Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Készült egy orosz film 2010-be...

Készült egy orosz film 2010-ben, "A breszti erőd" a magyar címe. Vajon mennyire hiteles történelmi szempontból a film? Www.Imdb.com/title/tt1343703/

Figyelt kérdés

Azért találom érdekesnek, mert jóval a szovjet éra után készült, de a témája a II. világháború, amit elég sokféleképpen szoktak bemutatni. Leírásokat nem nagyon találtam a neten angolul sem.


Angol címe: Fortress of War (2010)

Orosz címe: Brestskaya krepost



2016. febr. 24. 18:21
 1/3 anonim ***** válasza:
50%

Állítólag hiteles. Felkutatták a még élő néhány túlélőt, veteránszervezeteket, történészeket, múzeumokat vontak be szakértőnek.


Kapott negatív kritikákat is, hogy nem hiteles, de ezek inkább politikai kritikák voltak: pl. alulértékeli vagy túlértékeli ennek vagy annak a személynek, szervezetnek a jelentőségét. (Én még nem láttam a filmet.)

2016. febr. 24. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Utánanéztem, mint minden filmben, itt is rányomja a bélyegét, hogy kik készítették és agyonhallgatnak bizonyos tényeket, amelyek felettébb kínosak az adott hatalomnak.


Pl. nem igazán derül ki a filmből, hogy az NKVD komisszárjai semmivel nem voltak különbek a német állami terrorszervezetek prominens képviselőinél, mint pl. az SS önkéntesei.


Azt sem véltem felfedezni, hogy megfelelő súllyal szóba került volna Lengyelország megszállása a Szovjetunió és Németország által. Azaz úgy lettek "határosak", hogy hódító háborúban, tömeggyilkosságokkal megspékelve együtt lerohanták Lengyelországot. Érdekes egy "honvédő" hadsereg volt az a Vörös Hadsereg.


Az ilyen filmekben állandóan úgy mutatják be a német hadsereg katonáit mint gonosz, szívtelen náci németeket, holott ha részletesen ismertetnék hogy mely egységek harcoltak ott és azok összetételét ismertetnék, akkor teljesen más kép alakulna ki.


Jelen esetben a Wehrmacht részéről a legjelentősebb alakulat az osztrák sorozott katonákból álló 45. gyalogsági hadosztály volt. Mellettük más, németországi egységek is részt vettek.


Bővebben itt:

[link]

2016. márc. 28. 12:17
 3/3 anonim ***** válasza:

Hiteles? Ugyan mit értesz ez alatt?

Vajon mennyire hiteles a korára az Egri csillagok, hiszen nem domborodik ki benne a jobbágyok és a földesuraik ellentéte, vagy az, hogy Dobó feudális főúr volt, szinte pallosjoggal, amelynek gyakorlása korára már kiment a divatból, de nem tűnt el nyomtalanul. A könyvben ugyan Dobó az elején Ferdinánd párti, aztán találkozunk vele Izabella királyné udvarában, majd Eger védőjeként ismét Ferdinánd király megbízottja, de a kor jellegzetessége nem domborodik ki, hogy úgy cserélték a magyar nemesek a pártállást ekkoriban, mint az ingüket, állítólag Balassi Bálint huszonvalahányszor váltott pártállást, bár talán a legtöbbször csupán követte nemzettsége vezetőit, mint például a híres Balassa Jánost, aki gyakorta váltott az osztrák és a magyar uralkodó tábora között.

A film annyiban hiteles, hogy Breszt erődje sokáig ellenállt még a német vonalak mögött, amikor a front már továbbvonult, számos helyen történt hasonló.

A Vörös Hadsereg kezdettől erősebb és nagyobb létszámú volt a Wehrmachtnál, csupán a hibás védelmi taktika következtében sikerült a németeknek az első időkben mindenhol elsöpörni az ellenállást, jórészt azért, mert nem volt megfelelően képzett magasabb parancsnoki gárdája (hiszen 38-ban agyonlövette őket Sztálin) és Sztálint is teljes meglepetésként érte a német támadás, nem számított rá és a haderejét nem ennek megfelelően osztotta el.

A távol-Keleten állomásozott a Vörös Hadsereg 40%-a, közép-Oroszországban is jelentős haderő állomásozott mindenhol, a Kaukázus tömve volt seregekkel és a későbbi nagy csaták helyszínén is rengeteg egység állomásozott Sztálingrádtól Leningrádig. Magán a német határon kevés egység volt állásban, azok is egy ötven, száz km széles sávban voltak szétszórva a mélységi hadviselés doktrínája szerint, így a németek szinte mindenhol túlerőben voltak és könnyen legázolták az orosz védőket, néhány helyet leszámítva, ahol a lehetőségek adottak voltak és a helyi szovjet katonai vezetés elég agilis volt ahhoz, hogy megszervezze a hatékony védelmet. Ezeket többnyire bekerítették, így később vagy megadták magukat, ha elfogyott a lőszer, az élelem, vagy hatalmas veszteségekkel megpróbálhattak áttörni a frontvonalig és azon keresztül, hátrahagyva a nehézfegyvereik zömét.

Ebben az időben és még később is az egy az egyben álló létszámmal nem vehették fel a harcedzett németekkel a harcot, az oroszoknak jelentős túlerőre volt szükségük az eredményes küzdelemhez, de ez nem állt fent a legtöbb esetben és ahol mégis megszervezték, ott nemegyszer katlanba zárták őket a német csapatok a villámháború szabályai szerint más pontokon áttörve a védelmet.

Az események nem tudom, mennyire valóságosak, nyilván több nap történése belesűrítése másfél órába nem lehet teljesen tárgyilagos és a fő irányvonal ábrázolása sem biztos, hogy jól sikerült, egyáltalán megtörténtek e azok az események, amik a filmben szerepelnek, ennek ellentmond az, hogy játékfilm, nem pedig dokumentumfilm jellegű, egy történet köré szövődik, amely inkább fikció, mint valóság, attól függetlenül, hogy egyes képsorai akár igazak is lehetnek.

Bizonyára rengeteg részlet kimaradt a filmből, meg a háttér információk is csak módjával vannak jelen, de minden bizonnyal jobb a film ilyen szempontból, mint a szovjet éra háborús filmtermése, azt nehéz megítélni, hogy mennyire, ezt mutatják a kiváltott viták, kritikák, tehát valószínűleg nem tökéletes ilyen szempontból a rendező koncepciója.

2019. júl. 7. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!