Oroszoktatás a szocializmus idején?
Hogy működött ez pontosan?
Tényleg nem volt a Kádár-rendszerben egyetlen olyan általános iskola sem, ahol nem oroszt oktattak, hanem mondjuk németet? Hiszen a német hagyományosan fontos idegen nyelv itthon, ráadásul az NDK révén baráti országban is beszélték.
A középiskolákban hogyan változott a helyzet? Ott ha jól tudom, már akkor is két nyelvet kellett tanulni, ebből az egyik itt is mindenképpen az orosz volt? Tehát gimnáziumban se lehetett mondjuk egy német-olasz párossal kiváltani az oroszt?
Kíváncsi lennék, hány válaszolómúlt el legalább ötven. Vagy hányan foglalkoztak az oktatás történetével.
Valójában nem vagyok kíváncsi, tudom a választ.
Először is, nem lehet összehasonlítást tenni. Másodszor, a 45 év első, második és harmadik harmada drasztikusan különbözött. De nézzük.
Ma általános az idegenforgalom, nemcsak szabad, de könnyedén lehet is utazni. És így a nyelvtanulás alapvetővé válik. Ha nem szabad utazni, nem válik alapvetővé, nincs motiváció. Ezért nem tanult a többség, bár tehette volna. A Szovjetunió nemcsak politikai kényszert alkalmazott, de legfontosabb kereskedelmi partner volt, és oda utazni is lehetett. Ezért elég sok ember számára fontos motiváció volt az orosz nyelv ismerete (megjegyzem, bármilyen ország politikai és kereskedelmi attaséinak családja megtanult az adott ország nyelvén. vajon miért? Érdekelt volt).
Ma nagyon sokan lenézik, becsmérlik azt a kort, miközben fogalmuk sincs róla, még kevésbé, mi volt abban a rossz. És nem értik meg, ha egy korban valami természetes mert megváltozhatatlannak tűnik (és annak tűnt az egész világ számára, nemcsak a "tudatlan proli" gondolta így - mellesleg az akkori proli kevésbé volt tudatlan)), akkor azon a túlnyomó többség nem gondolkodik. Az orosz nyelv tanítása teljesen természetes volt, mert annak tűnt. Csak nagyon nagyon kevesen gondolták azt, hogy ez egy kényszer. Azon felül viszont néhány általános iskolában, de minden középiskolában kötelező volt egy második nyelv. Hogy milyen,azt a lehetőségek döntötték el. A német sok helyen, egyszerűen azért, mert 1945-ig alapvetően német irányultság volt itt, sok volt a németajkú is, tehát nyilvánvaló volt, hogy ebből több tanár akadt. Sok helyen olyan nyelvet indítottak,amilyen tanár akadt. A latintól a svédig. Utóbbi nyilván szerény számban.
Az orosz tudást becsmérlőkkel ellentétben megjegyzem, 1990-ben a politikai nyomás hatására az orosz nyelv oktatása megszűnt (ma ismét divat, mindössze azért, mert igény van rá), helyette mániákusan angolt akart mindenki. Azon a nyáron rengeteg angol oktató érkezett, az orosztanárokat két hónap alatt (vagy hat hét alatt) "átképezték". Borzalmas eredménye lett, de hát a társadalmi nyomás. Amely a realitásokkal nem törődik. Na akkor néhány év nyelvtanítás tényleg katasztrófa, rémálom volt.
12-es, az egy-két valóságmorzsádat teleöntötted sületlenségekkel!
"A SZU-ba utazni is lehetett." - Hát nem volt éppen tömegturizmus oda! "Sok ember számára fontos motiváció volt az orosz nyelv ismerete." - Hát, elég kevés számára! Túlzás lenne azt állítani, hogy a lakosság nagy része foglalkozott külkereskedelemmel! "Csak nagyon kevesen gondolták azt, hogy az orosz nyelv tanulása kényszer".- Röhög a vakbelem! Vagy inkább sír! Még az is elismerte, hogy kényszer, aki szerette! Te hol éltél? Valami tök más országban? Párttitkár voltál? "Minden középiskolában kötelező volt egy második idegen nyelv." Te nem tudod megkülönböztetni a gimnáziumot a szakközépiskolától? Súgok valamit: A szakközép is középiskola! És egy-két speciális szakma kivételével 1 idegen nyelv volt, na vajon melyik?
