Eméleti kérdés. Ha minden nap meghallgatok több órányi tömény idegen nyelvű hanganyagot/ videókat nézek,úgy,hogy egy szót nem beszélek, egy idő után megérthetem, esetleg megtanulgatom ilyen módon a nyelvet?
Ha nincs alap tudásod akkor nem.
1# Szerintem ez a helyzet annyiban különbözik a gyermekek nyelvtanulásától, hogy a szülő aktív résztvevője ennek a folyamatnak - értsd ezt úgy, hogy rá tud mutatni tárgyakra és el tudja ismételni százszor, hogy mi is az a dolog.
A kérdező egyszerű felvételeket akar hallgatni, vagy videókat nézni. Ismerni fogja az összes szót egy idő után, de fogalma sem lesz a jelentésükről, hacsak valaki meg nem mondja neki.
Videók esetében talán rájöhet egykét szó jelentésére, ha azok mellé párosul néhány egyértelmű gesztus. Péládul hamar rájöhet mit jelent az hogy "yes" ha a szó kimondását minden jelenetben bólintás követi.
De ha ezerszer hallja sem fogja tudni megérteni mit jelent az hogy "improvement".
Abban az esetben működhet ez a módszer, ha valakinek van egy alapszintű tudása. A szövegkörnyezet segít sok ismeretlen kifejezés megértésében.
"Szerintem ez a helyzet annyiban különbözik a gyermekek nyelvtanulásától, hogy a szülő aktív résztvevője ennek a folyamatnak - értsd ezt úgy, hogy rá tud mutatni tárgyakra és el tudja ismételni százszor, hogy mi is az a dolog."
Ez része lehet a gyerek nyelvtanulásának, de nem szükséges feltétele. A gyerekek akkor is megtanulnak beszélni, ha szülők egyetlen szót sem tanítanak meg nekik direktben, és nem kötik tárgyakhoz vagy helyzetekhez a szavakat. Az 1-3 éves gyerekek rohamos gyorsasággal tanulják a nyelvet egyszerű passzív hallás után is. Persze gyorsíthatja ezt a folyamatot, illetve fejlesztheti a beszédkészségüket, ha a szülő aktívan is besegít.
A szülők folyamatosan tanítják a gyereket a nyelvre. Nyilván nem úgy, hogy leültetik a kétévest egy iskolapadba, és bemagoltatják vele az ábécét, hanem a hétköznapi helyzetek, játékok során. Például, ha a szülő kérdezi, melyik plüssfigurát szeretné a gyerek, akkor feltartja egyesével azokat, és úgy kérdezni, hogy "A macit? A cicát? A kutyát?" vagy az építőkockákat, amikor rakosgatja vele, akkor mondja neki, hogy "Ez sárga. Ez kék. Ez hosszú. Ez rövid." Meg a hétköznapi helyzetek során gyakran mond olyanokat, hogy "Állj fel! Ülj le! Add ide! Köpd ki! Nyeld le!" stb., szóval a gyerek gyorsan megjegyzi az alapokat.
Ráadásul a játékaik, meg a gyerekeknek szóló műsorok is úgy vannak kialakítva, hogy fejlesszék őket. Mondjuk ha van egy gyerekműsor, amiben énekelnek és végig csak állatokat sorolnak bennük, miközben a képernyőn látja a gyerek az állat képét, akkor abból is tanulni fog. Na meg ezeknek a nyelve is le van butítva a gyerekek szintjére. Ha veszel egy páréves gyereknek ajánlott lapozgatós könyvet, akkor azokban csak 1-1 szó vagy 1-1 mondat van egy oldalon, szóval nem terhelik túl rögtön a gyereket olyan szöveggel, amit úgysem értene meg. Ha egy csecsemőt úgy próbálna valaki passzívan nyelvre tanítani, hogy az atomfizikáról szóló előadásokat nézetne vele, valószínűleg sose tanulna meg a gyerek az adott nyelven, mert nem lennének meg az alapjai, de rögtön magas szintű szavakkal meg nyelvtannal bombáznák, amit nem tudna hova tenni.
Szóval a gyerek azért tanul gyorsan, mert folyamatosan, a nap 24 órájában beszélnek direktben hozzá a felnőttek, mindig mutogatnak, magyaráznak nekik, és mindezt a saját szintjükön teszik, alapszintű szavakkal és nyelvtannal. Később erre már könnyen épít a gyerek magától is.
Egy felnőtt is simán megtudná ezeket ugyanannyi idő alatt tanulni, ha neki sem lenne más dolga, csak napi 24 órában játszani meg hallgatni, hogy valaki mondogatja ugyanazokat az alapvető szavakat és kifejezéseket neki egész nap. Csakhogy felnőttként ez nem létező élethelyzet. Felnőttként ha passzívan akarsz nyelvet tanulni, akkor valószínűleg olyan emelt szintű szövegeket fogsz hallgatni, olvasni, amit az alapok ismerete nélkül úgysem fogsz tudni megérteni. És nem azért, mert túl öreg vagy hozzá, és az agyad megmakacsolta magát, és nem hajlandó nyelvet tanulni, hanem mert minden nyelv tanulása az alapoknál kezdődik.
Igen. De szerintem nagyon sokáig tartana. Napi 2 órával hamarabb halnál meg.
Ha közben a szótározás is megengedett, esetleg a hanganyag olyan (podcast) ami tanulóknak készült, stb, akkor azért reálisabb. De gondolom nem ezt akartad és ezért "elméleti" a kérdés.
Tapasztalatom: angol felső, német felső, spanyol majdnem közép, mandarin turista szint. Pár éve, néhány évig, napi sok órát néztem japán animéket felirattal, és rövid gyakori közléseket el kezdtem megérteni felirat nélkül is, és rájöttem szavakra. De ez így nem praktikus. Egy kezdő kurzus után, plusz szótárazással viszont az lett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!