Vajon Amerika miért nem fejlődött úgy, mint Európa?
Miért lehetett az, hogy mikor hivatalosan is felfedezték Amerikát, az fejlettségi szinten határtalanul messze áll Európától?
Mármint az emberek ugyanannyi ideje éltek mindkét kontinensen, még akkor is, ha Amerikát talán később népesítették be teljesen (hisz még az ember odakerülésének módjában sem egyeztek meg pontosan a tudósok), és a földrajzi vagy demográfiai adottságok sem voltak olyannyira eltérőek, hogy megmagyarázhassa a fejlődéskülönbség okát.
nézd, az usa már az 1.WW-ban is a világ 1.számú nagyhatalma volt, ő szállított hitelre az antant országoknak hadianyagot stb... egyébként az usa ma is a világ legfejlettebb országai közé tartozik (gazdaságilag és katonailag egyaránt [élőerő])
Két világháborút harcoltak végig, illetve egyet csak félig, ráadásul előtte ott volt Észak és Dél harca(gyarmati háború), hivatalosan a fülletlenségi nyilatkozat kiadásakor lett egy nagy ország az USA.
Ahhoz, hogy megértsd ezt az ipari forradalmakkal is tisztában kell lenned...
Az volt a kérdés, ha jól értem, hogy a felfedezés idején miért voltak fejlettebbek az európaiak, mint az amerikaiak. Érdekes és jogos kérdés szerintem. Csak véletlen lehet, hogy ez a homo sapiens itt a mi oldalunkon telepedett meg és vándorolt tájról tájra. Itt kezdett el műveltségben és technikában fejlődni.
Az óceánon túl is laktak különféle embercsoportok. Gyakran háborúztak egymással, és írtották egymást. Viszont nem ismerjük eléggé az őstörténetüket. A történelem tudomány habár sokat tud róluk, de a kérdőjel még több. Talán az a kontinens később népesedett be, és később kezdte a fejlődést.
Húha... Szerintem erre a kérdésre talán egy hozzáértő antropológus/kultúrantropológus/szociológus tudna érdemben válaszolni. Nem tudom, hogy itt idetéved-e ilyen...
Egyébként szerintem ezt a kérdést fel lehetne tenni ugyanígy mondjuk Afrikával, Ázsiával, Óceániával, Északi-sarkkal stb. kapcsolatban is. A kérdés gondolom az, hogy az európai ember miben más a többitől és hogy a feltételezett különbségek minek köszönhetőek. Biztos van oka, én egyrészt az éghajlatra, természeti adottságokra gondolok, de ez önmagában elég kevés. Nem tudom, hogy a gondolkodásmódot, világlátást, hitet mi befolyásolhatja...
Igen, épp erre vonatkozott volna a kérdés :)
Én azon gondolkodtam, hogy talán a különböző kultúrák egymásra gyakorolt hatása miatt lehet. Amerikában, noha hatalmas kontinens, alapvetően egységes hitvilág és kultúrarendszer élt - már amennyit eddig tudunk a történelmükről. Ennek esetleg földrajzi okai lehettek.
Európában rengeteg különböző kultúra alakult ki, amelyek már alapjaikban is eltértek egymástól, tehát ösztönzőleg hathattak egymásra, épp,mint mikor beledobunk egy kavicsot a vízbe és a hullámok lökik egymást előre.
20:48
Időközben én is épp ezt fejtettem ki :)
ma 20:48
Na igen, de miből lesz a ,,kultúra"? Miért van az, hogy egy népnek gazdagabb a kultúrája, sok dolgot feltalálnak, kitalálnak, keresnek, kutatnak, elméleteket alkotnak, tanulmányozzák a természetet és jelenségeit, tudományok fejlődnek ki, technikailag fejlődnek stb? És máshol vajon ez miért nem következik be?
Egyáltalán mondhatjuk-e, hogy egyes népeknek alacsonyabb a kultúrája? Hiszen nekik is vannak szokásaik, vallásaik, rítusaik, ismereteik, nyelvük stb... Ezek is ugyanúgy a kultúrához tartozó dolgok, nemcsak az, amit az európaiak csinálnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!