Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Vályogvető mesterséget űzhetté...

Vályogvető mesterséget űzhették magyarok is?

Figyelt kérdés
2022. dec. 28. 22:11
 1/7 UlfOrmson ***** válasza:
79%
Természetesen. Szerinted a cigányok beköltözése előtt hogy készültek a vályogházak?
2022. dec. 30. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
72%

A cigányok beköltözése előtt nem csináltak vályogházakat... Ez egy viszonylag új dolog, pl. a Nyírségben csak a XX. sz. elején terjedt el, a vert fal helyett. De másfelé is csak fél-egy évszázaddal korábban lett általános.

Településfüggő, hogy hol csinálták szinte kizárólag magyarok, hol szinte kizárólag cigányok, és hol vegyesen. Itt írnak erről egy keveset, nyomni kell egy Ctrl+F-et, és beírni, hogy sarkad. Ez a lényeges bekezdés.

[link]

2023. jan. 1. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:

Jó link. Amúgy a vályog világszerte ismert és használt építkezési mód volt már az ókorban és előtte is. A nagy esőzésekre való érzékenysége miatt inkább a száraz éghajlaton vált be, mint Afrikában és a Közel-Keleten, de az amerikai kontinensen is használták és keleten is. Nálunk is az Alföldön a folyószabályozás, az árterek lecsapolása és a fásítás után lett használható és tudott elterjedni. A régi alföldi ártéren nem lett volna rá megfelelő a vidék a mocsári ártér és kevesebb fa miatt.


Magyarországra a cigányok úgy az 1300-as években érkeztek, így előtte amennyi vályog készült hazánkban, illetve részben vályog az eleve magyar és más nemzetiségiek által készült el. Az alap építőanyag a fa volt, bár vályoggal tapasztott falak azok voltak előtte is.


Vivitus és Plinius is említi a vályogot mint jól használható építőanyagot és még ma is állnak még ókori vályog épületek, szóval adott körülmények között valóban nagyon tartós és használható is. Az ókor Egyiptomban és Görögországban is a sima lakóépületek vályogból készültek és kőből főként a templomok és más középületek épültek. Európában is a déli, melegebb és szárazabb vidékeken már időszámításunk előtt építkeztek vályogól.


Talán érdekes lehet, hogy Jemenben, kb Afrika szarva fölött, Shibam városa egy komplett lakótelep vályogól és ma is lakják. Tényleg nem semmi, hogy ez lehetséges vályogból, csak azért is, hogy nagyon le se becsüljük a vályogot (mint szokták).

[link]

És közelebbről így néz ki.

[link]

[link]


Arg-e Bam i.e. 500 környékéről Iránban.

[link]

[link]


Mezopotámiában is gyakran használták akár önmagában, akár égetett (kerámia) tégla burkolattal is.

2023. jan. 2. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Vályoghasználat természetesen volt régen is, de a kérdezett vályogvetés a vályogtégla előállítását jelenti. Az pedig nem olyan régen terjedt el, ahogy a #2 linken olvasható.

Egy ismerős akart modern vályogházat építeni, de már az engedélyeztetéssel is problémák voltak, meg kölcsönt se kapott semelyik banknál vályogházra. Úgyhogy már vagy 10 éve rohadnak az alapok, mert nem tud továbblépni.

2023. jan. 3. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

4#-es!

Ez érthetetlen, mert úgy tudom, vannak kifejezetten vályoggal építő vállalkozók.

2023. jan. 15. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

[link]


4#-esnek

2023. jan. 15. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
“Míg nálunk avályogtégla elterjedtebb, Nyugat- Európában különleges design elemként is szolgál, de tartó falakat is alkot adöngölt vályogfal.”
2023. jan. 15. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!