Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A bolgárok és a balkárok...

A bolgárok és a balkárok rokonok, vagy csak hasonló etnonimákkal rendelkeznek?

Figyelt kérdés

jan. 5. 21:21
 1/1 anonim ***** válasza:

A balkárok jelenleg egy kipcsáktörök nyelvű nép, konkrétan a karacsájtól nem különböző nyelvet beszélnek (orosz után persze). Ennek ellenére erős a feltételezés, hogy eredetileg bolgártörök nyelvű és identitású csoport voltak, annak egy délre húzódott maradéka, konkrétan a volgai bolgárok nevét őrzik a nevükben. Ami tény, mert a "g" és a "k", pontosabban - ha át tudnánk ilyeneket normálisan írni - mély hangrendű szavakban a "ğ" és "q" ugyanaz akar lenni, csak nyugatabbi nyelvjárásokban emígy, keletebbre amúgy mondják az összes többi szóban is. Ez a bolgár eredet amúgy se lenne hihetetlen, mivel a térségben eleve volt egy bolgártörök > kipcsáktörök nyelvi eltolódás, vagyis a vitán felül álló mindenképp kipcsák népeknek is nyilvánvalóan sok errefelé az asszimilálódott bolgár felmenője.

Hogy egész pontosan mi volt a történelmi valóság, hogy került oda ez a balkár név, azt már megmondani nem fogjuk mi se innét, ha ők se ott.

Rokonnak persze így is, úgy is rokonok a törökség kategóriáján belül, a kérdés legfeljebb az, hogy mennyire közeli ágról.

(Ja persze azt elfelejtettem, hogy én bolgárok alatt a csuvasokat értem, az már egy másik kérdés, hogy a bulgáriai szlávságnak mennyi köze van a valódi bolgársághoz... Hogy a balkároknak - és bárkinek azon a környéken - több, abban máris biztos lehetsz.)

Röviden: a bulgár és a balkár nevek azonossága nagyon is valószínű, inkább az szokott haloványabb lábakon állni, hogy egy-egy mai népnek mennyi köze van a viselt nevéhez.

jan. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!