Karácsonykor miket szokás csinálni? Hogy készíti fel magát az ember? Nektek miről szól az egész?
az én családom kis koromban megünnepelgette a karácsonyt... volt karácsonyfa, és ennyi. nem tudom, hogy mikor mit szokás csinálni, mikor mit esznek az emberek, hány órakor melyik nap kell bizonyos dolgot csinálni. fogalmam sincs hogy egyáltalán ennek mi a menete.
azért kérem a segítségetek, mert elkerültem otthonról egy másik családba, és itt rendszerint minden ünnepet, húsvét, karácsony, mindenre felkészül a család, de én vagyok a feketebárány, mert sosem értettem minek kell pont azt enni miért kell ezt nekem csinálnom, mikor egy hétköznapi nap és ugyan olyan mint egy másik unalmas...
karácsonyt se szeretem, mert akkor is mindenki készül de nem tudom miért jó?!
sajnos nekem nem volt meghit és boldog családom ezért nem is fogom fel lelkileg ez mennyire fontos.
segítenétek egy kicsit jobban átéreztetni velem ezt?
nem utolsó sorban szólnék azok kedvéért akik hívők, hogy nem hiszem, de ettől még szeretnék karácsonyozni az új családommal.
20/L
Kedves kérdező
Egyrészt te kérdezted, hogy nekünk miről szól, másrészt egy szóval sem mondtam, hogy nem szeretem a nagyszüleim, nem kell kiforgatni a szavaimat, köszönöm.
Azért mert nem mindenkinél van úgy, ahogy te gondolod, hogy úgy kéne lennie, még nem biztos, hogy az rossz. Én nem szeretnék a nagyszüleimmel együtt ünnepelni, mert - ahogy korábban is leírtam - abból nem közös ünneplés lenne, hanem közös politizálás, persze a tesóim és nélkülem. Ez sehol sem jobb. Mi mindig együtt töltjük a Szent Estét és nekünk így tetszik. Nem fogunk változtatni a szokásainkon, mert egy vadidegen ezt nem tartja elég meghittnek.
A nagyszulok tiszteletbe tartjak a fiatalabb korosztalyt is es nem politizalnak mert figyelnek a masikra!!! Tekintettel vagyunk mindenkire nem mondunk olyat ami a masikat idegesiti, rossz hangulatot okozz vagy egyszeruen csak banto. Mi szeretjuk egymast es tiszteljuk a masik/ masok erzeseit vagy szemelyiseget!!! En EZERT es meg sok bensoseges okbol NEM ertem hogy miert kell egy ilyen csaladnak
Mint mi egyedul, kulon szent este otthon tv mellett csalad, unokak nelkul a fotelba suppedve vegig varni az egeszet... Engem nem erdekel hogy CSAK TE miert nem szereted oket, mert nem ismerem egyikojuket sem. Es a nagyszulok megvitatasa se kerdes se tema. En a sajat oldalamrol probalnam megerteni hogy miert ne lehetne nekunk egyutt? Mert a vicc hogy akivel egyutt vagyok csalad az asszony volt ferje visszajar ide inni, zabalni es elrontani a karacsonyunkat mert minden unnepen reszegre isza magat es veri az asztalt. Az ilyen ember eljon karacsonyozni???? A becsuletremelto nagyszulok es testver maradjon csak a tv elott ?!..... :(
A korábbi hozzászólásokat - sokaságuk, terjedelmük miatt - nem tudtam mind végigolvasni, lehet ismétlek ezt azt. A lelki vonatkozásokat úgy láttam többen tárgyalták, ami talán a lényeg valóban, én kicsit az általános háttérnek próbálok utánagondolni (laikusként), hátha segít helyére tenni "értelmetlennek" tűnő dolgokat az ünnepkörrel kapcsolatban.
A karácsony - eredetét tekintve - nyilvánvalóan (keresztény) egyházi ünnep, a kicsi Jézus megszületésének ünnepe. (A keresztény hagyománynak utána tud járni bárki olyan is aki nem él benne/vele, akár az interneten is, vagy akár egy közeli egyházi közösséget felkeresve, szóval itt most nem bonyolódom belé...) Régi korokban ez egyértelmű volt, illetve hagyományőrző vidékeken tán máig is az, s ebből tulajdonképpen minden következik végülis. Az ajándékozás pl úgyhiszem a három királyok történetére vezethető vissza, akik ajándékokkal keresték fel a kisded Jézust és családját. A karácsonyfa díszítése is ehhez a jelképrendrendszerhez kapcsolódik, pl a csúcsdísz a "betlehemi csillagot" idézi, stb. Természetesen - ha lelkületben sokban nem is, de konkrét cselekvésben - lehetnek különbségek pl attól függően, hogy az adott közösség mely vallási felekezethez tartozik, hisz nincs az egész világra, minden emberre általános "cselekvéssor" amin pontonként végig kell menni. :-) Mondjuk zsidó közösségekben értelemszerűen elvileg nincs is Karácsony egyáltalán. A Hanukka más, ámbár a kettő eredetében van közös, valami korábbi - a napfordulóhoz kapcsolódó - ősi "pogány" ünnep. Efféle talán minden kultúrában van, hisz a nap járása a mezőgazdasági termelés, ezáltal a megélhetés központi kérdése minden társadalomban...
