Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség az orosz...

Mi a különbség az orosz видно és видна szavak közt?

Figyelt kérdés
Tudtommal mindkettő azt jelenti hogy "látható", de a használatát nem értem. Először azt gondoltam, hogy az egyik semleges-, a másik nőnem, de egyrészt ez hamisnak bizonyult, másrészt hol marad a hímnem.
2010. nov. 28. 23:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Jól gondoltad. Ezt a határozói alakot állítmányként használjuk, amit az alannyal egyeztetünk.

Nem tudom, hogyan fogja ez fórum átírni a cirill betűket, de megpróbálom: виден, видна, видно, видны (tehát fonetikusan: vigyen, vidna, vidno, vidni/vidnü) - hím-, nő-, seml.- nem és többes szám. Határozóként a "видно" alakot használjuk.

Jelzőként természetesen a szokásos jelzői végződésekkel áll.

Üdvözlettel: Suzana Guoth

2010. nov. 29. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Ugyanakkor, még azt szeretném tudni, hogy ezzel a mondattal mi a helyzet? Egy orosz feladatgyűjteményben találtam.

Скоро стемнело и дороги не было видно.

Skoro st'emn'elo i dorogi n'e bylo vidno. (amennyiben nem jelennének meg helyesen a cirill betűk)


Itt két dolog is van ami nem tiszta számomra. Egyrészt, miért semlegesnemben áll a létige és a határozó is? Másrészt: hogy-hogy dorogI? Miért pont a birtokos esetet kell használni? (Vagy ez az -i végződés jelen esetben a többesszámot jelöli?)

Magyarán szólva az én, gyanítom, helytelen verzióm nagyjából így szólna:

Скоро стемнело и дорога не была видна.

Skoro st'emn'elo i doroga n'e byla vidna.


Bocsánat hogy rabolom az idődet, de ezt nem nagyon értem. El tudnád nekem magyarázni?


Nagyon szépen köszönöm előre is!

2010. nov. 29. 18:16
 3/4 anonim ***** válasza:

Mindkét esetben személytelen igékről van szó. Az első természeti jelenséggel kapcsolatos, ami nemcsak a szláv nyelvekben, de a német nyelvben is semleges nemű. Jelenidőben a harmadik személyben az ige mindhárom nemben azonos, de múlt időben meg kell különböztetni a nemek szerint a végződést. Mivel személytelen természeti jelenség, ezért seml. nemű "-lo".

A második mondatban tagadás van, és ilyenkor a tényleges alany, a "daroga" birtokos esetbe kerül. (Tagadás birtokos eset!) De ha birtokos esetben van, akkor már nem alany, nincs mivel egyeztetni az állítmányt, tehát ismét személytelen a mondat és ezért seml. nemű.

Egy másik példa: Nekem nincs pénzem. Fonetikusan: U menja nyet gyenyeg. (a "gyenyeg" a tagadás miatt birt. eset) Múlt időben: U menja nye bilo gyenyeg. Múlt időben sem.-lo végződés.

Üdvözlettel: Suzana Guoth

2010. nov. 29. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem már, ezer hála, rengeteget segítettél!:)
2010. nov. 29. 21:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!