Rengeteg regényben olvasható, filmben látható, hogy férfiak párbajoznak, és az egyik meghal.
Ilyenkor nem büntetett a törvény? Vagy szemet hunytak felette? (Tudom, hogy pl. a római jogban büntették a gyilkosságot, ha két egyenrangú követte el)
Vagy ez csak a regényekben létezett?
2010. júl. 19. 15:08
1/9 anonim válasza:
A párbaj kívül esett a gyilkosság kategóriáján, híszen önként vállalták, afféle "sportként". Nemcsak regényekben létezett, pl Puskin is párbajsérülésbe halt bele 1837-ben.
2010. júl. 19. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 anonim válasza:
A párbajban okozott halálos sérülés nem gyilkosság.
A párbajt az újabb időkben a törvény büntette, a halálos kimenetelű párbajért a 19. század végén vagy a 20. elején Magyarországon néhány hónapos vagy éves fogházbüntetést adtak.
2010. júl. 19. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
Még az I. világháború után is létezett nálunk is a párbaj. Általában katonatisztek,és az arisztokraták párbajoztak,ha valaki megsértette őket. Régebben ilyen esetben kötelező is volt a párbaj.
2010. júl. 19. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :)
2010. júl. 19. 15:43
5/9 anonim válasza:
Ez most kb. olyan, hogy a boxban is halt meg nem 1 ember a ringben, de az sem gyilkosság. Senki sem kapott börtönbüntetést azért mert úgy állcsúcson vágta az ellenfelét hogy meghalt.
2010. júl. 19. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 anonim válasza:
A párbaj egy időben nem volt gyilkosság, de nagyon szigorúan volt szabályozva, hogy kik párbajozhattak, a nem nemeseknek nem is lehetett fegyverük, szóval a lakosság 95%-a kb esélytelen volt, hogy párbajozzon. Aztán betiltották a párbajozást elég korán, de a kutya sem foglalkozott vele, majd egyre jobban komolyan vették a tilalmat, ahogy széles körök jutottak fegyverhez.
De a lustaságodat mutatja, hogy google-be beírva első pont a wikipédiára mutat, ahol ez is le van írva: [link]
2010. júl. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 anonim válasza:
Általában felfüggesztettet adtak érte. Az illetőt jól felfüggesztették egy akasztófára.
2018. júl. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
A Horthy-rendszerben nálunk tilos volt, de megtűrték. Amúgy full ostobaság volt. Nyilván büntették az emberölést. A Csemegi kódex a szándékos elkövetési formát gyilkosságnak hívta (ma a magyar jog ezt a szót nem használja). A párbajban okozott halál ügyében a hazai joggyakorlat ingadozó volt. [link]
2019. jan. 2. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
A halálos eredménnyel járó szabálytalan párviadalt szándékos emberölésként értékelték. A római jog is bonyolultabb volt annál, mint te látod.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!