Magyarországon mikor lesz hivatalos nyelv a romani?
Igazából már 1840 körül meg kellett volna csinálni, természetesen a tucantnyi többi 12-20 kis nyelvvel együtt (a latin akár meg maradhatott volna valamiféle bojnak a húszízű nagy torta tetején szmbolikus célokra).
Sajnos már akkoriban beleszaladt az ország egy nagyon rossz vakvágányba, a nemzetállam csapdájába.
1848 sikerének egyetlen módja lett volna a belső stabilits, ehhez meg
1) a jobbágyság kielégítése
(ez nagyjából megtörtént, szemben Galíciával, így Galicia tragédiája el is került minket), bár a katonai győzelemhez még több kellett volna, masszív földosztás;
és 2) a nemzetiségek kielégítése,
valahogy úgy, ahogy ma Svájcot képzelné az ember, vagy ahogy a korai Szovjet-Oroszországban és a Tanácsköztársaságban, meg a különböző szépirodalmi kommunisztikus utópiákban képzelték a nyelvek, népek teljes testvériségét.
Sajnos a káros nemzetállami gondolat mind minket, mind nemezetiségeinket áthatotta, bár mind a szlovák, mind a román eliten belül voltak józan egyezséget kereső hangok, illetve náunk is Széchenyi jobban szeretett volna a nemzetiségekkel nagyobb közös jövőt. Talán a korai szakaszban még lehetett volna valami természetes, virágzó kis bábelt, svájcot csinálni. Ezt elszúrtuk, először mi, utána meg a másik oldalról velünk pont ugyanolyan beszűkült szellemi szinten álló trianoni ,,győztesek'', akik ugyanolyan, sőt még hülyébbek voltak.
Mindenesetre remélem valahogy most majd meg tudjuk valósítani a közép-európai régióra testreszabott valamiféle utopisztikus, egyszerűstett fajta kommunizmust: valahogy az oligarchikus autoriteriánus jellegű vezetést lemondatjuk, szakemberekkel megfelelő szegénységmegszüntető módszereket, programokat indítunk, esetleg a közgazdasági paradigmákat is, ha lehet ennek megfelően módosítjuk, a lakáshiányt, szegénységet, a cigányok és a szegényebb magyarok rendszeres megaláztatásait, nyomorát, sodródását megszüntetjük. Maradék nemzetiségeinknek pezsgőbb, természetesebb, az egész életet átható kulturális lehetőségeket adunk, a cigány nyelv endémikus, csak hazánkra jellemző nyelvjárásait megmentjük, és megmentjük a román nyelv archaikus nyelvjárását, a beást is. Viszonossági alapon elérjük a román testvérektől a csángó nyelv megmentését.
Közigazgatásilag amúgy talán 1960-ig lett volna praktikus a cigány nyelv hivatalossá tétele: akkoriban került nagy számban sok cigány kisgyerek beiskolázásra, akik közt még voltak cigány anyanyelvűek, és pedagógiai okból is érdemes lett volna erre figyelmbe lenni. Életszerűen ezt a kommunista vezetés legfeljebb kb. csak akkor tette volna meg, ha erre lettek volna kész minták, az adott koban pl. hatással lehetett volna rá az NDK-s minta a szorb nyelv ápolásával kapcsolataban, vagy a hivatalos, bár valójában inkább csak szóban létező szovjet vízió a kisnépek testvériségéről).
Sajnos ez akkor el lett hanyagolva. Ma a cigány nyelvet leginkább revitalizálni, megmenteni kellene, bár szerencsére még vannak az 50-es korosztályban anyanynelvi beszélőnk. Velük, és esetben az édes Erdélyből áthozott fiatalabb anyanyelvi cigány közösséggel együtt lehetne egy nagyarányú nyelvrevitalizációs eredményt elérni. Erre amúgy is szükség lenne, a cigányoktól függetlenül is, saját kisebb nyelvjárásaink megmentése érdekében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!