Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Magyarországon mikor kezdték...

Magyarországon mikor kezdték el a földművelők a kaszát tömegesen gépekre cserélni?

Figyelt kérdés

2021. nov. 28. 11:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Az 1950-es évek elején.
2021. nov. 28. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Tehát ez már a kommunisták kezdeményezése volt?
2021. nov. 28. 12:29
 3/6 anonim ***** válasza:
57%
Igen, mert a kommunisták lenyúlták mindenkinek földjét, államosították, odahozták rá a kommunista traktorokat, aztán beleültették a parasztot hogy szántson vele éhbérért.
2021. nov. 28. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 P. Tibor válasza:
Gyerekkori falumban (Túrricse) 1960-ban (amikor 57-es átmenet után újra TSZ lett) még kézzel arattunk, kaszával (én kötöző voltam). Cséplőgép már 1954-ben is volt (57-ben beállt a saját udvarunkba - akkor éppen kívülállók voltunk!),de arató gépet vagy kombájnt csak a kommunista híradóban láttunk (volna), ha lett volna villany a faluban - de azt nálunk csak 1962-ben vezették be. Voltak aggregátoros mozi-próbálkozások (több-kevesebb sikerrel).
2021. dec. 3. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 P. Tibor válasza:
100%
Nem biztos, hogy mindenütt parasztok ültek a traktoron. Nálunk Ivanyicki Gyula bácsi Erdélyből származó lakatos volt, aki nálunk pattant le a Szibériába tartó fogolymenetből. Ő maga meg is szerelte a gépet, ha probléma volt. Mondjuk dolgozott látástól vakulásig, mert ha őszi estéken lefeküdtünk a tyúkkal (este fél kilenckor), hogy ne fogyjon a petróleum, akkor a kertek alól még hallatszott a traktor dübörgése. És csak tíz óra tájban döcögött be a szomszéd udvarba. Megengedték neki, hogy ott tartsa a gépet, akkora sárban minek ballagjon fel hajnalban a TSZ udvarba. Ennek a traktornak még fogak voltak a hátsó kerekén (nem mehettek ki vele a műútra!). Augusztusban ez hajtotta a cséplő gépet.
2021. dec. 3. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A #3 válaszoló nem ismeri a magyar történelmet.

Volt pár állami gazdaság (többnyire papi és nemesi nagybirtokokból alakultak), de a földek nagy részét nem vették el, hanem az egyéni termelés helyett termelő csoportokba kényszerítették az embereket. Ami nem volt teljesen hülyeség, kisebb csoportok már a két világháború közt is alakítottak szövetkezeteket, sőt más formában ugyan, de manapság is működő dolog pl. a holland és más nyugati mezőgazdaságban. Nálunk a konkrét kivitelezés volt hülyeség, egy ideig legalábbis.

De 1990 körül már minden öreg parasztember azt nyilatkozta, akikkel személyesen beszéltem (meg könyvekben is olvastam), hogy ha tudták volna, micsoda aranyéletük lesz, akkor dehogy tiltakoztak volna ellene... Ledolgozták a 8 órájukat, és kapták a fizetést, meg mellé a háztáji járandóságot, a téesz mindenhez fillérekért biztosított gépeket. Mikor régen magántermelők voltak, akkor meg napi 12-16 órát dolgoztak (már akinek volt ehhez elég földje), mégis sokkal rosszabbul éltek. Akinek nem volt földje, az meg szó szerint éhezett a családjával, mert az alkalmi munkákból nem tudtak megélni.

Cséplőgépek már 1930 előtt is voltak a nagybirtokokon, de aratógépek (kombájnok) csak az 50-es, 60-as években az állami gépállomásokon jelentek meg nagyobb számban. Utána már a téeszek maguknak is vehettek. A lazítás után lett világhírű a magyar mezőgazdaság. A 80-as években már keletről és nyugatról is ide jártak tanulmányútra a mezőgazdászok. Világviszonylatban se nagyon volt még sok ilyen, hogy a háztáji gazdaság és a nagygazdaság (téesz) ilyen szinten összedolgozik. A téeszek az emberigényes munkákat kiadták a tagoknak, miközben a nagybani munkákat és a termelés irányítását ők végezték. Ezért épültek faluhelyen egymás után a házak, 20 év alatt a lakóházak fele lecserélődött, mert az emberek egyszerűen már nem tudtak mit kezdeni már a pénzükkel, építettek hát új házat.

2021. dec. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!