Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » ATudtok egy objektív listát a...

ATudtok egy objektív listát a legnehezebb nyelvekről?

Figyelt kérdés
Mindig csak anyanyelvi angoloknak szánt listákat találok, ami ugye az alapján ítél egy nyelvet nehéznek, hogy mennyire tér el az angoltól. Hasonló lista érdekelne, de kicsit objektívebb. Például hogy a mondat szerkezetét tekintve ezt a nyelvet a többség nehezebbnek találja annál, mert... Csak egy példa, hogy hogyan. Vagy kiejtés alapján, bármi érdekel a témában. Linkeket megköszönöm. De ha saját véleményt írtok indoklással, az is jó.

2022. júl. 4. 20:04
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem lehet a nyelveket ilyen módon objektívan rangsorolni. Hiszen ha nem az angolhoz hasonlítod, akkor mihez, egy másik nyelvhez, de attól sem lesz jobban objektív.
2022. júl. 4. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
És miben lenne bármilyen más lista objektívebb?
2022. júl. 4. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Egy nyelv nehézsége leginkább attól függ, mi a nyelvtanuló anyanyelve. Számomra pl a cseh nyelv nehéznek tűnik, de egy szlováknak bizonyára a legkönnyebb idegennyelv. Innentől kezdve objektív lista erről nem állítható össze.
2022. júl. 4. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem, mert lehetetlen erről objektív listát készíteni. Kinek ez, kinek az a nehezebb, és ez elsősorban az illető anyanyelvétől függ, másodsorban a korábban tanult idegen nyelvektől. Egy olasznak vagy orosznak a magyar a világ egyik legnehezebb nyelve, mert szinte semmi hasonlóság nincs; viszont egy török könnyebben meg tudna tanulni magyarul, mint angolul, mert a nyelvtan alapjai és a szókészlet egy tekintélyes része közös.
2022. júl. 5. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Akkor hogy számotokra melyik nehéz és miért
2022. júl. 6. 23:46
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Számomra az eddig tanult nyelvek közül a német a legnehezebb, mert semmi logika nincs benne. ?inden szabály alól a szavak nagy része kivétel. Minden főnévhez külön meg kell tanulni a névelőt és a többes számot, illetve minden igéhez kétféle múlt időt. A melléknévragozás is egy horror.
2022. júl. 7. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Attól objektív a lista, hogy a fentebb említett szubjektív tényezőket minél inkább kiszűrik. Például sok nyelvtanulót vizsgálnak, nagy szórásban különböző anyanyelvűeket, és a nyelvtanulásra fordított időt átlagolják pld teljesen kezdőtől adott szint eléréséig.

Vagy hogy egy anyanyelvű, milyen mélységben és mennyire helyesen tudja kifejezni magát három évesen, öt évesen, stb. (A ragozás bonyolultsága miatt a magyar anyanyelvű gyerekek adott életkorig megjósolhatóan használnak helytelen alakokat: pld.: aludni helyett "alszani", ivás helyett "iszás" stb. Egyszerűbb nyelvek esetén ezek ritkábbak, illetve hamarabb kikopnak.)


Nyelvészek fel szoktak állítani olyan szempontokat is, hogy milyen gazdag az adott nyelvnek az anyanyelvűek által aktívan használt szókincse, vagy milyen bonyolult a nyelvtana különböző szinteken (ragozás, nyelvtani esetek, szóképzés, szó-összetételek, mondattan...) milyen sok a rendhagyás, illetve mennyire szabályos (szabálykövető) a nyelv, milyen sokféle nyelvváltozat él párhuzamosan (pld tájszólások) stb.

Szóval igenis, hogy léteznek objektív szempontok is.


Eszerint pld a Navajo (náváhó) indián nyelv, és az aleut (eszkimó) nyelv a legnehezebbek közé tartozik. Az igeragozásuk olyan komplex, hogy az egész mondatot egybe bírja olvasztani, hasonlóképpen a magyarhoz ahol pld a személyjelek az ige tárgyától is függenek:

szeretek vs szeretem

És adott esetben az alanyt se, a tárgyat se jelöli külön szó:

szeretlek = I love you

Navajo-ul pld az ige részesét is a megfelelő személyjellel adják meg, pld más ragozást kap, hogy: "adom neked ezt", "adok neki egyet", "adok nekik olyant" stb.


Meg kell jegyezni, hogy a NYELV definíciója szerint a nyelvi elemek szóban megvalósult, beszélt alakja, így külön vizsgálat tárgya az ÍRÁSKÉP. Ha ezt nem vesszük bele, a bonyolult helyesírás még csak nem is szempont.

Komplexebb, (de szvsz kevésbé "tudományos") megközelítések ehhez képest nagyságrendekkel nehezebbnek számítják a világon legbonyolultabb írásrendszerű japánt a világ legegyszerűbb és legkönnyebben tanulható, logikus felépítésű írást használó koreaitól, holott ezek közel azonos nehézségűek, és még a nyelvtanuk, mondattanuk, egyes szavaik is hasonlóak.

Ha tehát az írás nehézségét is belevesszük a vizsgálatba, az alaposan átrendezheti a "toplistánkat". :)

2022. júl. 7. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kiejtést, ilyesmire gondoltam, csak nem tudtam pontosan, hogy mit is keresek. De ez az, köszi.
2022. júl. 7. 12:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!