"Sok volt itt a németajkú." Hát, garantáltan nem a 45 előtti lakosság tanított itt németet a hatvanas években! Tömegesen telepítették ki innen a németeket!
"Az orosztanárokat két hónap vagy 6 hét alatt átképezték" - Hogy merészelsz ekkora valótlanságot leírni??? Nyomatékosan kikérem magamnak!!! Mellékeljem az átképzett diplomámat??? Középfokú nyelvvizsgáról indítva 3 év alatt a nappali tagozatosokkal együtt teljesítettük a vizsgakövetelményeket minden tantárgyból!
Hát, valóban az időbeli távolság torzít az emlékeken, mint a jégcsapon átnézés. :D
Nem volt kimondva, hogy nem lehet egyénileg menni a Szovjetunióba, de mindenki tudta, hogy nem érdemes megpróbálni. Társasutakat szerveztek, ezek népszerűek is voltak, ki ne akarná a Kremlt vagy a Téli Palotát megnézni? Szép szálloda, kiadós kaja. De ott is gyakorlatilag a csoportot kalauzoló idegenvezető félig KGB-s, félig börtönőr volt.
Némi kitérő: Szerintem az orosz nyelv oktatásról átállás volt az egyetlen átgondolt intézkedése az Antall-kormánynak. Persze, mert az elején azt hitték, ez lesz a legnagyobb problémája az országnak. Amit én ismerek, általános iskolát, ott még évekig nem volt más oktatás, csak orosz, mert nem volt szakember. Szakember alatt azt értve, hogy a hivatalos irányelv az volt, hogy felsőfokú nyelvvizsgával lehet tanítani, középfokú nyelvvizsgával csak akkor, ha van egy ilyen felsőfokús vagy rendes okleveles egyén, szakmai elöljárónak. De mindez egy 5-6-7 éves átmeneti időszak után helyreállt, tanári diploma kellett, és kész. Az orosz tanárokat úgy képezték át, mármint ez volt a támogatott rendszer, hogy két év alatt kellett nekik középfokú nyelvvizsgáig eljutni, újabb év meg a felsőfokú. Aztán meg... mehettek a tanárképzésre, mert akkor már látszott, hogy csak kell mindjárt ide is az oklevél. Középiskolák ezt a folyamatot úgy próbálták meg gyorsítani, hogy meghirdethessék a "nálunk bezzeg idegennyelvű képzés van" hazug reklámot, hogy felvettek gondolkodás nélkül afrikai hajókazán-fűtőt, aki szépen beszélt angolul, de nem ismerte a középiskolában járatos tudományokat. :D
#13: nem néhány és nem kiemelt oroszt tanító helyeken. Hanem ott,ahol volt latintanár és az igazgató akarta.
#17: nem többnyire. Ha így lett volna, még a hetvenes évek végén is sokan tanítottak volna ilyenek. Ennek eldöntéséhez mindössze utána kell nézni a korabeli nyelvtanár oktatás létszámának, valamint az oroszt oktató iskolák számának. A kettő összevetése rögtön cáfolja az állítást.
#16: 1970 után minden probléma nélkül lehetett egyénileg utazni a Szovjetunióba! Voltam. Mindössze az Inturist nevű orosz érdekeltségű,de magyar cégnél kellett bizonyos papírokat (főleg meghívót) bemutatni, meg kellő pénz meglétét igazolni.
Az orosz nyelv átállásáról is mások a tények. Ne mátgondolságról volt szó, hanem társadalmi nyomásról. A társadalom azt élte meg "felszabadulásnak", hogy nem volt hajlandó oroszt tanulni. Az orosztanárokat kérték (gyakran kellő nyomatékkal) az átállásra. És nekik ehhez megvolt a motivációjuk. Sok olyan tanár volt, aki csak oroszt tanított, ők praktikusan állástalanná váltak. Nagyon sokan végeztek gyorstalpalót és már egy év után tanítottak. Persze valamennyire minőséget pár év után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!