Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen igeidők voltak régen a...

Milyen igeidők voltak régen a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy több igeidő volt, pl. a "Mondá az úr", vagy mondjuk a "mondottam volt" jellegű szerkezetek. Hány ilyen volt, melyiknek mi a neve, és mikor használták?
2011. febr. 4. 22:36
 1/3 anonim válasza:
84%

Amelyeket említesz, azok az archaikus múlt idő bizonyos formái (kb. a 18. századig léteztek, de az irodalomban még a 20. századi írók, költők munkáiban is megtalálhatjuk őket).


Elbeszélő múlt (praeteritum): egyszerű, az -á, -é, -a, -e időjellel alkotott forma. Első funkciójában a múlt idejű folyamatos cselekvések leírását szolgálta, a múlt században azonban jelentésében hasonlóvá vált az egyszerű múlt időhöz.

van - valék, valál, vala, valánk, valátok, valának

vár - várék, várál, vára, váránk, várátok, várának; várám, várád, várá, váránk, várátok, várák

kér - kérék, kérél, kére, kérénk, kérétek, kérének; kérém, kéréd, kéré, kérénk, kérétek, kérék


Összetett múlt idők:

félrégmúlt: az alapige múlt ideje + vala / írtam vala, írtál vala stb.

régmúlt: az alapige múlt ideje + volt / írtam volt, írtál volt stb.

befejezett múlt: a szokik ige imperfectuma + főnévi igenév / szoktam volt mondani stb.

2011. febr. 4. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Először is voltak a befejezetlen múltidők ("aligmúlt"):

várok vala, várék, várék vala.

Emellett volt a befejezett múlt (vártam) és a befejezett régmúlt (vártam volt).


Ezek kijelentő módban értendők, mert a kötőmódban háromnak megvoltak a megfelelőik: a közelmúlt: várnék, a befejezett múlt: vártam légyen, régmúlt: vártam volna. Ma ezeket inkább jelen és múlt idő, feltételes módnak soroljuk be.


Még volt jövő is: találandok = találni fogok, találok majd. De már a 18. században is inkább körülírták a jövő időt.


Ha úgy tekintjük, hogy volt jövő idő, akkor volt jövő, jelen és talán 2-féle vagy 3-féle múlt (a fenti 5+3 múlt idejű igealak ugyanis nem mind időben, hanem aspektusban és módban különbözik). Túl sok értelme nincs szőrszálakat hasogatni, mert koronként, helyenként lehettek és voltak is eltérések.


1850 körül még megvolt a legtöbb "igeidő" a tankönyvekben, de már kevéssé használták őket, a 20. század elejére pedig nagyjából letisztult a rendszer, maradtak azok, amiket ma is használunk.

2011. febr. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Hú, nagyon köszi a kimerítő választ! Egyébként egyszerűen csak érdekel, hogy hogyan is kell értelmezni ezeket a régies alakokat. Nagyon köszi, tök jó összefoglalókat írtatok!
2011. febr. 4. 23:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!