Szia!
A település eredetileg bronzkori, vagy talán még öregebb, de számos alkalommal vált lakatlanná. Eredeti neve nem ismert. A honfoglalás és államalapítás utáni hűbérrendszer felépítésével és a lakosság betelepítésével a Tolna vármegyei Tolna város és a szekszárdi uradalom nemeseinek jobbágytelki birtoka volt nagyjából a török hódoltság elejéig, akkor a lakosok (jobbágyok, falusiak) nagy részét megölték, szolgasorba taszították, vagy elmenekültek. Itt egy jó ideig üresen állt, bár a törökök is betelepítettek ide jó pár embert, de az akkori főként mocsaras részeken nem nagyon tudták használni a települést. Később Mária Terézia idején (előtte és utána is) rengeteg rácot telepítettek be (délszlávok), majd pár évre rá az addig északabbra élő magyarok és tótok is elkezdtek letelepedni újra. Később a rác népesség elfogyott vagy elköltözött. Ezekről lehet már találni mikrofilmes felvételeket (úrbéri összeírás - adózás, és jobbágytelki elosztások), bár itt még Agard néven szerepel mindenhol a település. Később sok pereskedés zajlott a nemesek között, hogy pontosan kié és meddig kié a sok-sok telek. Itt is sokszor említik Agard nevét. (Az Agard, vagy Agárd név az vadászatokon használt Agár kutyákból ered. Mivel ez egy sással, nádasokkal benőtt, főként mocsaras ártéri terület volt, így sok vadászatot tartottak itt régebben, főként madarakra, agár kutyákkal. Az Agard név innen ered.)
( [link] itt egy kis adóösszeírás az 1715-ből)
Későbbi időkben, főként a világháborúk körül már Sióagárdnak nevezték a nagyközséget, bár nem találtam rá adatot, hogy pontosan mikor nyilvánították nagyközséggé, de valószínűleg a 19. század vége felé. Itt sok zsidóüldözéssel kapcsolatos anyagot lehet olvasni. Előtte főként latin nyelven. Mivel rengeteg vármegyében volt Agárd nevű település, így megkülönböztetésképp a Sió partján fekvő községet Sióagárdnak nevezték el.
1879-ig, míg néhol 80-ig említik a birtokrendezési ügyeket a település és a szekszárdi uradalom között, tehát, hogy pontosan hol vannak a határok és melyik településnek meddig ér a közigazgatási határa.
Szóval kb ez a története. Mivel az Agárd név is magyar, így fix latin neve nincs és nem nagyon maradt fent a honfoglalás kori, vagy előtti neve sem. Tehát a magyar egyszerű nyelvével Agárd lett a vadászat és kutyák után, majd Sióagárd a Sió után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!