Támogatnád-e hogy eltöröljék a magyar nyelvből a "ly" betűt?
" A hagyomány nem kötelez senkit semmire, nincs kőbe vésve"
Csak épp ez az egyik alapja a nyelvnek. Nagyon nem vagy képben...
"a többség igényéről meg szerintem semmit konkrétat nem tudsz"
Csak épp valahogy mindig hasonló a vége az ilyen ötleteknek, mint itt is, hogy a többség egyértelműen ellene van.
Saját magadnak mondasz ellent. Ha a hagyomány lenne a nyelvek alapja, akkor statikus lenne a nyelv, holott egyetértünk abban, hogy nem az. Másrészt, mi itt az írásról beszélünk, ami még csak nem is része a nyelvnek – gondolj csak arra, hány és hány olyan nyelv van, amit egyáltalán nem írnak sehogy. Ergo az írás nem nélkülözhetetlen része a nyelvnek, akkor viszont tulajdonképpen nem is része úgy, mint a nyelvtan vagy a kiejtés.
Az írásnak van hagyománya, ez tény, de a helyesírási szabályokat eddig is néhány évtizedenként módosítgatták, a nyelvhasználók véleményének kikérése nélkül. Szóval de: a helyesírást egy tollvonással lehet és szokták is módosítani, és onnantól az új a norma, azt tanítják az iskolában, és felmenő rendszerben pár évtized alatt elterjed az újítás. Ebbe se te, se én nem tudunk beleszólni.
"Csak épp valahogy mindig hasonló a vége az ilyen ötleteknek, mint itt is, hogy a többség egyértelműen ellene van."
Linkeld kérlek a korábbi, reprezentatív felmérések eredményét, mert anélkül úgy tűnik, mintha csak a levegőbe beszélnél, vagy mintha olyan ehhez hasonló fórumokon szerzett tapasztalatokra hivatkoznál, ahol öt hozzászólóból három ellene, kettő mellette van, és ebből vonnál le messzemenő következtetéseket. De ha mégsem így van, akkor a kutatások linkjével tudnál hitelt szerezni a szavaidnak.
62 egész jó ötlet. Linkelnél olyan kimutatást, ami alapján a többség eltörölné?
Ha nem, akkor 61-essel szó szó ellen vagytok, plusz itt a többség nem törölné el.
"Ha a hagyomány lenne a nyelvek alapja"
Egyik alapja. A másik értelemszerűen a többségi nyelvhasználat. Igen, írásban is.
“ Pont ez a lényeg, hogy nem készült semmilyen felmérés az eltörlés támogatottságáról, de erre nincs is szükség,”
Tehát olyat kértél ami szerinted nincs és nincs is szükség. De a többiek az értetlenek.
Egyébként, honnan tudod, hogy nem készült felmérés?
Ha valaki az egyetemen projektmunkának készít ilyet (miért is ne tehetné), akkor már van egy. De ha kiírok egy kérdést egy szavazással, akkor is lesz, csak maximum nem olyan mint egy átfogó országos felmérés.
67 én nem hivatkoztam semmire, úgyhogy ne írogassál T/2-ben. Csak belefolytam az eszmecserédbe a az egyik taggal másik csoportból (pirézek).
Neked meg kb. burkoltan odáig jut az érvrendszered, hogy vagyunk mi (a helyesen gondolkodók), és van a TI csoport, aki a rossz oldalon áll, rosszul gondolja, liberális, náci vagy bármi ami ellentétes a te világoddal.
A 27-es kommentre: "Pedig a hivatásos nyelvészek is pontosan tudják, hogy a magyarban jelenleg csak egyetlen "j" hang létezik. Ezért lett a "like" magyar átírása "lájk" és nem "lályk", a byte "bájt" és nem "bályt" stb."
Ennek vélhetően egyébként az az oka, hogy általában a tisztán magyar eredetű (vagy helyesebben: nem idegen eredetű) szavak esetében használatos a "j" hang leírására az "ly" páros, míg a jövevényszavaknál mindenképpen "j". Pl. muszály (muss zein = kell lennie, német eredetű) nem írhatjuk ly-nal, de pl. az általad is felsorolt idegen szavak mindegyikét csak j-vel, ugyanis az ly kifejezetten magyar nyelvi sajátosság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!