Milyen hagyományos nép-elnevezések vannak még?
Az utóbb felsoroltak többsége nem helytálló.
A sokácok és a bunyevácok két szláv nép. Nekik nincs más nevük, úgyhogy ebbe a kategóriába nem illenek. A busók pedig az ősi szláv mitológia "lényei", tehát mégcsak nem is nép.
A bosnyákok a muzulmán délszlávok. Nekik sincs más nevük, úgyhogy megintcsak nem illenek ide.
A svábok egy német nép. Ugyanolyanok, mint a bajorok, a poroszok, a szászok vagy a pfalziak, úgyhogy az is kilőve.
A palócók, a matyók és a csángók a magyarság (illetve a székelység) egy-egy csoportjai, amiknek szintén nincs más nevük.
A ruszinok pedig szintén egy népcsoport, aminek szintén nincs más neve.
A vendek és a tirpákok jó. A pirézeket nem tudom. Ők kicsodák?
A tót magyarázatát pedig köszönöm.
Mellesleg a németeket egy időben hívták teutonoknak is. (Német Lovagrend is más néven Teuton Lovagrend)
Így van, a sokácok, bunyevácok szláv népcsoportok, más elnevezésük nincsen, de főleg a bosnyákok elnevezésére mondjon már egy aktuálisabb kifejezést az illető, aki írta ?! :O
Mondjuk vannak ebben átmenetek, mert olykor a bunyevácok, sokácok is szokták magukat bosnyáknak nevezni, utalva arra, hogy egykor Bosznia területéről jöttek, de ez persze nem ugyanaz, mint a mai, etnikai bosnyák nép....a dolog körül még mai is viták folynak, a bosnyák/szerb/horvát nyelvben két külön kifejezés van erre, "bosanac" az, aki Boszniai, ill. onnan származik, de azon belül lehet szerb ill. horvát is, viszont "bošnjak" az, aki etnikai értelemben a bosnyák nép tagja, többnyire muzulmánok, valamint van néhány katolikus bosnyák is. A Titó korszakban ez a kifejezés nem létezett, a bosnyákokat egyszerűen nem vallási, hanem etnikai értelemben, muzulmánnak (muslimani) nevezték, ami persze a katolikus bosnyákokat tekintve kicsit paradox, ugyanis ők akkor hivatalosan tkp. katolikus muzulmánok voltak. :)
Mondjuk a svábok igaz, hogy egy német népcsoport, de sokszor az összes Magyarországi ill. olykor az egész németséget, beleértve az osztrákokat is szokás sváb-nak nevezni....sokszor némi degradáló aláfestéssel persze, de mára az oláh, tót, rác kifejezések sem igazán szalonképesek, pejoratív értelemben használják már csak többnyire.
Nándoroknak pedig tudtommal csak a Bánáti bolgárokat volt szokás nevezni, a labanc kifejezés pedig nem igazán hasonlítható a többihez, ugyanis a "labanc" az első sorban azt jelentette, hogy "császárhű", ellentétben a kuruccal, persze később ez is kiterjedt az összes osztrákra, olykor németekre, inkább a csetnik kifejezéshez hasonlítanám...
Az izmaeliták pedig nem örmények voltak, hanem a középkori Magyarország összes muzulmán vallású lakójára vonatkozott, lehetett az magyar, ill. a magyarságba később beleolvadt népcsoport, vagy akármilyen nemzetiségű, a lényeges szempont itt, a vallási hovatartozás volt.
Mellesleg eszembe jutott még, h (inkább régen) a ruszinokat szokás volt ruténnak" nevezni, az előttem válaszolónak meg üzenném, h a "piréz" nép egy nem létező nép, a fantázia szüleménye.
Bővebben itt:
Minden felsorolt népnév itt helyes. A jámbor kérdező csak magyarok által ismert, használt népneveket szeretne összegyűjteni. / A labancból gondolom. / Ha valós, ha nem valós, ismert legyen, nem diplomamunkának kell. Aki meg csípőből vágja a népneveket tudományos alapon, annak a pirézeket is ismernie illene...
:D
"A bosnyákok más néven délszlávok, jugoszlávok amúgy."
Ez úgy hülyeség, ahogy van.
A délszlávok a Kárpát-medencétől délre élő szláv népek összefoglaló neve. Ide tartoznak a szlovének, horvátok, szerbek, bosnyákok, macedónok, montenegróiak, sőt, egyes esetekben még a bolgárok is.
Jugoszláv nép pedig nincsen. Jugoszlávnak azokat nevezték, akik az egykori Jugoszlávia területén éltek. Viszont etnikailag ezek szlovének, szerbek, horvátok, bosnyákok, montenegróiak és macedónok voltak, illetve jelen voltak még az albánok és a magyarok is, csak nem államalkotó nemzetként. Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy 1867 előtt nem voltak magyarok, hanem az egész Habsburg Birodalom területén "habsburgok" éltek.
A bosnyákok azok a délszlávok, akik áttértek az iszlámra. Vannak persze köztük, akik később visszakeresztelkedtek, de öntudatukat megőrizték, és vannak olyanok is, akik keresztények maradtak, de muzulmánok között éltek, ezért amikor kialakult a bosnyák identitástudat, az rájuk is kiterjedt. De ettől még alapvetően a bosnyákok a muzulmán délszlávok, tehát nem azonosak sem a teljes délszlávsággal, sem az etnikailag nem is létező jugoszlávokkal.
Egy kultúrtöténeti kiegészítést tennék még (talán leírták már de ha nem akkor most megtenném):
- Ismert volt a történelmi Magyarország kisebbségei közt az ún. "szászok". Gyakori tévhit, hogy ezek a szászok tényleg "szászok". A valóságban ezeknek a szászoknak semmi közük Szászországhoz, sem a németországi szász nemzetiséghez - hanem amikor az Árpád-házi királyok letelepítették őket, akkor szász jog szerint lettek letelepítve (többségük a Frízföldről származik).
Vagyis nevük ellenére semmi közük a szászokhoz.
A rutén és a ruszin kifejezés ugyanaz (ebből írtam dolgozatot még anno), más kifejezések ugyanazt a népek jelölik: kárpátukrán, magyarorosz (uhroruszkij), ezek között semmi különbség nincs, csak az elnevezés más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!