Mennyit érhet egy 1895-ös Paczka Ferenc festmény?
Tudom, hogy biztosat nem lehet mondani, így, hogy nem látjátok (képet később majd megpróbálok feltölteni), meg nem is vagyunk hozzáértők, de csak egy nagyon körülbelüli értéket, aki tud mondani, kérem ne tartsa magába.
Utánaolvastam a festőnek és én azt mondanám, hogy elég "híres". Arról viszont nem találtam információt, hogy mennyit érnek a festményei. 2 képe már vett részt aukción. (de az oldalon nem volt odaírva, hogy mennyiért lettek eladva) Nem szeretném, ha csalók áldozata lennénk és pl. csak a tizedét fizetnék meg. Megbízható helyet tud valaki ajánlani ?
Én ezt a kettőt találtam :
Ők megbízhatóak ?
(Fejér, Pest és Komárom-Esztergom megye jöhet szóba)
Akinek van bármilyen tanácsa, vagy ért valamennyire a témához, az kérem írjon le mindent amit tud.
Előre is köszönöm. :)
Az ár nagyon változó lehet a témától, művészi megvalósítástól, a kép és a keret állapotától függően, valamint attól is, hogy témáját tekintve mekkora rá a kereslet s milyen módon akarod értékesíteni.
Nyugodtan belinkelhetted volna a képet ábrázoló fotót, könnyebb lenne véleményt adni.
Sokan azt szeretik, ha neves aukciósházból vásárolják a képet, mert akkor van nyoma annak, hogy honnan vették (katalógus) és a későbbi eladásnál az előny. Az aukciósházak azonban "igényesek" és a keretezés, restauráltatás, katalógusban megjelentetés költségeit a tulajdonossal fizettetik meg, ráadásul aukción nagy haszonkulccsal dolgoznak, ezért a kép tulajdonosa kedvezőtlen esetben az aukciós leütési árnak csak kb. a felét kapja meg.
Még bizonytalanabb a helyzet, ha magánkereskedő vagy BÁV kerül be a képbe kereskedőként, mert a tényleges eladási árat soha nem fogja megtudni, sőt kevésbé megbízható magánkereskedő esetében még "el is kallódhat" a kép. Ezért sokan internetes aukciós oldalakon maguk hirdetik meg (pl. Vatera, jofogas, teszvesz, zsibvasar stb.), de ott is rendelkezni kell alamiféle támponttal az árat illetően.
Paczka Ferenc egyébként a 3.-4. vonal-beli festőnek számít, tehát a képek árai talán a Bosznay, Rubovics képek ára alatt van, de mint említettem, a méret, a tárgy, a megvalósítás, az állapot nagyon sokat nyom a latba.
Kíváncsiságból előszedtem az 1975 és 1990 közötti BÁV festményaukciók katalógusait, ahol összesen 4 db Paczka Ferenc festményt aukcionáltak.
1. 1979-ben a szeptemberi aukción szerepelt 164. sorszámmal egy 130x90 cm-es nagyméretű festmény A kis libapásztor címmel és 12.000- Ft kikiáltási árral, leütötték 30.000- Ft-ért. Ugyanekkor Rudnaynak volt egy virágcsendélete 20.000- kikiáltási áron, amit 40.000-ért ütöttek le, Kern Herman-nak volt egy Borkóstoló-ja, ami 20.000-ről 46.000-ig ment fel.
2. 1980 szeptemberében 169. sorszámmal szerepelt egy 67x51 cm-es Hímző leány, ami a 12.000-Ft-os kikiáltási áron ment el. Ugyanakkor Spányi Bélának egy horgászó kisfiút ábrázoló képe 18.000-ről 26.000-re ment fel, Vastagh György Cigánygyerekek c. képe 12.000-ről 36.000-re ment fel.
3. 1981. szeptemberében 143. számon szerepelt egy 76x92 cm-es Lányok népviseletben c. képe, ami 20.000-ről indult és 30.000-ért ütötték le. Ugyanekkor Pataky Lászlónak a Szántás c, kisebb képe 20.000-ről 40.000-re ment fel, Tornyainak a Mári fest c. képe 18.000--ről 19.000-re, Telepy Károlynak egy kis tájképe 12.000-ről 55.000-re ment fel.
4. 1985. májusában 186. számon volt egy Parasztmenyecske 97x61 cm méretben, ami a 12.000-Ft kikiáltási áron sem kellett senkinek. Ugyanekkor Bosznay kis tájképe 7.000-ért, Kunffy Lajosnak 2 db női portréja 8.000- ill. 9.500- Ft-ért kelt el
Köszönöm az eddigi válaszokat.
Sajnos én nem tudtam feltölteni róla képet, de neten azt a fekete-fehéret találtam róla. :
Sokat nem érhet, ha én nem tudok róla.
Vászon-ára lehet.
Mi az, hogy sokat nem érthet, ha te nem tudsz róla ? :D
Nem gondolom, hogy milliókat érhet, de biztos nem vászonára lehet.
Tényleg érdekel, hogy miért gondolod így. Talán szakértő vagy? :D
Nemmondanám magam szakértőnek, vagy ha így tennék, akkor hazudnék egy nagyot.
A hazai festészettel azért úgy-ahogy képben vagyok, viszont az illető nevét sem hallottam még soha. Ez azt jelenti, hogy nem egy Paál Lászlóról van szó, ugye.
Ha a kép 1895-ös, akkor már lehet értéke (ha olaj-vászon kép), pusztán a korából kifolyólag is. Szintén érdemes tudni, hogy nem kell ismert művész képe legyen, elég ha a témaválasztás jó, tehát portré, vagy esetleg valami igen szokatlan a mű tárgya. A keret sem közömbös. Ha faragott a keret, akkor általában maga a kép is jó, de ha blondel (aranyozott gipsz) keretes, akkor nem olyan biztos, hogy értékes a mű, legalábbis, jóval kisebb az esély rá.
A vászonár egyébként nem feltétlenül olyan rossz, kivált, ha nagy méretű képről van szó.
Na, pótoltam a műveltségem hiányosságait egy kisebb darabon és utánanéztem a Ferkónak.
Örülhetsz, ha figurális a kép, amire jó esély van, ráadásul ha vallási tárgyú és nincs elrajzolva, akkor akár még pénzt is érhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!