Magyarországon miért nincs úgy jelen a hagyománytisztelet, mint mondjuk Angliában?
Szerencsére azért él még sok hagyomány.
Az a baj, hogy azt a maréknyi megszállottat, akik őrzik ezeket rendre "magyarkodóknak", "mélymagyarnak", rosszabb esetben nácifasisztának bélyegzik a liberális megmondóemberek és az igénytelen proletár csürhe, "mer' hogy mibe kerű' az a' országnak?" Mié' nem rájuk kőtti' a zállam aszt a pészt?". "Minek köll rovásírásos tábla a faluba'? Például.
"Öhm... Te honann veszed ezt a rengeteg baromságot? Nyilvánvalóan még sosem utazgattál magyarországon, ezért állítasz ilyen valótlanságokat..."
Mindenhol valóban nem jártam, de azért elég sokat utazgattam. Pl. mutass nekem egy erdőt Budapest környékén, ami nincs teleszemetelve. Vagy egy normális erdei forrást, ami ki van építve. Vagy egy olyan turistaházat, ami nem égett le, nem hordták el, nincsenek betörve az ablakai.
A Városligetben kivágják a fákat, a Római parton ugyanezt tervezik már évek óta. Nemrég lebontottak egy műemléknek számító épületet a belvárosban.
Vidéken pedig nincs népviselet, akárki akármit mond. Az, hogy március 15-én mindenki beöltözik mézeskalácshuszárnak Szentendrén meg Hollókőn, az nem azt jelenti, hogy él a népviselet. Menjetek el Garmisch-Partenkirchenbe vagy egy tetszőleges tiroli faluba, az emberek munka végén simán felveszik a régi népi ruhát és abban mennek kocsmába. A régi házaikra is sokkal jobban vigyáznak. Nálunk meg kb. minden ház így néz ki Bp.-n kívül:
Azért írtam az angolokat, mert nekik tengernyi hagyományuk van, amiket szigorúan betartanak. Kicsit olyanok, mint a japánok. Londonban pl. kulcsra járó kertek vannak, amit csak a helyiek használhatnak és gondosan karban vannak tartva. Itthon max. pár ilyenről tudok az V. kerületben, és csak azok vannak rendben, ahol kamerák vannak. Londonban egyébként vannak 500 éves boltok, kocsmák. A buszaik pirosak és kétemeletesek, a telefonfülkéik is pirosak, a korlátjaik feketék. Ami kialakult, arra vigyáznak. Minden híresebb épülethez különc szokások és hagyományok kötődnek. Ilyen nálunk miért nincs? Német nyelvterületen is hasonló: a mai napig karbantartják a nemtomhányszázéves fakeretes házaikat. Nálunk meg mindenhol ezek az egyszintes szocialista gagyik vannak vidéken.
Na, akkor válaszolnék én is, mint vidéki, falusi, kinek melyik tetszik jobban.
,,Miért van az, hogy mi semmire nem tudunk vigyázni"
Ugyanúgy nem vigyáznak se Angliában, se Németországban a dolgokra, csak ott mindig vannak olyan emberek felvéve, akik takarítanak.
,,nincsenek régi, akár furcsa hagyományaink, mint az angoloknak?"
Vannak bőven régi, furcsa hagyományaink, csak nem olvastál eddig rendesen utána.
,,Miért van az, hogy Budapesten le lehet bontani műemléknek számító házakat?"
Mert megtehetik. Most erre mit válaszoljunk? Nem mi döntünk erről.
,,Miért van az, hogy itthon vidéken nem elterjedt a népviselet úgy, mint német nyelvterületen?"
Német nyelvterületen se elterjedt, csak a turista falukban. Ráadásul, ha te régi népviselet alatt ilyen matyó és egyéb hímzéses dolgokat értesz azért, mert azok ünnepi ruhák voltak, csak különleges alkalommal hordták őket. Lényegében nekik az volt az ünneplő ruhájuk. Ünneplőben meg nem mindig jár az ember, meg a mai világban közel se praktikus az a viselet. Ráadásul mostanában egyre nagyobb divat, hogy pont ilyen hímzett ruhákat hordanak.
,, Miért van az, hogy csomó műemlék, természeti kincs siralmas állapotban van, meg van rongálva, össze van firkálva?"
Pusztán egy kérdés: miből tartsák fel? Miből újítsák fel? Embereknek megélni sincsen pénzük, műemlékekre emiatt sokkal kevesebb jut.
,,Pl. mutass nekem egy erdőt Budapest környékén, ami nincs teleszemetelve"
Ahogy írtam külföldön is ugyanez van, csak ott vannak emberek felvéve, akiknek a feladatuk, hogy ezeket folyamatosan takarítsák. Itthon ilyenre nincs pénz.
,,Menjetek el Garmisch-Partenkirchenbe vagy egy tetszőleges tiroli faluba, az emberek munka végén simán felveszik a régi népi ruhát és abban mennek kocsmába"
Ahogy írtam turisztikai települések az ilyenek. Nem azért veszik fel, mert szeretik, hanem, mert ez kell a turistáknak. Ráadásul akikről te beszélsz azok pont nem ilyen ruhába mennek kocsmázni.
,,A régi házaikra is sokkal jobban vigyáznak. Nálunk meg kb. minden ház így néz ki Bp.-n kívül"
Mivel ez az elterjedt, mivel ez volt a legegyszerűbb felépíteni, stb. Szocializmus volt ráadásul mikor ezek épültek, ezt ne felejtsd el. Ráadásul egy ilyet sokszor olcsóbb felépíteni, mint egy régit felújítani. Sokaknak meg ahogy írtam örülnek, ha megélni van pénzük.
,,Londonban egyébként vannak 500 éves boltok, kocsmák"
Itt is lennének, csak ahogy írtam nincs pénz ezekre. Angliában is azért vannak ilyenek, mert ott az embereknek van bőven annyi pénze, hogy elmenjen egy-egy ilyenbe. Itthon minimálbérből hol fog tudni az ember elmenni?
Anglia mindig is ,,jólétiállam" volt, az embereknek voltak pénzeik ilyenekre, itthon nincs pénzük ilyenekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!