Mennyire sikerült ebben a kis részletben átadnom az érzéseket?
Még korábban elhatároztam, ha egyszer regényt írok, akkor nem valami egyedit és jót akarok írni, hanem valami gyönyörűt és végtelenül szomorút, viszont nem tudom, képes vagyok-e rá. Még neki se állta megírni, nagyban a karakterkidolgozásnál tartok, de most elfogott az írhatnék, ezért leültem, és megfogalmaztam talán az egyik legszomorúbb pillanatot. Talán annyit érdemes elmondanom, hogy műfaját tekintve középkori fantasy és dráma, de kétszer annyira dráma, mint fantasy. Szerintetek sikerült legalább egy kicsi érzelmet lehelnem bele? Esetleg már túlzásba vittem?
Ahogy Astil itt ült és nézte a holdat, olyan törékenynek tűnt. Törékenynek és aprónak, mint egy régi porceláncsésze, ami a legkisebb koccanásra is összetörhet. Könnyektől telt arcát ezüstös fényáradat burkolta be, királykék szeme akár a hullámzó tenger; háborgott a rengeteg érzelemtől, amelyet korábban szabadjára engedett. Tekintete mégis békés volt… megkönnyebbült. És rettentően magányos.
– Astil… – Tela lágy hangja féltő aggodalommal telt el. Olyan halkan mondta ki a fiú nevét, hogy az talán meg se hallotta. Talán a hűs szellő messzire fújta a szót.
– Hagyj most magamra – szólt csendesen Astil, s letörölte könnyeit.
Tela zavartan toporgott a helyén, szíve nagyokat dobbant. Vajon mit mondhatna a fiúnak? Mit kéne mondania neki? Elméjének egy része menekülni akart a kialakult helyzet elől, hisz a lány sohasem tudott mit tenni, ha mások vigasztalásáról volt szó. De tudta, ha most elmegy, ha hátat fordít Astilnak, azzal cserbenhagyja őt pont úgy, ahogy sokan mások is tették ezelőtt, és akkor nem maradna a fiú számára más, mint az örök bolyongás a vigasztalan sötétségben; az örök egyedüllét, a szeretet után óhajtozó szív kietlen üressége. S Tela tisztában volt vele milyen is ez az érzés, milyen, mikor senki sincs az ember mellett, senki, akire támaszkodni lehet, aki biztató öleléssel bátorít, aki meghallgat… képtelen lett volna csak úgy elmenni. De mégis mit kéne most tennie?
Összeszorította az öklét, és saját bizonytalanságát elrejtve odalépett Astilhoz. Leült mellé a puha fűbe, és óvatos mozdulatokkal átölelte a fiú izmos karját.
– Mesélj nekem róluk – törte meg a zavart csendet Tela. – Mesélj a húgaidról: milyenek voltak, mit szerettek csinálni? Mi tette őket boldoggá? Miket éltetek át együtt?
Kérését hosszú némaság követte, amitől csak még jobban elbátortalanodott. Körülöttük minden hallgatag volt, nem ciripeltek sem a tücskök sem a kabócák, nem huhogtak a baglyok, csendes maradt a szellő is; talán az egész éj őket figyelte. Fejük fölött a csillagok apró őrszemekként ragyogtak rájuk.
Astil vett egy reszketeg, mély levegőt, sírástól vöröslő szeme összeszűkült.
– Halottak. Nincs mit mesélnem róluk. – Ajkait olyan bánatosan hagyták el ezek a szavak, hogy abba Tela lelke belesajdult. Nem akarta többé így látni a fiút, így, a gyász keserű leplébe burkolózva, magányosan, mint egy falkáját vesztett sebektől vérző farkas, aki úgy véli, számára már semmit sem hoz a jövő. Tennie kellett valamit, ha valaha látni akarja Astil őszinte mosolyát.
Hirtelen ötlettől vezérelve magához vonta őt, és olyan szorosan ölelte át, ahogy csak bírta, ölelte, mintha magát a világot szorítaná a karjai közt. Állát a fiú vállának támasztotta, szemét behunyta, hogy elfojtsa felszínre törő könnyeit. Egy pillanattal később Astil keserves, szívet szaggató zokogásban tört ki.
Nincs időm elolvasni az egészet, de már az első mondatoknál megütött néhány valószerűtlen vagy rosszul kifejezett dolog.
Az ember arca nem könnyekkel telt (a szemek szoktak azok lenni), hanem könnyektől ázott.
Királykék szemszín pedig nem létezik.
Majd elolvasom, de vigyázz, miket írsz!
Átadtad az érzéseket, nagyon romantikus.
Nem is kell elképzelni, hogy ez megtörtént, ez nem dokumentumfilm, hanem 19. századi romantikus regény, a maga dekoratív stílusával.
Bölcsészkart végeztem, igaz, nem irodalomra szakosodva, de így is bőven volt lehetőségem tanulmányozni azt. Szembetűnnek a hibák számomra, nem élvezetes összességében.
Ha érdekel, javaslok pár forrást, amit érdemes lenne tanulmányozni, ha ilyesmihez érzel kedvet.
#1 Rendben, legközelebb igyekszem jobban átgondolni, amit leírtam.
#2 "Nincs tehetséged az íráshoz" Úgy vélem ez nem igazán a tehetségen múlik, hanem sokkal inkább a gyakorláson és a tapasztalaton, ami nekem nincs meg, és 17 évesen teljesen kezdőként úgy sem várom el magamtól, hogy csettintésre valami tökéleteset írjak. De ha megmutatom másoknak az alkotásaimat, akkor a kritikáik megfogadása áltak (meg rengeteg gyakorlással) biztosan tudok majd fejlődni.
#4 Igen, érdekelne :)
Hadd vesézzek egy kicsit tovább: hogy érted azt, hogy egy érzelmektől a tenger módjára háborgó szem tekintete nyugalmas volt?
Nagyon szép mondat, csak éppen nincs értelme. Nyugodt tekintet nem áradhat egy háborgó szemből.
Remélem, nem sértődsz meg, csak szeretnék rámutatni a tárgyi hibákra, amelyekből egy-kettő még elsikkadhat, de ennyi már szemet szúr.
(1.hsz vagyok.)
#6 Nem sértődtem meg, szeretném tudni a hibáimat, hogy a jövőben elkerülhessem őket.
#7 Senki sem születik úgy, hogy a kisujjából kiráz egy mesterművet. Tudod, gyakorlás teszi a mestert, és én gyakorolni is akarok, hogy egy idő után, még ha csak évek múlva is, de jó legyek abban, amit szeretek csinálni. De ha csak kötözködni jöttél ide, akkor szerintem mehetsz is el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!