Egy ember élete során hány nyelvet tud megtanulni?
Attól függ, mi számít "megtanulásnak".
A középfokú nyelvvizsga-gyűjtés bajnoka valami majdnem harmincat szedett össze.
Igazán "anyanyelvi" színvonalon viszont szerintem nagyon-nagyon ritka, hogy valaki kettőnél, esetleg háromnál többet megtanuljon.
+++ ami még érdekes: ha jó nyelvérzéke van valakinek, és tud mondjuk egy germán, egy latin és egy szláv nyelven, akkor kb. majdnem minden európai nyelven ki tudja hámozni a "lényeget" egy írott szövegből és alapvető szükséghelyezetekben kommunikálni is tud. És természetesen ha meg akarja tanulni ezeket a nyelveket, az is két nagyságrenddel könnyebben megy. Persze ezért is nem hasonlítható össze, amikor a francia tud portugálul, olaszul, spanyolul és katalánul, meg amikor te tudsz angolul, franciául és mondjuk japánul.
Szerintem az sem mindegy, hogy ki milyen kornyezetben el. Pl. Svajcban, ahol az emberek eleve tobb nyelvukent nonek fel, sokkal konnyebben tanulnak mas nyelveket, hisz tobb alapjuk van hozza es onnan egybol konnyebb tobb nyelvet megtanulni.
Fugg az anyanyelvtol, hogy mennyire tud valaki megtanulni egy nyelvet akkor is, ha az egyenen mulik minden mas. Peldaul egy francia baratom 6 honap alatt kozel anyanyelvi szinten megtanult olaszul, mert van hasonlosag a nyelvtan, foleg a ragozas teren a ket nyelv kozott, de egy magyarnak nincs meg ez az elonye.
En is tobb nyelven tanultam, de mar evek ota nem hasznalom a legtobbet, igy az aktiv teruletek (beszed, iras) nem igazan mennek, viszont a passziv (megertes) megy.
A fo kerdesedre a valasz pedig, hogy attol fugg, hogy mennyi energiat fektet bele es az egyen kepessegein is mulik. Igy lehet, hogy valakinel ez a szam nulla vagy 1, masnal meg 6-10 is lehet. Bar az is relativ, hogy mit nevezunk nyelvtudasnak. Gondolom, hogy a megertes, magad megertetese a lenyeg. Ugy eleg sok nyelvet meg lehet tanulni, viszont a kiejtes anyanyelvi szintu elsajatitasat mar nem fogod tudni megoldani sok nyelven. Max. 1 idegen nyelven vagy ketton, ha rengeteg idot fektetsz bele...rengeteg ido alatt sok evet ertek nyelvteruleten es specifikusan csak ezzel valo foglalkozast. Az a legnehezebb resze az egesznek, a tobbi tanulhato szorgalommal.
Az a kérdés mit nevezünk megtanulásnak?
Mi az az anyanyelvi szint? (mert mondjuk vannak akik nagyon jól elboldogulnak az anyanyelvi szintjükkel, addig amíg egy szimpla adóbevallást ki nem kell tölteni és még nem a legnehezebb feladatot hoztam példának, hanem egy hétköznapit)
Egyébként 2-3 nyelvcsalád vezető nyelvével már el lehet boldogulni Európában, Amerikában, Ausztráliában, Afrikában- egyedül Ázsia a kivétel.
Ja és igen a klasszikus: hány nyelv van a világon? Mi számít külön nyelvnek?
"Egy ember élete során hány nyelvet tud megtanulni?"
Attól függ, mi a megtanulás.
Pl. az átlagos képességű ember az anyanyelván kívül nem tud egy nyelvet sem tökéletes (akcentus nélküli) kiejtéssel megtanulni, ha azt a nyelvet nagykorúként tanulta. Ez nem jelenti azt, hogy nem állhatja meg minden helyzetben a helyét idegen nyelvi környezetben, csak éppen az akcentusa mindig el fogja árulni.
Az sem egyértelmű, hogy mi egy nyelv. Ha valaki tud dánul és svédül, akkor Norvégiában egészen jól elboldogul, tud beszélni vagy olvasni norvégul. Néhány hét alatt belerázódik. Most akkor ő tud norvégul vagy sem? A szlovákok 90%-a azt vallja, hogy tud csehül. Ez idegen nyelv ismerete vagy csak kihámozzák a cseh szöveget, mert annyira hasonlít a szlovákra? A macedón és a bolgár különböző nyelvek?
Vagy pl. én szoktam olyan nyelveken olvasni (munkához kell), amiken nem tudok. Gyakorlatilag tudok, mert használom őket, elolvasom az ezeken írt cikket. Beszélgetni a tegnapi vacsoráról nem tudnék, tehát nem tudok ezeken a nyelveken, csak használom őket. Nehéz megmondani, mit jelent a nyelvtudás.
Ha azt nevezzük megtanulásnak, hogy valaki olyan szinten tud egy idegen nyelven, hogy azt a munkájához aktívan, és szóban és írásban egyaránt használni tudja (pl. tolmácsol), akkor 20-30 nyelv szokott lenni a maximum. Csak elkezdeni nehéz, mert a rokon nyelveket könnyű megtanulni. Angol után könnyebb lesz franciául tanulni, francia után egy vicc lesz a spanyol, portugál és olasz. (Ha a katalán külön nyelv, akkor az is. Ha a gallego is külön nyelv, akkor az is).
Vagy angol és német után elég könnyű lesz a holland meg a svéd, svéd után egy vicc lesz a norvég és a dán. Orosz után viszonylag könnyű lesz a bolgár, e kettő után könnyűek a délszláv nyelvek, és egyébként is könnyű orosz után a többi szláv nyelv. Tehát az első négyet (angol, német, francia, orosz) nehéz megtanulni, átlagos ember felsőfokon ezt a négyet kb. 6-8 év alatt tanulhatja meg intenzív tanulással, utána az ezekből "következő" 10-20 már gyorsabban fog menni, 10 éven belül meg lehet tanulni. A nagy probléma az, hogy ennyiféle nyelvtudást nehéz karban tartani, azt nem lehet megoldalni, hogy valaki napi rendszerességgel használjon 20 nyelvet.
"És mondjuk megtanulok egy nyelvet és nem használom 5 évig egyáltalán akkor elfelejtem? Fel lehet utána frissíteni?"
Ha nem jutottál el magas szintre, akkor teljesen elfelejted. Ha elértél egy szilárdabb szintet, akkor is elfelejted, de sok visszajön belőle az újratanuláskor.
ma 15:09
Angol, francia és orosz nyelvtudás birtokában nincs Ázsiának olyan pontja, ahol ne lenne könnyű találni valakit, akivel tudsz beszélni.
22:24
Te hány nyelvet tudsz? Mi a foglalkozásod? (ha azért ismered ilyen alaposan a nyelveket, mert esetleg titkosügynök vagy, akkor nem kell válaszolnod:D)
De komolyra fordítva a szót, kíváncsivá tettél:) Remélem, nem veszed tolakodásnak, hogy megkérdezem.
ma 00:16
Nem sokat tudok, 4 idegent, emellett néhányat használok anélkül, hogy tudnám őket. Ehhez az alapjaikkal tisztában kell lenni.
A titkosügynököknek meg nem kell sok nyelvet tudniuk, elég 1-2-t, bár azt jobb, ha jól tudják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!