonetikában, és persze nem is mindig ezt mondja, de látható, hogy s elmaradt, ll=zs, d pedig kiesett, ott van egy szünet.

A j-betűzés az meg olyasmi, hogy pl: mi hermano (testvérem) az kiejtve kb, miérmáno, de ő azt mondja, hogy mijérmáno.

Kérdésre visszatérve: megfigyeltem, hogy ahol ejtjük az sz-t (pl. saber szóban), ott egy sz-sz-zs keveréket ejtünk, leginkább ilyen rövid fütyüléshez hasonlít, amit úgy tudsz kiadni, ha a nyelvedet felrakod a szájpadlásodra, és mondasz egy sz-t. Ez mindkettőnkre igaz, és amikor koliban beszélgettem spanyolokkal, ők is így ejtették. Szóval szerintem sokan ejtik így.

2011. júl. 6. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Bocsánat félreírtam: szóval ahol megmarad az s, az ilyen s-sz-zs-z közötti hang. Behatárolhatatlan. :D
2011. júl. 6. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Elolvasva a válaszokat, megdöbbentem. Tisztázzuk a dolgokat. A spanyolországi spanyol nyelvjárást beszélők (Andalúzia, Mellila, Ceuta, és Kanári-szigeteket kivéve) az "sz" hangot, apikoalveolárisan vagyis emelt nyelvheggyel ejtik. Ez ahogy megfigyelted olyan "sz" hang ami átcsúszik "s"-be. A magyar fül számára valami beszédhibás s-re emlékeztet. (Megjegyzés: a finnek is így ejtik az "sz"-t sőt egyes erdélyi magyar nyelvjárásokban is.) Kolumbia, Peru egyes vidékein is így ejtik, mert a gyarmatosítók kasztília tartományból származnak. Dél Spanyolországban és az említett helyeken viszont az s-t lenyelik, vagy h-vá alakul. Ez az ejtésmód terjedt el latin-amerika legnagyobb részén: Kubában, Argentinában stb.
2011. nov. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!