Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a helyzet Svájcban a...

Mi a helyzet Svájcban a Hochdeutsch-csal?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy Svájcban svájci németet beszélnek, de láttam Zürichről képeket, és ott a reklámplakátokon standard németül volt írva minden. Szóval csak szóban használják a svájci németet, írásban meg Hochdeutsch? És minden svájci német beszéli a Hochdeutsch-t? Ha kiköltözök, és csak azt tudom, az elég, nem?
2010. nov. 4. 08:30
 1/4 anonim ***** válasza:
72%

Igen, minden svájci beszéli a Hochdeutschot, legalábbis aki járt általános iskolába, mert ott az a tanítás nyelve. A tévében mindkettőt használják, a Hd-ot, és a helyi nyelvjárást is, az írott sajtót nem tudom, de sztem ott is vegyesen van.

A hétköznapokban egymás között, boltban, postán...stb. a nyelvjárást használják, ami minden vidéken más és más, tehát nincs egységes svájci nyelv. Vagyis, ha kimennél, simán meg tudnád értetni magad az irodalmi némettel is (kivéve, ha valami határmenti településre mész egy olasz nyelvű kantonban).

2010. nov. 4. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Zürich érdekel. :D
2010. nov. 4. 10:03
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval csak szóban használják a svájci németet, írásban meg Hochdeutsch?"


Gyakorlatilag igen.


A tévében pedig össze-vissza (pl. a híradó a híreket hd-ul mondja, de a stúdióbeszélgetésben már schd megy).


"És minden svájci német beszéli a Hochdeutsch-t? Ha kiköltözök, és csak azt tudom, az elég, nem?"


Nagyjából mindenki beszéli, és elég is, de ha udvarias vagy, megtanulod a helyi nyelvet is.

2010. nov. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
72%
Van egyfajta munkamegosztás a két nyelv között. Ez a diglosszia.
2010. nov. 4. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!