Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nem lehet, hogy a nyelvtanulas...

Nem lehet, hogy a nyelvtanulas azert nehez, mert nem jo modszerekkel tanitanak szandekosan?

Figyelt kérdés
Ugy erzem, hogy lennenek olyan nyelvtanulasi modszerek, amikkel sokkal konnyebben es hatekonyabban elsajatithatoak lennenek a nyelvek, de ezeket nem akarjak nyilvanossagra hozni, mert akkor a nyelvoktatas, mint uzletag megszunne. Pedig ez ugye milliokat hoz. Arra gondolok, hogy az iskolakban, tanfolyamokon direkt tanitanak nem a leghatekonyabb modon, hogy minel tobb penzt es idot kelljen a nyelvoktatasra szanni. Valoszinuleg ezzel a nyelvtanarok sincsenek tisztaban, mert oket sem tanitjak meg arra, hogy hogyan lehetne hatekonyan atadni a nyelvet. Szerintetek lehet ebben valami?
2010. júl. 18. 02:41
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Jó oké elismerem, hogy igazad van, de írjál konkrétumot is.

1, te anyanyelvi szinten beszéled az angolt- tehát, mint egy anyanyelvi beszélő- ki ez a beszélő David Beckham vagy Oscar Wilde?

2, Kinek a nyelvtudását veszed mintának nyelvtanuláshoz Beckham, Bush vagy a királynő, Wilde? Vagy hova teszed a mércét?

3, Mi a nyelvtudás? Elég az én sör hideg- mert a célját eléri, megkapja a sört. És ezzel a szinttel el lehet lenni nagyon jól. És valóban ezt a szintet könnyen el lehet érni. Vagy az a szint, amivel mondjuk egy reggeli napilapot el tud olvasni az illető, be tud menni a bankba és simán tud ügyet intézni? Mert ez azért nem megy semmilyen módszerrel egyik napról a másikra.

4. Mi a tananyag? Milyen szavakat tanítasz? Gyakorisági szólistákról vett szavakat? Hivatalos vagy szlenget? Vagy mindkettőt? Egyáltalán hogyan? Szólistákat, tömbösítve- mi szerint? szófaj, asszociációs listák szerint, szövegeket olvasva kontextusba,, egynyelvű vs kétnyelvű listákat használva?


Nem folytatom, mert rengeteg kérdést fel lehet tenni.

A másik pedig, mert vitázol velem_ igen 18 éves korra lehet eljutni egy gyenge középfokú nyelvtudásra, hiszen az anyanyelvi beszélők többsége ekkor fejezi be KÖZÉPFOKÚ tanulmányait, tehát annak a végére jut el arra a szintre, hogy megszerzi egy középfokhoz szükséges lexikális tudást, szókincset stb. De ez persze nem biztos, ha a gyatra magyar érettségi eredményeket nézzük, ahol egy egyszerű középszintű szöveg értelmezése a feladat- és hány embernek nem megy.

2010. júl. 19. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Nem értetted meg az előtted szólót, pedig igaz, amit leírt. Azt mondod, felsőfokon beszéled az angolt. Ezt én kötve hiszem. Nem egyszerűen arról van szó, hogy folyékonyan tudsz társalogni bármilyen témában, legyen szó utazásról, szocializálódásról, munkahelyről, bevásárlásról, szórakozásról. Ez akármilyen jól megy, és akármennyire is érted, még nem felsőfok.


A felsőfok ott kezdődik az anyanyelvedben is, amikor már választékosan ki tudod fejezni magad. Ha meg tudsz írni egy olyan publikációt, ami mondjuk egy lapnál meg is üti a mércét. Rettenetes nagy szókincs, a szavak megfelelő használata, stilisztika és stílus. Ehhez rettentő olvasottnak kell lenni. A második nyelv azonban legtöbb esetben leszűkül a praktikus nyelvezetre. Az anyanyelvén is kábé az emberek 10%-a éri el ezt a szintet. Magyarországon is a magyarok, Angliában is az angolok.


Szóval más dolog a folyékony beszéd, és megint más a felső fok. A felső fok már az irodalomhoz és a költészethez szükségeltetik.

2010. júl. 20. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Igen, csak az mas, mert en anyanyelvi kornyezetben elek most mar, evek ota (kb. 15 eve) csak az angol erdekel (ez a hobbim, a munkam, ennek elek es ebben elek), mindenki szerint borzaszto jol beszelem, mert rengeteg munkam fekszik benne. Szoval miert ne mondhatnam, hogy anyanyelvi szinten beszelem? Ez nem nagykepuskodes. Nem anyanyelvkent, hanem anyanyelvi szinten. A ketto kozott hatalmas a kulonbseg! Minden relativ, de ebbe kar belemenni.


Szoval mikor tanulja meg az ember az anyanyelvet felsofokon hasznalni? Ezek szerint ha valaki nem jar egyetemre, akkor sosem fog felsofokon beszelni az anyanyelven?

2010. júl. 20. 15:21
 14/15 anonim ***** válasza:

Jól gondolod, így van. De persze az sem biztos, pláne Magyarországon, hogy ha valaki jár egyetemre beszélni fogja a nyelvet felsőfokon. De más példa.

Gondold végig Angliában (ha ott élsz)hányan olvassák a Guardiant? Hányan értik! meg amit abban írnak? Na ezek az emberek azok, akik felsőfokon beszélik az angolt. Persze nem kizárt, hogy valaki általános iskolai/ középiskolai végzettséggel el tudjon olvasni és értelmezni egy Guardian cikket, de lásd be nem ez a jellemző.

És a számadatok is ezt mutatják a Guardian példányszáma 358 ezer, a Sun pedig 3 millió felett. Tehát ez az arány az alapfokú és a felsőfokú beszélők számát azért jól mutatja. Kb az a 10%, amit már említettem.

És ne köss bele a lapcímekbe, nem releváns. Bármelyik ország bármely napilapját összehasonlíthatod a bulvárral- kb ezt az arányt kapod. És az is mindegy, hogy valaki nem olvas újságot, de tudna, mert nyilván nem 300 ezer a teljes lakosság 10%-a, de tekinthető reprezentatív mintának.

2010. júl. 20. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Ja, és még egy dolog, nemcsak egyetem adhat felsőfokú végzettséget. Gondolom Angliában is vannak felsőfokú végzettséget adó tanfolyamok, képzések- de benne van a nevében felsőfokú...
2010. júl. 20. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!