Milyen ritka nyelvet lenne érdemes tanulnom?
A japan, nepal. ezeket a nyelveket nem sokan beszelik.
Torok, arab, angol stb. szinte mindenki.
"Milyen ritka nyelvet lenne érdemes tanulnom?"
Ez csak attól függ, mit értesz ritkán és mit értesz érdemesen. Ha a ritkán azt érted, hogy kevesen beszélik, az érdemesen pedig azt, hogy kifizetődő tudni az illető nyelvet, akkor dán/svéd/norvég arra az esetre, ha ki akarsz vándorolni szakmunkásnak ezekbe az országokba. Más esetben ritka nyelvet nem érdemes tanulni.
A nyelvek fontossági sorrendje: 1. angol, 2. német és francia, 3. spanyol, orosz, portugál, 4. olasz, holland, japán, esetleg a lengyel, dán, norvég stb. A többi nyelv kevésbé fontos.
Ha fontos, hogy "érdemes" legyen tanulni, akkor a fentiekből válassz egyet. Pl. ha tudsz spanyolul, akkor célszerű a franciával folytatni, ami nagyon könnyű lesz, ráadásul utána a portugál és az olasz már csak egy vicc.
(És akkor végül megtanulhatod a trubadúrok nyelvét, a provençalt, amin sok kötetnyi ének maradt fenn, és akkor elmondhatod, hogy egy nagyon romantikus nyelvet ismersz.)
Vagy ha csak a ritkaság érdekel, akkor melegen ajánlom a gótot, csak kb. 2000 szó ismert belőle, meg egy Biblia-fordítás, éppen ezért néhány hónap alatt megtanulható az egész. Nagyon izgalmas ősnémet-szláv keveréknek néz ki.
Ha valami igazán kevéssé ismert nyelvet akarsz tudni, akkor ott van az egyiptomi nyelv ma is (300 ember által) beszélt változata, a kopt. Vagy az asszír. Ezek nem irdatlanul nehezek, de garantáltan egzotikusak, ráadásul a koptnak jelentős irodalma is van.
A kevéssé közkedvelt távol-keleti nyelvek közül elsősorban a thai ajánlott, normális, józan írása van, a kiejtése dögnehéz, de maga a nyelv nem átkozottul bonyolult. A thai ugyanakkor nem ritka nyelv, tízmilliók beszélik.
Tünde nyelven fölösleges tanulni, amikor ott van a finn és az észt, ahonnan Tolkien az ihletet merítette hozzá.
Nekem nagyon tetszik hangzásra a walesi, érdemes meghallgatni:
http://www.youtube.com/watch?v=SFrCCjZRi0E
A perzsa nyelvet régen nagyon szépnek tartották, egy olyan nyelvnek, ami arra termett, hogy költeményeket írjanak rajta. Nem ritka nyelv, Irán nagy része beszéli, és rokona az urdu, úgyhogy Pakisztán nagy része is megérti. Indoeurópai nyelv, nem nehéz (bár minden igének két töve van, de ez kb. a legnagyobb nehézség benne), óriási, szép irodalma van. Viszont ritkának lehet nevezni, am. nyugaton nem nagyon tanulták (érdekes módon viszont 100-200 éve még divat volt). Régen a perzsa a költészet és az úri társaság nyelve volt keleten, ahogy nyugaton a francia és a latin.
Tanuld meg az enyec nyelvet, már cak hetvenen beszélik Oroszországban. De vannak még olyan nyelvek, amiket csak pár idős ember beszél, és tanulják őket páran, csak azért, hogy ne haljanak ki.
Valamint én most fogom elkezdeni az eszperantót. Ez is érdekes, sokan sokféle ellenérvet felhoznak ellene, de gyakorlatilag már tényleg nem tekinthető mesterséges nyelvnek. Illetve az, de most már élő. A használhatóságáról lehet vitatkozni, de az eszperantisták állítólag összetartó társaság, szép a nemzeti összefogás gondolata, ami a nyelv mögött van, és nagyon egyszerű és ötletes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!