Észek koreában van Új év Január 1-én?
Olvastam a neten - Észak-Koreában nem 2014-et, hanem 104-et írnak a naptárak.
Ennek oka, hogy pontosan ennyi ideje született Kim Ir Szen, a jelenlegi vezető nagyapja, akit Észak-Korea alapító atyjaként tartanak számon.
Ez azt jelenti hogy 105 Kim Ir Szen születésnapján vagy Január 1-én lesz?
Ha az előbbi; mit csinálnak december 31-én?
Az újév teljesen kultúrafüggő. Régebben itt a mérsékelt övben a természethez kötötték, valahol tavasszal kezdődött, valahol összel. Aztán a keresztény szokások és a naptárreformok révén esett végül január 1-re, ami nagyjából a téli napforduló. Mivel az európaiaik nagy migránskodásba kezdtek a második évezred második felében, ez lett a világszerte leggyakoribb szokás.
De ahol nem irtották ki a lakosságot, ott más szempontok maradtak. Az iszlám világban pl. holdhónapok vannak és nem Jézushoz kötik az időszámításukat. Távol-Keleten szintén eltér picit a nyugati módszertől és pár héttel későbbre esik, ráadásul Kínában pl. már a 4700-as években járnak.
Észak-Koreát meg kellett néznem, ők csak években álltak át más időszámításra, amúgy az európai normát követik.
A keresztény világon kívül ez mindenhol úgy van, hogy két időszámítást is ismernek, használnak egyszerre. Természetesen tisztában vannak a nemzetközivé vált keresztény dátummal, de azért tartják, követik a saját hagyományaikat is.
Hasonló a helyzet a latin betűkkel. Csak a latin betűs országok olyan "hülyék", hogy egy írásrendszert ismernek, mert megengedhetik maguknak ezt a luxust. A világ összes többi részén minimum kettőt ismernek, és használnak egyszerre. Állandóan váltogatják.
Egyébként a szovjet utódállamokban és a Közel-Keleten évente háromszor is ünneplik az újévet, egyszer a nemzetközit, egyszer az iszlám újévet, egyszer meg a perzsa újévet. Hogy aztán ki melyiket veszi komolyabban, az egyénfüggő.
A " T'aeyang-jŏl " (" A Nap napja "), Kim Ilsŏng Nagy Vezér születésnapja, április 15.
A " Inminjŏnggwŏn ch'anggŏnil " (" A Köztársaság megalapításának napja "), államalapítási ünnep, gyakorlatilag a magyar augusztus 20 és február 1 együttese. Illetve egy kicsit hasonlít (ez a másik neve) a Függetlenség napjához.
A Hagyományos keresztény újév estéje és napja ugyanúgy ünnepelve van.
Hivatalosan 3 újév van ünnepelve itt Koreában:
1. Naptári újév (Dec31.-Jan1.)
2. Holdújév (Változó)
3. Chuch'e újév (Ápr15.)
Normál Jan1.-Dec31. naptárat használunk, de...A falinaptár úgy néz ki, hogy Jan1.-től Dec31.-ig tart, viszont április hónapból 2 lap van, az első Ápr14.-ig 103-as évszámmal, a másik pedig Ápr15.-től már 104-es évszámmal. Össze van illesztve a két fajta naptár.
Élni viszont a Chuch'e alapján élünk.
Nekünk "Az év első fele" az áprilistól októberig tart. Amikor azt mondjuk, hogy "év végén leutazom vidékre", akkor az a tavasz eleji időszakot jelenti.
K. N.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!