Mi a kapcsolata a Muzsikás együttesnek vagy a tagjainak a zsidósághoz? Hogy zsidó hagyományos zenét is játszanak?
Különösebb kötődés nélkül is bármi repertoáron tartható, ami az egyetemes kultúrkincs része.
Értelmiségiekben ez nem kelt megütközést.
Kösz.
Kell, hogy legyen valami szorosabb kapcsolat is, hiszen mást nem játszanak az egyetemes zenekultúrából a magyar népzenén kívül. Vagy nem reklámozzák, ha játszanak is mást.
Nincs semmi egyéb kapcsolat, csak ennyi. (Egyikük sem zsidó származású, ha erre vagy kíváncsi, és nem is Izraelből szponzorálják őket.)
Népzenénél viszont óvatosan kell bánni az etnikai kategóriákkal. Az erdélyi hangszeres népzenekincs egységes egész, attól függetlenül, hogy magyar, román, cigány, szász vagy éppen zsidó. Amit ma a románok maguknak muzsikáltatnak a cigányokkal, száz évvel ezelőtt még a magyaroknak húzták. Az egyik dallamot magyar dallamnak tartják az egyik faluban, a szomszéd faluban viszont már cigány dallamnak tekintik az ottani magyarok, két faluval odébb pedig román dallamként van számon tartva...
Kösz.
Ha arra lettem volna kiváncsi, hogy zsidó-e valamelyikőjük, vagy hogy honnan szponzorálják őket, akkor azt kérdeztem volna.
A zsidó hagyományos zenének más a hangneme, nem keveredett. Vagy igen?
A magyar-cigány-más nemzetiségi meg igen.
A klezmer inkább olyan, mint a sramli, nem? Mármint a különlegességét tekintve, hogy más, mint a többi. Jól megkülönböztethető.
"A zsidó hagyományos zenének más a hangneme, nem keveredett. Vagy igen?"
Mivel eleve nem is zsidók zenéltek, hanem Erdélyben a cigányok muzsikáltak a zsidóknak is, akik játszottak mindent, cigányt, magyart, románt egyaránt, persze hogy keveredett.
A klezmer más, mit az erdélyi zsidó zene. Mellesleg az is vegyes gyökerű keverék műfaj. Kelet-Európában a zsidóság is zeneszolgáltatásból élt (részben legalábbis) más népkehez, oroszokhoz, litvánokhoz, románokhoz, lengyelekhez jártak muzsikálni. Az ő ízlésüket szolgálták ki, ezekből a zenékből alakult ki a klezmer, mint zsidó műfaj.
A sramli a Schrammel-testvérekről kapta a nevét, ez a bécsi polgárság tipikus szórakoztató zenéjeként alakult ki a 19. század elején. Inkább csak véletlen egybeesés, hogy időnként hasonlít a klezmerre.
De hát én egyáltalán nem azt írtam, hogy a klezmer mint zene hasonlít a sramlira, hanem hogy a más nemzetiségek zenéitől való különbözőségben.
A klezmert is pontosan föl lehet ismerni, meg a sramlit is.( Mondjuk a dél-balkániakat is,bár az nem nagyon van Mo-on.)
De a Dunamenti közép-európaiak sokkal kevésbé különböznek.
Nehéz megmagyarázni. Felismerni annál könnyebb, általában. Manapság meg még akarattal is vegyítik a hagyományosan tiszta gyökerű zenéket.
De a Muzsikásék mintha magukról írtak volna úgy, hogy erdélyi hagyományos zsidó zenét játszanának. Amit vagy kaptak, vagy gyűjtöttek valahol valahonnan, de azt már nem írták.
Az is érdekes, hogy zsidók is éltek másoknak zenélésből. Gondolom Erdélyben, mert még nem láttam erről semmit.
És milyen hangszerekkel? Voltak speciális hangszereik is vajon? Biztos.
"De a Dunamenti közép-európaiak sokkal kevésbé különböznek."
Hát ezt nem mondanám. Hallgass meg egy bonchidai meg egy palatkai zenét, mennyire különböznek, pedig mindkettő mezőségi falu. Vagy egy szászcsávásit és egy lőrincrévit, pedig mindkét falu a küküllőmenti tájegységhez tartozik.
Jó, nekem mindegy.
Az is lehet, hogy akkor annyi a kapcsolat, hogy a várható vagy megcélzott közönségnek írják, játsszák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!