Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerintetek miért nevel...

Szerintetek miért nevel rosszra a Holt Költők Társasága című film?

Figyelt kérdés
Mindannyian tudjuk, milyen példát mutat fel. John Keating szembemegy a tradíciókkal, meghirdeti a liberalizmust, a szabadságot. Ez fantasztikus. A fiatalok felfedezik a saját útjukat, felszabadítják a pszichéjüket, ami előidézi a züllést. Látjuk, hogy a barlangban dohányoznak, isznak, rossz nőkkel létesítenek kapcsolatot. Nyilvánvalóan a tanár szerint ez a követendő példa. Csodálatos mondhatom. Megcsinálnak ilyen filmeket, amely a fiatalokra romboló hatású, hiszen abban a korban még nagyon sebezhetőek, módosítható a tudatuk, befolyásolhatóak. Hajrá szabadság, egyéniség, aztán tegyük tönkre az életünket itallal, cigarettával, kábítószerekkel, rossz nőkkel, hiszen tudjuk, hogy azok a költők a kijelöletlen másik úton jártak. Várom a reflexióitokat.
2016. okt. 28. 12:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
77%

Hát nem biztos, hogy jogos az aggodalmad. Azért mondom ezt, mert annak idején láttam a filmet, de nem jött be annyira, alig ragadt meg bennem valami. Most direkt rákerestem, így egy-két dolog beugrott, de összességében nem egy nagy hatású film, rám legalábbis nem volt az.


Még amerikai mércével mérve sem tartozik a csúcsfilmek közé, európaival meg főleg nem. Nem is tudom, miért pont ezt a filmet oktatják kötelezően az USÁ-ban.


Annál azért meg elvontabb műfajú film, hogy a tinédzserek tömegével tóduljanak rá a moziba. Aki egy ilyenre beül, annak már az érdeklődése mellett valószínűleg van olyan kiforrott értékrendje is, hogy nem lesz rá negatív hatással.

2016. okt. 28. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Molyember ***** válasza:
88%
Mert ha elvesszük valakitől a szabadságot, a megtapasztalás lehetőségét, elnyomjuk az egyéniségét, és előre meghatározott sablonok szerint kell élnie, akkor boldogabb lesz? Szerintem csak hülyéskedsz, nem létezik, hogy valaki 2016-ban ettől a filmtől féltse a fiatalokat.
2016. okt. 28. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
81%

Teljesen félreérted a mondanivalóját. Ha akarom, akár napi aktuálpolitikával is kapcsolhatom.

Nem a hagyományok tisztelete ellen szól, hanem arról, hogy ne bégető bárányként, szolga módjára élj.

Merj gondolkodni, önálló lenni, új utakat keresni. Tudom ellentmondásosan fogalmazok, de a filmbeli iskola

modelljét követve még őskori szinten lennénk.

Ne láss, ne hallj, ne beszélj! Fogd be a pofád, ne lázadoz, ne tegyél semmit, csak azt, amit parancsolnak?

Nem! Minden ember önálló világ, a maga törvényeivel.

2016. okt. 28. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
87%

3-as válaszomhoz még:


"Látjuk, hogy a barlangban dohányoznak, isznak, rossz nőkkel létesítenek kapcsolatot."


1. a kép nem azt mutatja, akkor gyújtottak rá első alkalommal

2. a kép nem azt mutatja, hogy soha korábban nem ittak

3. a kép azt mutatja, hogy korábban nem olvastak JÓ költőket

4. nem emlékszem rossz nőkre

2016. okt. 28. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
59%

# Molyember


"előre meghatározott sablonok szerint kell élnie, akkor boldogabb lesz?"


Ezt a bizonyos "meghatározott sablonok szerinti életet" nevezzük emberi kultúrának.


De a csavar a dologban az, hogy, még a meghatározott sablonok elleni lázadás is meghatározott sablonok szerint zajlik.


Az emberiség globális történelmében kb. fél tucat társadalmi modell variálódik vissza-visszatérő jelleggel, és ezek ellen a társadalmi normarendszerek ellen ugyancsak kb. fél tucat deviancia-félével lázadnak a lázadók, amióta csak világ a világ és társadalom a társadalom.


Ady alkoholizmusa ötszáz év alatt semmivel sem jutott tovább, és a világ dolgait sem juttatta egy centivel sem előbbre, mint Villon alkoholizmusa. Ráadásul egyiküket sem az alkoholizmusuk miatt szeretjük. :)


Idősödő korom ellenére sokkal inkább vagyok lázadó, mintsem konformista, de azért óva intek mindenkit attól, hogy a mindenféle csakazértis lázadás köré valami hamis mítoszt építsen fel.


A lázadás soha sem a sohanemvolt mitikus aranykort hozza vissza, hanem mindig az ógörög sorstragédiák világát idézi meg.

2016. okt. 28. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem egyáltalán nem értetted meg a filmet, de a lepontozók sem. Nem, ez a film nem nevel rosszra.

A tragédiáért is csak az apa bigott vaskalapossága a felelős.

2016. okt. 28. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Molyember ***** válasza:
73%
Ötös, igazad van, én meg rosszul fogalmaztam. Pontosan tudom, hogy semmi újat nem lehet kitalálni, előre meghatározott sablonok alatt a kényszert értettem, amit az uralkodó réteg használ a neki hasznos, vagy az általa erkölcsileg elfogadható viselkedés fenntartására. Ezért történik a filmben egy öngyilkosság. Nem az a baj, ha nincs végtelen számú lehetőségem másként viselkedni, hanem ha a lehetőségek közül egyet sem választhatok. Nyilván azért létezik véges számú sablon, mert ennyibe belefér az összes emberi élet, de ezek a sablonok különbözhetnek egymástól annyira, hogy ami az egyiknek a megváltással határos, az a másiknak kárhozat. Ráadásul a lázadás nem lehet okozója a tragédiának, mivel egyrészt az élet mindig tragédiával végződik, másrészt a különböző világnézetek folyamatosan lázadnak egymás ellen, tehát lázadás nélkül elképzelhetetlen a világ. Pontosabban elképzelhető, de az nem sokban különbözne a haláltól.
2016. okt. 28. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
67%
Teljesen félreértelmezted a filmet.
2016. okt. 28. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Molyember ***** válasza:
100%
Mi ez a hisztériás lepontozás?
2016. okt. 28. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszolók!


A lázadás önmagában nem egy pozitív dolog, hiszen ezekből születnek a háborúk. A hatvanas évek fiataljai ellentmondásosak voltak a háborúellenes tüntetésekkel. Az Eper és vér című filmben is azt látjuk, hogy nekimennek a rendőröknek. Önmagában ellentmondásos, hogy a békéért harcolnak, miközben bennük is megszületik az agresszió.


John Keating kedvenc költője Walt Whitman, aki a saját neméhez vonzódott. Ezt állítsuk fel példaként?

Robert Frost versére rákerestem: "Az út az az erdőn kétfelé ment, a kevésbé járt tetszett nekem." A kevésbé járt lehet a deviáns magatartás is. A jampik is a kevésbé járt utat választották. Lásd hová vezetett.

A másik a "Carpe diem" Ezt értelmezhetjük úgy is, hogy legyünk hedonisták.

2016. okt. 28. 22:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!