Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Lehet-e, hogy egyszer majd az...

Lehet-e, hogy egyszer majd az eszperantó nyelv világméretekben elterjed?

Figyelt kérdés

2021. aug. 22. 12:10
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
73%
Az eszperantó mozgalomra sajnos rátelepedett a politika. Ez semminek sem tesz jót.
2021. aug. 24. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
53%

A kérdés pontatlan, többféleképpen is lehet értelmezni. Az eszperantó mára világméretekben elterjedt, nem nagyon van olyan civilizált város a világban, ahol ne lenne beszélője. Használják az élet minden területén, irodalomban, tudományokban, turisztikában, sőt van száznyi eszperantó nyelvű család is! Vannak könyvek, versek, filmek, rendezvények, koncertek, szinházak, internetes szolgáltatások, meg minden, és ezek a világ minden földrészén megtalálhatóak.

Az egy másik kérdés, hogy az eszperantó idáig nem lett "A" világnyelv, de ennek politikai okai vannak. A nyelvhasználat igen erősen húsbavágó kérdés minden nagy ország számára, és az USA gigantikus tőkét és erőforrást biztosít az angol nyelvv tűzzel-vassal történő terjesztésére. Piaci alapon ezzel nem lehet felvenni a versenyt - de politikai alapon bármikor élesbe fordulhat a kérdés... Az eszperantó nem kötődik egyik nemzethez sem, így semleges megoldásként mindig ott van lehetőségknt a levegőben...

Az eszperantót nem csak a nyelvvizsga vagy a felvételi miatt érdemes megtanulni, az ismerete rengeteg előnyt, élményt és lehetőséget biztosít. Érdemes körülnézni a központi eszperantó oldalon: [link]

2021. aug. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim válasza:
72%

Kezdjük a legelején; Az eszperantó egy mesterséges nyelv, amit Lazar Markovics Zamenhof, egy lengyel szemész orvos talált ki és alkotott meg. A célja az volt, hogy egy olyan nyelvet alkosson, mely nem kötődik egy nemzethez sem, illetve, hogy minél egyszerűbb legyen. Csak ugye ott bukott el ez az ötlet, hogy hát ami az egyik nemzet népeinek egyszerű, az nem biztos, hogy a másiknak is az. És persze az sem elhanyagolandó részlet, hogy a szavak és a nyelvtan nagy többségét elsősorban latin, másodsorban német nyelvekből származtatta. Vagyis nem egy teljesen új nyelvet alkotott a nulláról kiindulva, hanem más, ismert nyelvekből alkotott valami hasonlót, illetve valami keveréket. Ugyanakkor, egyfelől latint ugye az orvosokon kívül ma már nem nagyon beszéli senki (valójában ők is csak ímmel-ámmal), másrészt a nyelvtan amit megalkotott sem lett hogy úgy mondjam népszerű.

Manapság már tudjuk, hogy mesterséges nyelvek megalkotását illetően az eszperantótól sokkal jobb és hitelesebb próbálkozások is történtek. Gondoljunk csak Tolkien által megalkotottakra, melyek a regényeihez, legfőképpen a Gyűrűk ura sorozatokhoz fűződnek. Tolkien ugyanis komplett nyelveket alkotott a regényeihez, sőt, ezen túlmenően komplett térképeket, néprajzokat, sőt történelmeket is alkotott a fantáziavilágához köthető népekhez. Ezt a rajongók azóta még inkább tökéletesítették. Pl. az Elfek nyelve (valamilyen okból a magyarban Tündéknek hívják őket, gőzöm sincs miért, valószínű Göncz fordítása miatt lehet) egy jól kidolgozott, teljesen egyedi, semmi más létező földi nyelvhez nem hasonlítható nyelv. De említhetném példának a Star Trek kedvelők által jól ismert Klingon nyelvet is, ami annyira jól sikerült, hogy a fordítóprogramokhoz, mintegy átmeneti - egyik nyelvből a másikra való fordítás könnyítésére képzett közvetítő - nyelvként is használatos. Ráadásul az is teljesen egyedi, nem hasonlít semelyik létező földi nyelvre és hasonló, vagy pláne azonos szavak sincsenek benne.

Visszatérve, valójában az eszperantót mint nyelvet a világ összlakosságát tekintve, számszerűen nagyon kevesen beszélik. Egyszerűen azért, mert nem egy olyan nyelv, amivel el lehetne boldogulni, ha mondjuk valaki ellátogat bármelyik idegen országba. Szakmai nyelvként sem használják sehol, mivel nem állná meg a helyét, ráadásul nem köthető divathoz, vagy ismert történetekhez, filmekhez sem, így igazából mára már minimális a jelentősége. Politikai okokból most újra próbálják "nyomatni", mondván ez egy nemzetektől és nemektől is semleges nyelv - aminek ugye a liberális mantra nyomán most igen nagy "divatja" van -, ám valójában azok közül is igen kevesen beszélik, akik politikai okok miatt "lobbizni" próbálnak az érdekében.

Szerintem tévedés, hogy az USA bármit is tenne azért, hogy az angol legyen a domináns nyelv. Ez egyszerűen így alakult, mivel számszerűen az emberiség legnagyobb része valamilyen szinten beszéli az angolt, vagy legalábbis érti, megérti bizonyos mértékben, elsősorban ezért lett érdemes leginkább ezt megtanulni, mivel erre volt a legnagyobb esély, hogyha beszélsz valakihez angolul, akkor az meg fogja érteni. A repülés nyelve is ezért lett az angol, nem csak általánosan elfogadottan, de már elég régóta hivatalosan is. A politikusok is angolul beszélnek egymással és lassan már ez is hivatalos lesz. Tehát az, hogy az eszperantóból egyfajta globális, mindenki által beszélt, nemzetek közti megértést biztosító, vagy áthidaló nyelv váljon, mára már teljesen esélytelen.

Tehát, ha valaki szeretne eszperantót tanulni, annak esetleg mint érdekesség lehet létjogosultsága. Hogy valódi, kézzelfogható haszna lenne, mármint, hogy használni fogja tudni az illető bizonyos helyzetekben, beszélgetésekben, arra én nem látok reális esélyt.

2021. aug. 25. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 kombika válasza:
71%
Szuper lenne, de nem valósult meg, mert túlságosan ragaszkodott mindenki a saját nyelvéhez. Az angol lett a világnyelv. De a a technika fejlődésével egyre okafogyottabbá válik majd a nyelvtanulás, mert pár éven belül ott lesz egy fordító ami élőszavas fordítást csinál tökéletesen.
2021. aug. 26. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
53%

#14

Egy kép/program sose fog tudni tökéletesen fordítani. Főleg nem beszédfelismeréssel mivel minden nyelvben vannak azonos hangzású szavak (ebben élvezető a kínai).


A kérdésre pedig: egy mesterséges nyelv sose lesz világnyelv, az angol is csak azért lett az mert a Britek világszerte gyarmatosítottak. S most az usa miatt szinte nagyzolásba megy az angol tudás mert, hogy "az menő, blablabla".

2021. aug. 31. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!