Mikor számított a hagyományos népviselet általános paraszti viseletnek Magyarországon?
Van, amelyiket még ma is, pl a tót, sváb, cigány asszonyok.
De a viseletek többségé már vagy 100 éve nem. És a mindennapokon akkor sem vettek fel mind a 10 alsószoknyát.
Olyan nem létezett soha, hogy magyar népviselet. Minden tájegységnek saját népviselete volt, sőt minden falunak még egy külön alváltozata a tájegység népviseletéből. Erre utalt az első válaszoló a kérdésével.
A helyi népviseletek folyamatosan változtak, minden generáció változtatott valamit a szülei ruháján (főleg a női ruhák esetében), mert már 150 éve is divatoltak a parasztok is. A kalocsai népviselet is 1860 körül még csak egy színű hímzésből állt, aztán mire megszűnt, már tarka lett, és ezt is tekintik sokan kalocsainak, pedig ezt igazából csak 1-2 generáció használta valójában.
Végül úgy koptak ki a közhasználatból a népviseletek, hogy az ipar olcsó és - az akkori közfelfogás szerint - szebb és modernebb ruhákat tudott előállítani, mint amivel az emberek maguk küzdöttek rengeteget. Ez a folyamat nagyvárosok környékén már az 1920-as években elkezdődött, de pl. a turai asszonyok egy része még a '90-es években is viseletet hordott a mindennapokban, pl. ilyenben utaztak a kofák a vonaton a kosaraikkal Pestre. Nagyjából az '50-es évek környékén zajlott főképpen a ruhaváltás (néprajzi szóval kivetkőzés) folyamata a legtöbb népviselet esetében, amikortól már inkább csak az öregek hordták még egy darabig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!