Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Legfontosabbb tudnivalók nők...

Legfontosabbb tudnivalók nők jogairól?

Figyelt kérdés

Kicsit komplikált a dolog, de megpróbálom

leegyszerűsíteni. 10 percem van egy iskolai óra keretein belül a számomra nem túl szimpatikus osztálytársaimnak " előadást" tartani a nők jogairól. Én választottam a témát, mert engem érdekel a politika és a szociális kérdések, de tudom, hogy őket nem igazán. Utálok google-ból copy/paste-ezni hülyén lefordított mondatokat, de más forrást nem igazán találtam. Az egész dolog komplikált, mivel nagyon sok minden beletartozik ebbe a témakörbe, és 10 perc nem igazán elég semmire. Mik azok a dolgok, amiket mindenképpen bele kell foglalnom hogy témán belül maradjak és mégis érdekes legyen az egész?


2012. febr. 5. 08:55
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Már Magyarországon, vagy a világban?

Itthon nem nagyon vannak külön "nők" jogai, az alapjogok általánosak, és rájuk is vonatkoznak, így ebben a körben kéne keresgélned. (diszkrimináció tilalma, egyenlő bánásmód elve... - aztán ezekre mind-mind vannak iránymutatások, hogy pl. egy állásinterjún hogyan kell érvényesülnie.)

Ide lehet sorolni talán azt is, hogy a terhesség alatt nem lehet kirúgni, a védett korszak a visszatérés után, esetleg a nők alacsonyabb nyugdíjkorhatárát...

Akkor vannak előírások arra, hogy terhes nőt milyen munkakörben nem lehet foglalkoztatni.

Meg úgy általában az egészséges munkakörülményekre - bár ez nyilván férfiakra ugyanúgy vonatkozik.

Ha a történelemben is vissza akarsz kicsit menni, akkor ugye a nők választójogának bevezetése, mikor kimondták, hogy a választójog általános és egyenlő, és csak a kiskorúak meg ezen kívül egy szűk réteg vannak kizárva...

Mondanám, hogy az Alkotmány alapjogos részében mindent megtalálsz, de az új Alaptörvényt még nem ismerem ennyire. :s Benne van ott is, de paragrafusszámot nem tudok így sajnos mondani. (Viszont még a jelenlegi Munka törvénykönyvét érdemes olvasgatni a munkajogi szabályok miatt, meg Alkotmánybírósági határozatokat a diszkrimináció mentességre.)

Esetleg az abortusz szabályairól írhatsz még.


De, ha világviszonylatban kell, akkor össze lehet hasonlítani különböző kultúrákat, hol van kevesebb joguk a nőknek (iszlám országok, egyes törzsek).

Vagy történeti viszonylatban.


Jó lenne tudni, hogy pontosan hogy kell felépítened...

2012. febr. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Világviszonylatban szeretném megcsinálni.

Itthon(bár nekem nem Magyarország) nagyjából rendben vannak a dolgok. Az már más téma, hogy a nőket és a férfiakat alapjában véve nem lehet egyformán kezelni. Ez oké, ezt megértem.

Szeretnék egy kis történelmet is belevinni, meg a mostani helyzetet. De ebben hol az érdekesség?

2012. febr. 5. 09:53
 3/5 A kérdező kommentje:
Egyébként köszönöm szépen a válaszodat.
2012. febr. 5. 09:54
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Akkor én a helyedben úgy csinálnám, hogy bemutatnám a helyzetet régen (mikor még tényleg elvárás volt, hogy a nő otthon legyen, gyereket neveljen, főzzön, mosson, stb.)

Mi volt akkor a nő szerepe és mi most? Vajon ez a nőknek jobb volt, vagy rosszabb? (Ezt a kérdést elég sugallnod, aztán döntse el mindenki maga, nem kell megválaszolnod.)


Aztán áttérnék arra, hogy hogyan változott a helyzet, mikor és minek a hatására. Mit várnak el a nők ma? Mit vár tőlük a társadalom? Van-e összeütközés, esetleg visszásság a mai helyzetben? Pl. vajon emiatt születik-e egyre kevesebb gyerek, vagy teljesen más oka van? A nők boldogabbak-e? Hogyan működik ma egy család? (Szintén nem kell állást foglalnod, a gondolatébresztés a lényeg, ha mindent készen adsz nekik, tényleg unalmas lesz.)


Akkor lehet mondani, hogy mi a helyzet ma más kultúrákban. Pl. iszlám világ. Megemlítheted, hogy egyes helyeken milyen csonkításokat hajtanak végre a nőkön, és hogy ennek mi vajon a célja, miért csinálják? Nyilván borzalmas dolog, de te tárgyilagosan próbáld kezelni, mert előadó vagy, így nem engedheted meg magadnak a vélemény-nyilvánítást. Sőt, a lényeg az lenne, hogy próbálj meg rámutatni, hogy ők hogyan gondolkodnak, vajon miért alakult ez ki? Persze rögtön mondhatod, hogy a nemzetközi közvélemény ezt hogy tiltja meg elítéli, stb.


Én valahogy így építeném fel az egészet.

2012. febr. 5. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Én azzal a kérdéssel indítanék, hogy miért kell egyáltalán külön beszélnünk a nők jogairól? Miért nincsenek csak simán emberi jogok. Nyilván a modern világban már igencsak efelé tart a dolog, de régen, és még ma is sok helyen a következő a hozzáállás: A "alap emberi jogok" a férfiakra vonatkoznak, és ezek egy részét (ha jó fejek nagyunk, akkor nagy részét) megadjuk a nőknek is. Szerintem ez a probléma gyökere.
2012. febr. 6. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!