Szerintem azt mondhatjuk, hogy a közösségeken belül (az adott közösségekhez tartozó családokon belül) hagyományozódott tovább az ünnepi "szokásrend" (is). Egy világiasodott társadalomban - főleg ha oly erőszakosan lett "deszakralizálva" a közösség, mint a szocializmustól sújtott övezetekben - sajnos ez a hagyományozódás megszakadt. Ahogy a közösségi élet is súlyos csorbákat szenvedett. Mai világunk jellemzője (igaz, nem csak a posztkommunista országokban) ez az ún. "elidegenedés" ami abból is kiolvasható amit magad, s a hozzászólók írtok. Az embereknek nincsenek már sokszor kulturális kapcsolódási pontjai egymáshoz, közösségükhöz, nem tudják mit mondjanak, mit csináljanak, inkább maradnak a tv sorozatok és a politika, mint "Jolly Joker" beszédtéma, amihez hozzá lehet szólni, mindenki "ért hozzá". :-)
A "szeretet ünnepe" vagy "fenyőünnep" - ami mögül a (vallásos) kulturális hátteret "kihúzták" a 20. század folyamán - valójában semmitmondó lett, csak azért volt erre szükség, mert az embereknek fontos volt a karácsonyi ünnepkör. Hagyománytartó "paraszti" közegben felcseperedett emberrel még nem találkoztam, akinek a gyermekkori karácsonyok ajándékok nélkül is nem a legnagyobb élményei között maradtak volna meg szegénység, böjtölés, éjféli misén való fagyoskodás és egyéb "kellemetlenségek" ellenére. Nem mondhatta tehát azt a pártvezetés, hogy "mostantól semmi se legyen aznap", inkább leváltani próbálták meg valami mással, ami nem oly "káros" a szocializmus építése szempontjából. :-) (Különben ha valószínűleg nem is felülről ilyen tudatosan levezényelve, de végülis hasonlóképpen válthatott fel a keresztény karácsony is valamiféle pogány "fényünnepet" annakidején...) Nos ezzel a "deszakralizációval", kiüresítéssel az ünnepköri szokásrend, a közösségi élet is "leválasztódott" a Karácsonyról (böjt, éjféli mise, kántálás, betlehemezés, szentcsalád-járás, stb) maradtak olyan pótcselekvések, mint az eszemiszom, tv műsor, ajándékbeszerzés.
Elég bonyodalmas témakör ez, de én nagyjából így látom, hogyan alakult az ünnep mai - sok esetben kiábrándító - formája...
A konkrét kérdésedre annyi tanácsom lehet talán, hogy tényleg a családdal kellene valahogy megpróbálnod megbeszélni az ünnepi szokásaikat, esetleg a bensőségesebb lebonyolítást. Persze a fentebb leírt régi életet, a régi világot aligha lehet visszahozni, mégha akarná is az ember, a családok idősebb tagjait megváltoztatni ("öreg fát átültetni") nehéz, vagy lehetetlen. (Sajnos manapság már "az öregek" is - főleg városon - egyre inkább olyan generáció tagjai, akik már gyermekként is e "deszakralizált" üres formájában élték meg a karácsonyt, s évtizedekig csak "klerikális reakcióról" hallottak, nem az egyház közösségéről, mint emberi közösségről amibe tartoznak, ami társaságot ad, vagy éppenséggel támaszt és biztonságot is nehéz időkben...)
