Szlovénia, Horvátország, Románia, Moldova,
Törökország és Görögország bele tartoznak Balkán
térségbe?
Szlovéniát a Nyugat-Balkánhoz szokták sorolni, de kulturálisan semmi köze a Balkánhoz, nagyobbrészt a német-alpesi, kisebbrészt a mediterrán-olasz körbe tartozik. Románia kapcsán szokás a Balkánt emlegetni (tengeri sávja oda esik, ha nem tévedek nagyot), ahogy Moldova kapcsán is, miközben ezért jóval északabbra található a Balkánnál. Mindenesetre a kulturális hatások egész odáig felérnek, keveredve a román, szláv és török (gagauz) befolyással, főleg ami pl. az ételeket illeti. Törökországnak csak az európai területei esnek oda (Kelet-Trákia – lényegében nem mentek eléggé haza). Görögországot földrajzilag igen, kulturálisan nem szokás a Balkánhoz sorolni. Noha sok minden oda köti (mentalitás, ételek, italok, zene, ortodoxia). A görögök azért elég erőteljesen fölötte állnak kulturálisan a térségnek, kb. olyan lehet a szerepük, mint a német-osztrákságé Közép-Európában: ők adják át a meghatározó kulturális impulzusokat. Persze azért a török-arab kultúra befolyása is igen erős a térségen.
2022. dec. 30. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
Kulturálisan Horvátország sem Balkán, ugyanígy a német (osztrák) és az olasz kultúra határvonalán fekszik, mint Szlovénia.
2022. dec. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
Magukat a Balkánhoz sorolják higgyétek el, ők nem szitokszónak használják és nem is kéne annak használni
aug. 22. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
Horvátország teljesen Balkán, és Szlovénia nagyrészütt. Trieszt is a Balkánon van, és Románia egy része is. Romániát szokás a "Balkán kapujának" nevezni. Soha nem hallottam, hogy Moldávia a Balkánon lenne, bár románul beszél a többség...
Az, hogy kultúrálisan mi tartozik a Balkánhoz, vagy létezik-e ilyen kicsit ingoványos terep. Van egy érdekes nyelvészeti gondolat erről:
[link]
Az, hogy valaki a horvát tengerparton drága jahtokat lát, a Balkánt meg piszkos csóró helynek képzeli, az nem biztos, hogy a valóságot látja. Horvátország egész XX. századi története a népirtásokról szó, borzasztó beteg dolgokat műveltek még a 90-es években is a bosnyákokkal. Ezzel szemben Románia, amit mindenki egy putrinak gondol, lassan veri szinte minden adatával Horvátországot vagy Magyarországot.
szept. 13. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
No meg ez a görög magaskultúra is kamu, az ókor régen volt. Maszkarának, kétszínűnek szoktuk őket hívni a Balkánon. (Bár ez nem szép dolog, mert jófejek). Athén egy falu volt a XIX században és birkákat terelgettek az Akropoliszon. Én úgy tudom a görög minimálbér a magyarral azonos jelenleg, szóval egy kisebb 10 milliós, szegény ország Európában, ahogy Magyarország is, kultúrálisan régóta semennyire nem meghatározó. Van egy saját abc-jük, egy igazán saját, ilyennel a kontinensen csak a grúzok büszkélkedhetnek, a többi ciril vagy latin.
szept. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
4: „Románia, amit mindenki egy putrinak gondol, lassan veri szinte minden adatával Horvátországot vagy Magyarországot." Számfétis. Adatokkal lehet, hogy veri, de nem a valóságával. Nézz rá Google-térképen egy óromániai (nem erdélyi) tetszőleges falu tetszőleges utcájára, aztán egy horvátra, és döntsd el, melyikben élnél inkább…
szept. 14. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
5: a mai görögök Bizánc leszármazottai, nem Akhilleuszéi :D Kb. annyi közük lehet tippem szerint az ógörögökhöz, mint az olaszoknak az ókori rómaiakhoz.
szept. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
Vagy mint a magyaroknak a honfoglalókhoz?
Számfétis? Aki ezt állítja nem látta Romániát 20 évvel ezelőtt és ma. Szerintem óriási a különbség. Saját magához képest Románia teljesített legjobban, Szerbia meg legrosszabbul.
szept. 15. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
Saját magához igen (volt honnan kimászniuk). De attól még elég nyomasztó egy hely.
szept. 16. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
További kérdések: