Miért van az, hogy a MAGYARnóták zenekara mindig egy cigányzenekar?
Úgy alakult, hogy a nem cigány zenészek inkább a klasszikus zenével foglalkoztak, a nóta a köznép zenéje volt. A vendéglátóhelyeken, ahol ez a műfaj népszerű lett, a cigányzenészek voltak elérhetőek.
Egyébként az tévedés, hogy " a magyarnóta mint népünk kulturális gyökere"
Mert a magyarnóta a közvélekedéssel ellentétben nem tradicionális népzene, hanem műdal, és csupán az 1800-as évek második feléig vezethető vissza. Bár ez is szép idő, de kulturális gyökérnek nem mondanám. Amúgy a műfaj korai nagyjai is cigányok voltak, például Dankó Pista.
Tehát a magyarnóta és a cigányzene elválaszthatatlanok egymástól, mert a műfaj fejlődése során egymásra voltak utalva a zeneszerzők, a szövegírók és az előadók. Egyébként a magyarnóta mindmáig "proli" zeneként van számontartva igényesebb körökben. Például ha hanglemezt gyűjtenél, tapasztalhatnád, hogy a nótalemezek a legolcsóbbak (és persze az operett)
Amúgy elég komplex dolog zeneileg összehangolva játszani hegedűn, klarinéton és cimbalmon. Lássuk be, hogy leginkább a cigányzenészeknek megy ez.
Csak a cigányság foglalkozott hivatásszerűen hangszeres zenével. Nem csak a városi cigányzenekarok álltak romákból, hanem a falusi bandák is, melyeket a táncházmozgalomból ismerünk.
(Ez már autentikus magyar népzene, annak ellenére, hogy ezt is zömében cigányok művelik, és az UNESCO Szellemi Világörökség része lett azóta.)
Magyar embernek egyszerűen nem illett hivatásszerűen muzsikálni, ők vagy földet műveletek, vagy más szakmát tanultak ki. Magyarok közül csak néhány szólista került ki, aki hobbiból megtanult muzsikálni valamilyen hangszeren (furulya, duda, citera, harmonika, stb.), de ők nem álltak össze zenekarrá.
Érdemes megemlíteni, hogy a ma már a táncházmozgalomban is zömében magyarok a zenészek, már az úgynevezett adatközlők között is egyre többen. De az úgynevezett cigányzene továbbra is a cigányok műfaja maradt.
Magyarországon a zenei élet magja mindig is cigány volt. Rengeteg család ezért gazdagodott meg a 18-19. században. Akkor még senki sem kérdezte meg tőlük, kellő rosszallással a hangjában, hogy cigányok-e. Nem nézték le őket, hiszen ugyanolyannak számítottak, mint mindenki más. A hagyományosan vett rasszizmus, a nacionalizmus terjedésével kezdett el terjedni.
A magyar népdalokat pedig ebben az időszakban kezdték el lejegyezni, így evidens volt, hogy cigány zenekarral ivódott bele köztudatba. Régen a cigányok voltak a legjobb zenészek...
Még mindig nagyon sok cigány zenész család van az európai, komolyzenei életben. Nekem is volt pár csoporttársam az egyetemen, akik ugyanúgy eljutottak a Zeneakadémiára, mint a magyarok.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!