Miért hasonlít egy kicsit a csecsen nyelv a magyarhoz?
valószínűleg a tipológiai vonásai miatt: agglitunáló nyelv (mint a magyar), és ergatívuszi modnatszerkesztés is jellemzi (a magyarban nincs ergatívuszi szerkezet, de létezik az a ,,kutya látja --- kutya tálja'' féle analógia, amely megkönnyíti a magyarok számára pl. az eszkimó nyelvekben is az ergatívusz tanulását.
Ezenkvül még ismerős jelenség lehet a névutók használata, illetve az a tendencia, hogy többnyire a függő kifejezés kapja a megkülönböztető jelezéseket (,,dependent-marking'').
Még általánosabban: a left-branching, azaz head-final formák erősem a magyar, török, japán nyelvre jellező szerkezeteket, szórendet eredményezik. A szórendiségben való ismerős jelenségeken túlmenően is, sokmindent raggal fejeznek ki, amely az analitikusabb nyelvekben külön szó lenne -- ez sem meglepetés (vagyishogy kellemes meglepetés) a magyar beszélő számára.
Magas a főnév eseteinek száma, még ha nem is annyira, mint a magyarban.
Hasonló okok miatt amúgy a szibériai eszkimó nyelv tanulása is kellemes meglepetésekkel jár a magyar beszélő számára, még ha ott a nyelv komplexitása mindenképp erős kihívást is jelent.
Belenéztem a PDF-be és a SOV-szórend szembeötlött hamar. Igazából végső soron ezek meghatározóak.
A kérdés magjára válaszolni próbálva: végső soron nem tudjuk, hogy a szibériai nyelvek tekintélyes része, illetve néhány más nyelv miért mutat tipológiai hasonlóságot a magyarra. 40 000 éven túl a nyelvrokonság már összehasonlító módszerekkel bizonyíthatatlan, mert túlságosnak ,,kikopik'' ekkora időtávlatban a szabályos megfelletethetőségek rendszere. Persze hogy létezett a tudománytörténetben több feltevés is az uráli és egyes paleoszibériai nyelvek rokonságáról, és hasonlóképp a törökségi nyelvekéhez is, de ma már senki meg nem tudja mondani az igazat, és hacsak valamiféle különleges fizikai elvet nem fedeznek fel (műltbalátás), a dolog valószínűleg megválaszolhatatlan is marad.
Bizonyítható a finn-permi, obi-ugor, és szmojéd nyevekkel való nyelvrokonságunk. A bizonyíthatóság határán áll, és mai is vitatott a jukagir nyelvvel való nyelvrokonság. Minden más már túlmutat az összehasonlító módszer látóhatárán. 40 000 éven túl az összehasonlító módszer csak kivételesen zavartalan körülmények esetén ,,lát'' (Ausztrália). A népvándorlásokkal takarított, kavargó történelmű szibériai és egyéb régiók esetében azonban kilátástalan ekkora időtávlatra ellátni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!