Mit jelent a "Kolombusz tojása" kifejezés? Mikor használjuk?
azt jelenti hogy meg kell állítani egy főttoojást ugy hogy ne boruljon fel.
kolombusz jött rá hogy ugy lehet hogy megtöröd.
A kifejezés egy jelző. Akkor használjuk, ha valami nyilvánvaló, evidens, könnyen érthető, nem nehéz, stb.
Hát ez Kolumbusz tojása! = Hát ez nyilvánvaló, ez gyerekjáték!
koránt sem nyilvánvaló és koránt sem gyerekjáték.
a legenda úgy szól, hogy egy kocsmában (vannak változatok) arról ment a vita, hogy a tojást a hegyesebbik, vagy a tompábbik végén lehet-e maradásra bírni (mindkettőn, csak metastabil egyensúlyi helyzet, azaz ha kicsit is kitér akkor nem tud visszatérni).
Kolombusz ezt állítólag úgy oldotta meg, hogy kicsit odakoccantotta a tojást az asztalhoz, amiáltal az benyomódott és az így létrejött síkon már képes volt a tojás megállni.
Fontos, hogy ez valójában nem válasz az eredeti kérdésre, hiszen az a sértetlen tojásra vonatkozott, ez viszont meg lett törve, arra az lenne a válasz, hogy mindkettőn, stabilizálni meg pl. úgy lehetne, ha megpörgeted (mint a búgócsiga).
A kolombusz tojása tehát olyan megoldás, ami egyszerű, működik, de nem fér bele az eredetileg felvázolt megoldási keretbe.
Hasznos a válasz harmadik verziója, amennyiben felhívja a figyelmet a második válasz zavaróan felszínes pontatlanságára.
Ugyanakkor engedje meg nekem a harmadik bejegyzés szerzője, hogy őt is korrigáljam:
A tanulság nem egy friss tojásra hegyeződik ki (mégha a valóságban Colombus-szal ez is történt), hanem a főtt tojásra.
Arra is amiatt, mert tudható, hogy a főtt tojás laposabb végében, miután az szilárd halmazállapotúvá válik folyékonyból a főzés hatására, nincs fehérje és a héj és a megkeményedett fehérje között csak gáz marad. Így ha valaki a főtt tojást az asztalra szeretné állítani úgy, hogy az egyrészt ne guruljon el, másrészt a tojás ehető része se sérüljön, akkor azt tojástartó nélkül, absztrakt (ennek a szónak jelentősége lesz) megoldás révén úgy tudja megtenni, hogy kicsit behorpasztja a főtt tojás laposabb felét (és nem a csúcsosabbat! – vélhetően innen származhat a keveredés a Colombus-story-val, mert egy ismert „celeb” révén eladhatóbb a tanulság ;-), aminek eredményeként az ehető rész nem sérül, a tojás is stabilan áll,… sőt ha ügyesen csináljuk, akkor lágy tojásnál is működik.
Mindez alapvetően a konklúzió miatt lényeges különbség. Ugyanis a „Kolombusz tojása” kifejezés nem arra hivatott, hogy olyankor használjuk, ha a megoldás nem fér bele az eredeti keretbe, azaz afféle félig pozitív, félig negatív fejlemény (erre a gordiuszi csomó története hivatott inkább, habár nem szeretnék egyenlőségjelet tenni a harmadik válaszbeli értelmezés és a gordiuszi csomó tanulsága közé, hisz utóbbinál az arrogáns erőszak jelenléte is hangsúlyos üzenet).
A „Kolombusz tojása” kifejezés azt az esetet írja le – pozitív előjellel -, amikor olyan megoldás születik, melynek során valaki képes elvonatkoztatni a konvencionális módszerektől és ennek révén talál megoldást egy addig még meg nem oldott problémára, ergo absztrakcióra (elvonatkoztatási képesség) és ezáltal absztrakt megoldásokra képes.
Üdvözlet mindenkinek!
A második válaszban ott van igazság, csak leegyszerűsítette a magyarázatot.
