Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért nem épült idehaza több...

Miért nem épült idehaza több település vízparton?

Figyelt kérdés
Nézem a térképet, és nem értem, miért épült egy csomó magyarországi település folyók közelébe, de úgy hogy azért egyértelműen nem a folyó (esetleg tó) partjára, hanem mondjuk 3-4 km-re. Nem előnyös közvetlenül a víz mellé építkezni? Sokkal szebbek az ilyen városok, talán a folyónak is jobban hasznát lehet venni, kivéve persze ha megárad. Vagy valójában ezek a települések valamikor a parton voltak, csak változott a folyó medre vagy szabályozva lett? Most épp a Rábát néztem, vagy egy tucat települést úgy hívnak ott hogy Rábaxy, de szinte egyik sincs a folyónál, legfeljebb nem messze tőle.

2024. febr. 4. 23:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szabályozták.

Is-is.

2024. febr. 5. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
100%
ez csak tipp ugyan, de úgy tudom, hogy a 19. századi folyószabályozásokig nem voltak annyira hajózhatóak a magyarországi folyók, ezért nem fejlődhettek ki nagyon kikötővárosok sem.
2024. febr. 5. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
#2 Továbbá a folyóink nagy vízszintingadozása sem kedvez a hajózásnak.
2024. febr. 5. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
81%
Láttam videókon, képeken néhány (főleg külföldi, európai) várost, amin átfolyik egy nagyobb patak vagy kisebb folyó, nyilvánvalóan nem hajózható, csak pont az a méret, ami odavonzza a turistákat meg a helyieket a folyó partján valamilyen szabadidős tevékenységet űzni. De tényleg milyen szépek ezek a városok. Szép látvány, látványosság.
2024. febr. 5. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A folyószabályozások előtt a mai folyópartok mentén nagyon sok helyen 4-5 km-es sávban terjengett a mocsaras, égerlápos, nádasos, bokorfüzes rész. Csak az ember előbb-utóbb minden erdőből és ingoványból szántóföldet csinált magának, kb. erről szól az elmúlt ezer év tevékenysége.

Árvízproblémára is mondok egy példát. Csepel falu valamikor kinn volt a Duna-parton, úgy a vasmű erőműje helyén. Aztán az 1838-as árvíz eltörölte a föld színéről. A túlélők csináltak egy új Csepel falut jóval odébb, ott, ahol ma is a főterük, meg a HÉV van.

2024. febr. 6. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%

Van, hogy a szabályozás miatt került messzebb a vízparttól (például Tiszacsege), vagy az ártér miatt eleve nem közvetlenül a vízpartra épült, de olyan is előfordul, hogy az előtagot az azonos nevű települések megkülönböztetése végett kapta - Szentandrásból, Kesziből, Földvárból nem egy van.

A korábbi állapotokat elég jól mutatja a II. katonai felmérés térképe: [link]

Hogy a kapott előtagra is legyen példa, az említett Rába-vidékről: Rábapaty Alsópaty, Felsőpaty és Rábabogyoszló egyesítéséből jött létre. Az ilyen egyesítéseknél általában egy-egy tagot kapnak az egyesítés előtti települések nevéből (Nagybátony+Kisterenye=Bátonyterenye), itt a Paty és a Rába tagokat rakták össze. Rábabogyoszló viszont régen csak Bogyoszló volt, viszont van a környéken egy másik Bogyoszló is Csorna környékén, így még korábban megkapta a Rába- előtagot, hiába nincs a Rába partján.

A szomszéd település, Rábasömjén egy másik Sömjénhez, Kemenessömjénhez még közelebb van, mindössze 22 km-re (ott a Kemenes- előtagot kapta sok település).

2024. febr. 6. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Magyarország elég nagy része sík, ezeken a helyeken nincsenek meredek partok. Ebből adódóan régen árvíz esetén a víz mindent elborított, ami nem volt tőle elég távol. A legtöbb település létesülése idején még nem voltak épített gátak. Lapos vidéken még egy nagyobb patak is több kilométer szélességű tudott lenni, legalább árvízkor. De sok helyen még a folyómeder is csak azt jelentette, hogy ott mindig van víz, viszont az év nagyobb részében akár 5 km szélesen is folyt mondjuk a Tisza.

[link]

2024. febr. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!