A konkrét "rituálék" (hogy "mit és miért kell csinálni, vagy enni") lehet hogy konkrét jelentéssel, elmaradhatatlan fontossággal nem bírnak (ha igen, alighanem kérdésre el is mondja a család), s más is lehetne helyettük annyi erővel, de mégis segítenek "ráhangolódni" az ünnepre, ami ettől nem lesz unalmas és szenvtelen. Pont azáltal, hogy nem minden csak úgy akárhogy van, mint egy bármely más napon. A négy hetes adventi időszak is erről szól Karácsony előtt, a felkészülésről, "ráhangolódásról". Újabban szokás lett - nem is csak katolikus családoknál - pl "adventi koszorút" is készíteni, s nem minden új elvetendő. Ez is egy "rituálé" féleség, mondhatjuk. Ha úgy vesszük "értelmetlen" gyertyákat gyújtogatni 4 vasárnapon át, s főleg mindig adott színűt (lila, lila, rózsaszín, lila) nem bármilyet, majd körbeülni s a tv-t is lekapcsolni, de mégis az ember valahogy megnyugszik kicsidég, s kialakul az érzület, hogy valamire várakozunk... még nem hívők esetén is... Talán kicsit akarni is kell ezt, de hát ha nem akarnád, nem hiszem hogy kérdésed megírtad volna... :-)
11-08.21:42-es vagyok.
Kitűnő, sokrétű, "adatgazdag" összefoglalását adtad a karácsonyi ünnepkörnek. Élvezetes volt; gratulálok! Nagyon tudok örülni, ha olyan embert látok itt, aki információt közvetít..tartalmasan (mert az az időt a "másikra" szánja. Ez nem kevés.)
Én más utat próbáltam: "belülről" megírni egy gyerekkori Karácsonyomat. A hideg rázott, míg ütöttem a billentyűzetet. Őszintén szeretném, ha a fiatal Kérdező - ésszel és szívvel - olvasna mindkettőnket. Mindketten adni akartunk neki (és a többiek is, mindannyian.) Szép ünnepet, ha itt lesz..
Kedves kicsi Kérdező!
Ekkor ajándékot senkitől sem fogok kapni, mint a Te válaszod. EZT AKARTAM - teljes szivemből, ahogy akarni szoktam általában. Bár Neked adhatnám azt a LÁMPÁST - már holnap szaladnék vele. Vedd úgy azért, hogy átadom. A legjobb helyen lesz majd nálad. Világítsa meg a Karácsony-estédet, amíg csak élsz. Boldog, meleg, belülről élt Karácsonyt, Kicsi Lány!
(És dehogy Ön...jaj, farmerben szaladgálok én mindig, ha tehetem. Ölellek, no!)
13:33-asnak:
Most nekem is OFF-olnom kell. Lélegzet-visszafojtva vártam, vajon célba jut-e az ajándékom. Amikor olvastam a válaszod, annyira boldog lettem, hogy nem is figyeltem oda, vajon a Kérdező "beszél"-e. Nem ő volt,- tehát amit írtam, Neked szól mindegyik szavával úgy, hogy ezáltal Neki is. Mégegyszer köszönöm - és gyönyörű Karácsonyt. (Az impulzivitásommal meg el kell bánnom.)
Szia!
Nálunk a karácsony nagyon jó hangulatban szokott telni,mindig nagyon várom már október elején,karácsony fan vagyok:)).
November 25-e után szoktuk díszíteni a lakást anyával,apa meg kinnt szerel fel fényt a kisfenyőre.
Aztán december 22-én van a téliszüneet,ami most hosszabb lesz szóval január kilencedikén megyünk suliba.:)
December 24-én a szüleimmel megyünk mamámékhoz,ahol összesen 6-an ünneplünk.Keresztapám,mamám,tatám,apukám,anyukám,és ugye én.
Nincs tesóm,de megvagyok.:)
Mama mindig nagyon jókat főz,süt van mindig töltött káposzta,sült hús,húsleves,sütik.
Családi vacsora előtt beszélgetünk,majd eszünk.
Sokat nevetünk,nem szoktunk összeveszni,a karácsony nálunk nem stresszes.
Utána nasizás(sütik)majd kb ilyen egy óra múlva ajándékozás.
Nem szoktam nagy ajándékokat kérni,idén se fogok nagy dolgot kérni.
Régen mikor kisebb voltam ilyen 7-12 éves koromig sajátkészítésű ajikat adtam mindenkinek,most anyukámmal és apukámmal együtt adunk,meg veszek anyáéknak is valamit.
December 25:mamámék és a keresztapám jönnek hozzánk.
Itt is finom ételek,sütik.
Ugyanaz mint 24-én csak már nincs ajándékozás,de rám 25-e reggel vár a 'nagyobb' ajándék a fa alatt.
A fánk arany díszekkel szokott kidíszítve lenni.:)
26-a a karácsony másnapja ilyenkor vagy barátokhoz megyünk vagy ptthon pihenünk.
A többi nap meg szilveszter akkor buli van.(nem vagyok nagy szilveszter rajongó,számomra nincs nagy hangulata,de jól szoktam érezni magam a barátaimmal és a szüleimmel)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!