Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mitől függ, hogy hogyan...

Mitől függ, hogy hogyan ragozzuk a helységneveket?

Figyelt kérdés

Úgy értem:

Miért Pécsett, Győrött, Kolozsvárott és miért nem Pécsen, Győrben, Kolozsváron, illetve miért Budapesten, Debrecenben, Miskolcon és nem Budapestett, Debrecenett, Miskolcott?


2010. nov. 22. 13:38
 1/8 anonim válasza:
ha jól tudom régen ugy mondták h pécsett, stb, ezért "ragadt rá" vagy fogalmam sincs xD persze ugyanúgy lehet pécsen-nek mondani.én is annak mondom:)
2010. nov. 22. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Én úgy tanultam annak idején, hogy az egyszótagú helységnevek (Pécs, Győr, Vác, stb.) és a "vár"-ra végződők (Kaposvár, Székesfehérvár, stb.) van az '-ott' végződés.
2010. nov. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom...de nalunk Erdelyben nem azt mondjak hogy voltam Kolozsvarott, hanem voltam Kolozsvaron; Nem Gyorott hanem voltam Gyorben, stb...ugyhogy ez csak olyan magyarorszagi dolog lehet, mert az itteni magyarok, biztosithatlak egyaltalan nem mondjak azt.
2010. nov. 22. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja...es meg helytelen itt ha azt mondjak hogy voltam Kolozsvarott.
2010. nov. 22. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Miért Pécsett, Győrött, Kolozsvárott"


Azt hiszem, ezek közül csak a Pécsett helyes, a többi hiperkorrekció. De lehet, hogy tévedek.


"miért nem Pécsen, Győrben, Kolozsváron"


Az márpedig Pécsen, Győrben és Kolozsváron. Így (is) mondják.


"miért Budapesten, Debrecenben, Miskolcon"


Az a szabály, hogy általában -en, -on stb., kivéve, ha a város neve -n-re, -ny-re, -m-re végződik. Nem 100%-os szabály, de általában érvényesül. Ezért Miskolcon és Budapesten, de nem Debrecenen, hanem Debrecenben.


-j végződésnél is gyakoribb a -ban, pl. Tokajban, Kótajban.


Valószínűleg ennek régen pontos szabályai voltak, de ma már feledésbe merültek.

2010. nov. 24. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Azt hiszem, ezek közül csak a Pécsett helyes, a többi hiperkorrekció. De lehet, hogy tévedek."


Én szakirodalomban olvastam a Győrött-et is.

Bér igaz, hogy nem nyelvtankönyv, úgyhogy lehet helytelen. :)


"Az márpedig Pécsen, Győrben és Kolozsváron. Így (is) mondják."


Így is, igen. Így is helyes, de tudtommal akkor is az előbbi a helyes.


"Az a szabály, hogy általában -en, -on stb., kivéve, ha a város neve -n-re, -ny-re, -m-re végződik."


Arra akartam rámutatni, hogy ha pl. Pécset, Győrt és Kolozsvárt -tt raggal ragozzuk, akkor pl. Budapestet, Miskolcot és Debrecent miért nem.

Miért pont azokat nem?

2010. nov. 24. 18:20
 7/8 anonim ***** válasza:

tegnap 18:20


Talán összesen 3-4 példa van a -tt-re és több ezer a -n-re. Szóval a -tt kivételes, a másik a megszokott. Nem az a kérdés, hogy miért Budapesten és Debrecenben (ezek teljesen szabályosak), hanem az a kérdés, hogy miért Pécsett. És ennek valószínűleg valamilyen rég feledésbe merült etimológiai oka van.

2010. nov. 25. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Eredetileg a -t/tt ragunk volt a helyhatározó rag a locativus. A magyarban ezenkívül az irányhármasságnak megfelelően hová, hol, honnan kérdésre különböző irányhatározói ragokat használunk. Minden kérdésen belül három differencia van. Helységnevek esetében az irányhatározó ragokat elkezdték használni a locativus helyett, és lényegében minden településnél meg kell tanulni, hogy melyiket használja az ember (főleg a külföldieknek)egyszótagú szavaknál és a vár végződésűeknél valóban illik a locatívust használni, mert választékosabb.
2010. dec. 3. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!