A közép-ázsiai -isztánra végződő országokban cirill betűket használnak és Mongóliában is. Illetve az oroszországi kisebbségek is a cirill írást használják a saját nyelvükre
2023. szept. 3. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
2/15 anonim válasza:
Az 1-es által soroltakon kívül még érdemes megemlíteni, hogy régebben a román nyelv is a cirill írást használta, és csak a 19.században alakították ki a latin betűs román helyesírást.
A grúzokról és örményekről elterjedt a tévhit, hogy ők is a cirill abc használói, pedig van egyedi grúz és örmény írás ami a cirillnél sokkal régebbi.
2023. szept. 3. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
3/15 anonim válasza:
Transznyisztriában cirillel írják a moldován (román) nyelvű szövegeket.
2023. szept. 3. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
4/15 anonim válasza:
Kazah, kirgiz, tádzsik, mongol abház, oszét, és minden Oroszországban található nem szláv kisebbség nyelve, ideértve a magyar legközelebbi rokonnyelveit, a hantit vagy a mansyit. De hogy más példákat említsek, a csecsen, tatár, baskír, jakut, mordvin is ide tartozik, még ezeken kívül is még rengeteg
2023. szept. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
5/15 anonim válasza:
Ja, igazából mint a felsorolásokból kiderül egyébként több nem szláv nyelvet írnak cirill betűkkel mint ahány szláv nyelvet. Az már más kérdés, hogy csak az orosznak kb. több beszélője mint ezeknek a nyelveknek összesen együtt.
2023. szept. 3. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
6/15 anonim válasza:
fehérorosz, bolgár, kazah, kirgiz, macedón, montenegrói, orosz, szerb, tadzsik (a perzsa nyelv dialektusa), türkmén, ukrán és üzbég.
2023. szept. 4. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
7/15 anonim válasza:
Érdekességképp megemlítem, hogy némelyik "cirill betűs" nyelvben (altáji, paleoszibériai nyelvek, stb.) annyi a különleges hang, illetve különleges karakter, valamint annyi az alapkarakterek orosztól eltérő kiejtése is, hogy akkora különbségek is lehetnek cirill és cirill között, mint a latin és cirill között.
Csak Oroszországban van 190 cirill betűs nyelv. Mondhatni a cirill betűs nyelvek elsöprő többsége nem szláv.
2023. szept. 4. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
8/15 anonim válasza:
Nyelvrokonunk, a manysi is hivatalosan cirillel íródik, bár vannak latinbetűs, nyelvészeti átírások is.
egy nagyobb könyvfordítás a (A kis herceg) is cirillbetűsen lett kiadva.
Kissé off, de anno gimnáziumban a legunalmasabb órákon azzal szórakoztam, hogy cirill ábécét fabrikáltam előbb a magyar, aztán a német nyelvnek. (Elnézést.)
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!