labda – ‘gömbölyű, rugalmas játék- és sporteszköz’. Származékai: labdás, labdázik, labdacs.
Szláv eredetű szó: szerb-horvát, szlovén, szlovák lopta (‘labda’). Ezek a magyar lapocka, lapát szláv előzményével vannak kapcsolatban, és más szláv nyelvekben is vannak ilyen szavak ‘labdaütő’ jelentésben. Lehet, hogy a ‘labda’ jelentés a magyarban alakult ki, és onnan sugárzott vissza a velünk szomszédos szláv nyelvekbe. A szótő mássalhangzói a magyarban zöngésültek.
Forrás: Arcanum
A láb szó nem nagyon hasonlít a finn jalka szóhoz.
A kéz és a käsi eléggé hasonlít.
1# "Nincs. A labda szláv eredetű, a láb meg valószínűleg finnugor."
Ez marhaság. Ha az MTA etimológiai szótárát veszed alapul, abból az derül ki, hogy a magyar nyelv 99%- a jövevényszó. Sajnos hazudoznak össze- vissza.
LABDA: Gyöke lab, gömbölyűbben lob, rokon a könnyü vagy sebes mozgást jelentő ló, lót, lóbál, lódít, lobog szókkal. A lab lob gyökből eredt az elavult labad lobad, innen az igenév labadó, lobadó, labada, lobada s öszvevonva, labda, lobda (némely szójárásban); így képződött pl. a csapda a csap csapad igéből is.
LÁB: Minthogy a lábnak fő rendeltetése a mozgás; legvalószínűbb, hogy gyöke a mozgást jelentő la vagy lo, melyből kifejlődött a láb, mintha volna la-ab v. lo-ab.
Ugyanezen szó ige gyanánt használtatik ezen öszvetételben: téb-láb, azaz járkel. Rokon vele még a magyar lép is.
Távoli, elvont összefüggés azért van a két szó között, de ez csak tisztán a magyar gyökrendszerből vezethető le. De amikor a magyar nyelv kialakult még nem létezett a labdarúgás mint sport, szóval az a angol football (láblabda) újkori és veletlenszerű képződmény, semmiképpen nem kollerál a magyar labda és láb szavakkal
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!