Mész vs mégy? Mindkettő helyes vagy csak az egyik? Pl "mész dolgozni", "mégy dolgozni"? Magyarázd el azt, hogy ha valamelyik nem helyes: miért nem?
Rengetegen használják a "mész" kifejezést.
Én úgy szoktam mondani, hogy "mégy", de szinte mindenhol úgy hallom, hogy "mész" és ezért azt gondoltam, hogy én mondom helytelenül.
Két változat van:
megyek, mégy, megyen
megyek, mész, megy.
(p.a. lefogyok, lefogysz, lefogy)
Mindkettő helyes, de az első már erősen archaikus.
Nem használom azt, hogy "megyen"...
Mit jelent az, hogy "p.a."?
"Mindkettő helyes vagy csak az egyik?"
Mindkettőt használjuk mi, magyar anyanyelvűek, tehát mindkettő létezik. (mondhatjuk "helyes"-nek is, bár ilyen nyelvhasználati kérdésekben nincs helyes/helytelen, csak létező/nem létező, illetve a létezőn belül lehet további kérdéseket feltenni: mennyire gyakori, kik/hol használják, az adott szövegkörnyezetnek megfelelő-e a stílusa, stb.)
[Érdekes módon itt [link] azt írják, hogy "a mai vélekedés alapján normatívnak tekintett változat a mégy" – de szerintem ez valami marha régi szótár lehet... (vagy én vagyok marha új :-D)]
amúgy meg voltak már ilyen kérdések, pl.:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__59866..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__10742..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__10966..
sőt, lehet fokozni:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__74989..
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__41939..
de itt is megjelenik:
https://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__onismereti-ke..
...
---
"Magyarázd el azt, hogy ha valamelyik nem helyes: miért nem?"
A fentiek ellenére erre én is kíváncsi lennék! Köszönöm, ha valaki megírja, hátha tanulunk belőle valamit.
---
"Nem használom azt, hogy "megyen"..."
ne aggódj, szó sincs róla, hogy ezeket csak így, "csomagban" lehetne használni... teljesen jó az, ha te mégy/megy formában használod.
persze nem árt tudni, hogy a "mégy" már egyre ritkább, sokan talán nem is értik, és/vagy furcsán néznek rád miatta. ennek tudatában, eldöntheted, hogy "márpedig te mindig mégy-gyel fogd mondani, mert a te anyanyelveden így van, és aki nem érti, az kérdezze meg, vagy nézzen utána", vagy rugalmasabb vagy, és mindig az adott helyzethez igazítva választhatod meg, hogy hogy használod (pl. kicsi gyerek előtt nem mondasz olyan szavakat, amiket jó eséllyel nem ért, pl. "empiriokriticizmus" vagy "mégy". :-)
igen, meg a vagy is. mármint kijelentő módban.
(csak ezért tettem hozzá, mert felszólító módban is van hasonló, ott már egész sok ige végén gy-t mondunk: tégy, végy, vígy; higgy; hagyj, fogyj; eredj/eriggy, mondj stb.)
#7 A rendhagyó formák általában a régebbiek, tehát a "mégy" formát nyugodtan nevezhetjük archaikusnak. Ami természetesen nem azt jelenti, hogy helytelen.
#8 Ezt, hogy "vigy" még nem hallottam, vagy olvastam. Azt, hogy "végy" még csak szakácskönyvben olvastam.
#9 "A rendhagyó formák általában a régebbiek"
hm, ez elgondolkodtató... nem hinném, hogy így van, miért lenne így? hát a rendhagyó formák legtöbbször úgy keletkeznek, hogy a "rendes"-ből, a "rendes" helyett alakulnak ki idővel, nem? Meg biztos vannak olyanok is, amik inkább párhuzamosan, tehát eleve rendhagyóan kezdik a pályafutásukat, ezeknél lehet, hogy tényleg később alakul ki egy szabályos forma is, kvázi hiperkorrekcióval... érdekes, na majd ezen gondolkodom :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!