Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a szlovák és a...

Mi a különbség a szlovák és a cseh nyelv között?

Figyelt kérdés

júl. 23. 17:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
50%
Hogy érted, hogy mi a különbség? Két külön nyelv, még ha hasonlóak is.
júl. 23. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Mik a különbségek
júl. 23. 19:22
 3/12 anonim ***** válasza:
86%
Némileg eltér a szókészletük, pl. máj csehül "jatra", szlovákul "pečeň", nem is hasonlít egymásra. A szlovákban kevesebb a mássalhangzó-torlódás, van bőven, de kevesebb, mint a csehben.
júl. 23. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi. És a nyelvtan miben tér el?
júl. 23. 20:57
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Elég sok különbség van. Az igeragozás kicsit más, de hasonló, a szókészletbeli különbségek is ott vannak. A hangsúlyozás a csehben az én fülemnek kényeskedőnek hat, míg a szlovákban ez nem zavar. Plusz a csehben a nevénszólítás, az úgynevezett vokatív, na ez a szlovákban már nincs, kihalt. Pl. Martin - Martine, szlovákban csak sima Martin van.
júl. 24. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a vokativ (megszólító) eset / névenszólítás az a kulonbseg, amirol egy teljesen hozza nem erto meg tudja kulonboztetni oket. A csehben hasznaljak, a szlovakban nem. Ha valakit pl. Jananak hivnak, akkor ha csehul megszolitjak, akkor nem azt mondjak hogy Jana!, hanem azt, hogy Jano! Ugyanigy van vokativ esete annak is, hogy "tanar ur", "doktor ur".

Masik, amirol meg tudom kulonboztetni, hogy nehany szot, pl. a szamokat megjegyzem, es amelyikben kihagyjak a magánhangzók felét ... kb. az lesz a cseh. Pl. nyolc: "osm" (cseh) "osem" (szlovak).

júl. 24. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszi. Még annyit hogy az igeidők ugyan azok?
júl. 24. 06:43
 8/12 anonim ***** válasza:

Hat, ugyanugy van mult, jelen es jovo ido.

A cseh-nek utananeztem, eleg konnyen, es az orosztudas alapjan valamennyire at is lattam. Ha oroszul tudsz, hasonlo az elv, de nem teljesen. Jelen idoben szam es szemely szerint egyeztetnek, mult idoban szam es nem szerint. Jovo ido kifejezesere befejezett igealak vagy segedige. De ezeket ne vedd tenynek, csak en erre jutottam.

Viszont a szlovakrol nem talaltam kozel sem annyit a neten. Annyit latok, hogy pl. "vagyok"--> cseh: "jsem", szlovak "som".

Miert erdekel, mihez kellene?

Az biztos, hogy ket kulon nyelv, csak megtanulták szerintem, amig egy orszag voltak, hogy minek mi felel meg a masikban.

Olyan furcsa ezt igy elkepzelni, mert nekunk nincs ilyen masik nyelv, ami ennyire kozel allna a magyarhoz.

júl. 25. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszi. Igazából csak szimplán érdekelt. Plusz tudok lengyelül és kíváncsi voltam hogy ez a két nyelv mennyiben különbözik mivel ezek is szláv nyelvek
júl. 25. 20:07
 10/12 anonim ***** válasza:

Ertem. Neked biztos sokat segitene a lengyel.

Nekem vannak cseh es szlovak barataim (kozelebbiek szlovakok, ott rokonaim is, akik magyar-szlovak ketnyelvuek). Ha a tema szobakerul, mindig azt mondjak, hogy konnyen ertik egymast, es ha kellene csehul beszelnie egy szlovaknak, pl. egy elore megirt szoveget, akkor tudna ugy, hogy nem fog kulfoldinek hangzani. Regebben lattam olyat, hogy angol nyelvu filmet cseh felirattal vetitettek Szlovakiaban moziban, mert passzivan mindenki ert mindent.

júl. 25. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!