A harmadik is szép, magam is műszaki vonalról származom és amit leírt tökéletes. Műszaki oktatásban valószínűleg így is tanítják.
A negyedik bár firnyákosan van megfogalmazva, az sem az igazi! Megjegyzem a nyers tojásban is ott a légkamra, amely az öregedő tojásban egyre nagyobb és nagyobb, tehát aki ügyes az nyers tojással is meg tudja ezt csinálni.
A történet tehát nem ennyire bonyolult és nem kell ennyire túlmagyarázni, díszíteni. Íme:
Az anekdota szerint 1493-ban Mendoza bíboros tiszteletére adott vacsorán történt meg, hogy a vendégek azt mondták Kolumbusznak: "akár ők is felfedezhették volna az új világot". Ekkor Kolumbusz fogott egy tojást és azt mondta, hogy ez olyan egyértelmű, mint egy tojást megállítani az asztalon. Mindenki próbálkozott, de senkinek sem sikerült, míg végül Kolombusz csapta oda a tompább csúcsát. A tojáshéj a horpadt csúcson állva már nem gurult le az asztalról.
Véleményem szerint a "Kolumbusz tojása" kifejezést akkor használjuk, amikor valaki mások eredményeit degradálni próbálja azzal a kifogással, hogy ez bárkinek sikerült volna. Kolumbusz adott lehetőséget egy probléma megoldására, de használható ötlettel rajta kívül senki nem tudott előállni. Utólag visszatekintve a feladat mégiscsak egyszerű volt.
Bár régi a kérdés, remélem tudtam segíteni a kérdezőnek is és mindenki másnak!
Mindegyik helytelen! A történet szerint miután kolombusz felfedezte amerikát,a sok nemes megkérdőjelezte felfedezésének értékét,mondván csak mákja volt,bki más is megtehette volna... Erre kolombusz az épp az asztalon lévő tál főtt tojásokra mutatott,hogy próbálják élére állítani! Ez persze senkinek se sikerült,statikailag elég nehéz kivitelezni... Erre kolombusz fogta a tojást,kicsit odakoccintotta az egyik sarkát,amitől keletkezett egy kis talp amin megtudott állni!
Amikor vmire azt mondjuk,hogy "Kolombusz tojása" azt olyan dolgokra értjük,amik nehéznek tünnek,de ha vki megmutatja a megoldást,pofon egyszerű!
Jah, sajnos az első négy nem fogta fel a történet valódi jelentését, az 5-ös és 6-os válasza a helyes :)
A lényeg az, hogy sokszor egy válasz nyilvánvalónak tűnhet, MIUTÁN valaki már megoldotta, és ilyenkor sokan mondhatják rá, hogy nem is volt olyan nagy ügy.
"Megtehetted volna, de nem tetted meg" - ne kicsinyelj le valamilyen eredményt, ha te magad nem voltál képes rájönni vagy megtenni.
Kolombusz tojására is rá lehet mondani, hogy csalás, szabálytalan, így én is tudtam volna, mégis tagadhatatlan, hogy egy jenenlévő se jött rá, csak már miután ismerték a megoldást.
"Colombo, Colón, Kolumbusz
A liguriai partvidéken a Colombo~Columbo családnév a 14. századtól kimutathatóan gyakori volt. Az olasz colombo (nőnemű párja colomba) jelentése ’galamb’, amely az azonos jelentéstartalmú latin columbus szóra vezethető vissza. A nagy felfedező idegen földön nevét az autochton nyelvekhez igazította, így Portugáliában a Cristóvão Colombo, Kasztíliában a Cristóbal Coloma, majd a Cristóbal Colón nevet vette fel. A világ különböző nyelvein Pietro Martire d’Anghiera latin nyelvű munkájának (De Orbe Novo, 1530) köszönhetően többnyire latin névváltozata, a Christopher Columbus, illetve ennek származékai terjedtek el, így az angolban Christopher Columbus, a németben Christoph Kolumbus, a franciában Christophe Colomb, az oroszban Христофор Колумб, a magyarban pedig Kolumbusz Kristóf néven ismerték a középkor vége óta."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!