Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan kell helyesen leírni:...

Hogyan kell helyesen leírni: Beth-tel? -val -vel raggal. (Nem magyar név. Beth.) És melyik a helyes: esztelen vagy eszetlen?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 5. 23:07
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
[link] Eszerint "Bethszel" a megfejtés, szerintem is hülyén néz ki de a szabály tényleg az hogy az ejtett hanghoz illeszkedik a toldalék. Az esztelen/eszetlen pedig mindkettő helyes szerintem.
2022. ápr. 5. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 chtt ***** válasza:
100%

Míg a teljes név (Elizabeth) "t"-vel és "sz"-szel is helyes (Elizabethtel/Elizabethszel), addig gyanítom, a Betht senki sem mondja "t"-vel, ezért: Bethszel (mivel nincs néma betű, sem magyartól idegen, furcsa betűkapcsolat, semmi sem indokolja a kötőjelet... s mielőtt elkezdenétek elküldeni melegebb éghajlatokra, nem, a "h" a szó végén nem néma, hanem a "th" ugyanolyan kettős betű, mint mondjuk nálunk a "sz":)


esztelen/eszetlen - az MTA helyesírási tanácsadója szerint mindkettő helyes, az értelmező kéziszótárban (nem mai kiadású) csak az esztelen van benne, szóval ezt rábízom a nálam profibbakra. :)

2022. ápr. 5. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Nagyon gyorsak voltatok. :) Köszönöm!
2022. ápr. 5. 23:41
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Az én nyelvérzékem szerint az esztelen és az eszetlen nem ugyanazt jelenti, számomra nem felcserélhetőek:

– esztelen: átgondolatlan, meggondolatlan, érthetetlen, abszurd – pl. esztelen pénzköltés, esztelen erdőirtás (ezeket sose mondanám eszetlennek)

– eszetlen: hülye, buta, nem gondolkodó, – pl. eszetlen hülyegyerek (ezt meg sose mondanám esztelennek)

2022. ápr. 6. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 chtt ***** válasza:
100%

Én is hasonlót akartam írni, kedves négyes, ezért lepődtem meg annyira, hogy az értelmező kéziszótárban nincs eszetlen szó, az esztelenre pedig ezt írja:


(melléknév) Akinek nincs (józan) esze. / Ilyen emberre jellemző. _~ beszéd_ / Értelmetlen, oktalan. _~ pazarlás_

~kedik: Esztelenül viselkedik (ritka, választékos)

~lenség: 1. Vkinek az esztelen volta. 2. Esztelen dolog


Vagyis, ha jól értelmezem, a meghatározásoknál leírta azt is, amire én az eszetlent mondanám. Na, ezek után írtam, hogy rábízom a nálam profibbakra. :)

2022. ápr. 6. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
80%
2022. ápr. 6. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
66%
eleg nehez eset mert a th hang ugye a magyarban nem letezik. se a t se az sz nem ugyanaz a hang, de szerintem az sz szornyu, annyira eroltetett hunglish. en tuti a t-t hasznalnam
2022. ápr. 6. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
52%

#7, egyet ertek.

Ki ejti sz-kent? Kozelebb all a t-hez. A nemetek sz-nek ejtik a th-t , de nem a szo vegen.

A link szerint ez 2015-ig szolo szabaly, remelhetoleg az elmult 7 ev alatt rajottek, hogy mekkora marhasag.

2022. ápr. 7. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
68%

Mostanra megjött az eszük, rájöttek, hogy ember nincs, aki sz-szel ejtené.

[link]

2022. ápr. 7. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2022. ápr. 7. 20:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!