Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Még egy kérdés a német "aufhör...

Még egy kérdés a német "aufhören"-nel. Ez így helyes?

Figyelt kérdés
Tettem már föl egy kérdést, hogy hogyan kell igéből főnevet képezni, hogy pl. használni lehessen az "aufhören"-nel. Nagybetűvel kell írni+das a névelője, ez érthető. Azonban hallottam azt a mondatot, hogy "Hört auf zu schlagen!"...akkor ezek szerint lehet zu+Infinitivvel is használni?
2011. máj. 10. 16:05
 1/7 A kérdező kommentje:
*A kérdést az aufhören+zu+I.-re értettem, de amúgy nem kell bele vessző?
2011. máj. 10. 16:10
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen.
2011. máj. 10. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
De nem kell vessző...
2011. máj. 10. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi. És akkor ha azt akarom írni, hogy "Hör auf, mich zu schlagen.", akkor abba már kell?
2011. máj. 10. 16:18
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha az infinitíves szerkezet mondatértékű, tehát egy vagy több tőle függő bővítmánye van, akkor a legtöbbször vesszővel választjuk el.

Pl: Er hatte keine Gelegenheit, sich zu waschen. Nem volt lehetősége megmosakodni (hogy megmosakodjon).

Azonban nem tesszük ki a vsesszőt mégsem, ha az egyik bővítményt a mondat élére tesszük, azaz kiemeljük.

Wir bitten, den Betrag auf unser Konto zu überweisen.

Itt van vessző. Most kiemelünk:

Den Betrag bitten wir auf unsrer Konto zu überweisen.

(Az összeget kérjük átutalni a folyószámlánkra.)

A bővítés nélküli infinitív többnyire vessző nélkül áll.

Es ist verboten zu rauchen. (Tilos a dohányzás. Tilos dohányozni.)

Ilyen egyszerű infinitíveknél csak akkor kell kitenni a vesszőt, ha "es, das daran, darauf" az előttük álló infinitívre utalnak.

Pl: Zu lesen, es is (vagy das ist) für mich die größte Freude. (Az olvasás /olvasni/ számomra a legnagyobb öröm.

Kitesszük a vesszőt olyankor is, amikor az állítmány főnév, és "ist" vagy "war" segédigével áll.

Pl: Meine Absicht war, zu reisen. (Az utazás volt a szándékom.)

Sein Traum ist, zu fliegen. (A repülés /repülni/ az álma.)

Itt a "zu reisen,zu fliegen" az alany. Mit állítok róla? Azt, hogy ez volt az álma, ill. az én szándékom. Tehét ez az állítmány.

2011. máj. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ja, és a kérdésedre a válasz: Ha az "aufhören" egy bővített infinitíves szerkezettel áll, akkor tetszés szerint kiteheted, és el is hagyhatod a vesszőt. Ez attól függ, hogy az "aufhören"-t teljes igének, vagy segédigének fogod fel.

Pl: Er hörte auf, den Vorgesetzten zu spielen.

Vagy: Er hörte auf den Vorgesetzten zu spielen. H

Ha azonban az "aufhören" valamilyen határozóval áll, akkor mindenképpen kell a vessző:

Pl: Er hörte ENDLICH auf, den Vorgesetzten zu spielen. (Végre felhagyott azzal, hogy a főnök szerepét játssza.)

Magyarban ilyenkor mellékmondatokat használunk.

2011. máj. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Oké, így értem, köszi.
2011. máj. 10. 21:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!