Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mitől világnyelv egy világnyelv?

Mitől világnyelv egy világnyelv?

Figyelt kérdés
2010. júl. 24. 15:30
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
51%

Az eszperantó nem rendelkezik saját frazeológiával, tehát nincsen kultúra, amely a nyelvet megformálná.


Dehogynem, van kultúra, egy egész eszperantista kultúra alakult ki körülötte.


Tehát nincsen az eszperantóban "fűtyfánfütyörészit" meg etcetera nyelvi kincs, amely a kommunikációnak egyik kényes alapfeltétele.


Az eszperantóban is vannak frázisok, közmondások, amikről nem lehet mindig tudni, hogy kitől van. A kedvencem az az eszperantó mondás, ami a kényszerházasságról szól. Valami ilyesmi: Házasság szeretetből; a csörgő zsák iránti szeretetből.


Az angol igen toleráns nyelv, hiszen a világnyelv egyre romlik; minél többen használják kiszakad az adott nép kincsei, és egyre könnyebbé válnak a nyelvi kifejezések. Ezért válik az angol jelegge egyre analítikussá, meg sok %-ában a flektáló nyelvek szintetikusságát kicsúfoló izolálóvá.


Tehát a világnyelvvé váláshoz kellenek a frázisok, kultúra, de ha világnyelv, akkor már nem kellenek? Elárulok egy titkot: gazdagság, és hadsereg kell a világnyelvhez, aminek semmi köze a nyelvhez. Vérszomj, és kard, ha kell. A tehetetlenség meg évszázadokra bebetonozhatja az uralkodó világnyelvet.


Mit lehet tenni? A környezetedben kell terjesztened az igét, illetve a nyelvet. Ha mindenki ezt teszi, akkor előbb-utóbb elterjed, és eléri a végső győzelmet. Vér és kard nélkül.

2010. júl. 25. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:

"Dehogynem, van kultúra, egy egész eszperantista kultúra alakult ki körülötte. Dehogynem, van kultúra, egy egész eszperantista kultúra alakult ki körülötte."


Internacionalista, szemeleges, szimpatikus jellege nekem is csiklandozta érdeklődésemet, midőn abban a pillanatban megszorítottam annak kezét, mikor nyelvi imperializmusról kezdtek el beszélni.



"Tehát a világnyelvvé váláshoz kellenek a frázisok, kultúra, de ha világnyelv, akkor már nem kellenek? Elárulok egy titkot: gazdagság, és hadsereg kell a világnyelvhez, aminek semmi köze a nyelvhez. Vérszomj, és kard, ha kell. A tehetetlenség meg évszázadokra bebetonozhatja az uralkodó világnyelvet.


Mit lehet tenni? A környezetedben kell terjesztened az igét, illetve a nyelvet. Ha mindenki ezt teszi, akkor előbb-utóbb elterjed, és eléri a végső győzelmet. Vér és kard nélkül."


Értem. Ezzel meg is beszéltük...


Szerinted a latin nyelv, hogy a fenébe tudott 1500 éven keresztül Európai humanitás és tudomány lingua francája lenni??? Biztosan nem azért, mert a mintegy 150 'a verbo' igealakjával a világ legkönnyebb nyelvéhez tartozott.

2010. júl. 25. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
* Ne tekintsd az első állításomat általánosításnak, ez csak észrevétel.
2010. júl. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
61%

Az esperanto sohasem lesz világnyelv, és NEM azért, mert nincs neki kultúrája vagy frazeológiája. Az az "inglis", amit sok helyen beszélnek, szintén mentes a frazeológiától és a kultúrától, mégis világnyelv az angol azért, mert óriási tudományos, műszaki, gazdasági és katonai erők vannak az angol nyelv mögött.


Az esperanto egy nagyon rugalmas, zseniális rendszer, pl. kiváló verseket lehet ezen a nyelven írni, nagyon árnyalt, pontos, tömör kifejezésre alkalmas. Csak hát nem ettől lesz valami világnyelv.


Egy nyelv 5 ok miatt lehet világnyelv: (1) hasonlít más fontos nyelvekhez, ld. korábbi hozzászólásomat; (2) legalább egy jelentős országban hivatalos, de lehetőleg minél több országban; (3) viszonylag könnyű megtanulni; (4) jelentős gazdasági és tudományos erő áll mögötte. Mint tudjuk, "a nyelv egy olyan dialektus, amelynek hadserege, haditengerészete és légiereje van". Világnyelv meg az a nyelv, aminek jó tudósai, hatalmas politikusai, nagy művészei, sok pénze és erős hadereje van.


Az esperanto (1) hasonlít más nyelvekre, (2) sehol sem hivatalos, (3) könnyű megtanulni, (4) semmilyen gazdasági és tudományos erővel nem bír, mert üzletemberek, professzorok, katonai és politikai vezetők nem beszélik. Mivel (1) és (3) igaz rá, valamivel elterjedtebb, mint a klingon, de ez minden, amire az esp képes.


A kínaira nem igaz (1), igaz rá (2), nagyon nem igaz (3), és szintén nem nagyon igaz rá (4). Azaz középszerű, nem különösebben fontos nyelv.

2010. júl. 25. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!