Mit gondoltok az úgynevezett "Szabadvers"-ről? Bővebben lent.
Akinek nem lenne világos:
se ritmus, se rím, se forma. Csupán valamiféle "letisztult szépséget" akar hozni.
Én okáig viccnek (se) tartottam ez a versformát, már ha ez nevezhető annak, de mostanában elkezdtem olvasni ilyeneket és már írtam is.
Költő szerűség vagyok (antológiák, kötet), eddig a forma és norma híve voltam és vagyok is, de Kassák Lajos "Mesteremberek" C. verse miatt kedvet kaptam hozzá és már elvileg írtam is egy erőset ebben a szabadverset. De nem tudom mit gondoljak még most is.
Az alapkérdésem az, hogy ezt tekintitek e versnek egyáltalán?
Én mindig úgy tartottam, de lehet az én hibám, hogy a szabad vers, amit csak úgy leírsz. De ettől még van benne valami plusz, amitől nem hányás lesz. Tehát jól hangzik, vagy játékos, vagy nyújt egy képet, vagy a szókincse a témához illik stb...
Tehát nem csak közhelyes, hibás baromságokra rökökpödik, hogy vers.
Ritmusa lehet a szabad versnek is, például témában is (ritmus: szabályos ismétlődés).
Én nagyon szeretem a szabad verseket, szakít a hagyományos formákkal és újat tud teremteni. Viszont én azokat a fajtákat szeretem, amik "odab*szósak", tehát elgondolkodtatnak vagy erős érzelmeket váltanak ki belőlem.
Válaszolva, igen, mindenképp vers.
Én nem tudom azt a verset hogy nevezik amiben nincs ritmus de hogy nem szabad versnek az biztos ... bár lehet a köznyelvben már mindenre rámondhatjuk szabadvers Kassák Lajos még nem ebben az értelemben írta szabad verseit , az ő verseinek ugyanis igenis van ritmusa "A szabad vers azért „szabad”, mert nem követi azokat a ritmusrendszereket, amelyek a nemzeti költészetekben kialakultak és megszilárdultak. A fogalom eredetileg a 17. századi költészetben a kötött ritmusok fellazítására, a verslábak ingadozó számú alkalmazására vonatkozott, a szabad vers nem ritmus nélküli, hanem szabad ritmusú, ahol a ritmus a szótagnál nagyobb egységekből, tagmondatokból, mondatokból alakul. A költő a korábbiaknál sokkal kötetlenebbül, egyéniségéhez és a vers világához jobban alkalmazkodó módon alakíthatja a ritmust, amely lehet vers-, próza- és gondolatritmus, illetve ezek kombinációja is."
A Mesteremberekben alapvetően az értelmi-gondolati egységek és az ezek alapján adódó hangsúlyviszonyok tagolják a verset, s adnak a különböző hosszúságú soroknak nemcsak hangulatilag, de ritmikailag is egységet.
Kassák megírta, hogy előadva rögtön sikert aratott a vers. Természetesen többféle előadásmód képzelhető el, többféle hangsúlyozás, tagolás, ami módosíthat a ritmuson is. A lényeg az, hogy a szabad vers egyes típusai hangzó versek, vagyis néma olvasásra kevesebbet mondanak.
Bocsánat, ezzel a ritmus nem léttel mellélőttem.
Azóta egy költő barátom felvilágosított, mivel írtam egy szabad verset, amit lehet kicsit túltoltam, de állítólag jó. - Ő befutott, díjazott költő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!