Mire gondolt ezzel a verssel Ady Endre?
Figyelt kérdés
Még egy kis feledni valóm van
S csak addig fognak tudni rólam,
Míg ezt az egyet is lerázom
Engem mindig félig szerettek.
Nekem nincs semmi tartozásom,
Könnyű lehet az elmúlásom,
Engem mindig félig szerettek
S ezért nem jár emlék, se hála.
Engem mindig félig szerettek,
Van jogom, hogy gonosz lehessek
S úgy haljak meg hogy nagyon fájjon,
Kik szívüket úgy óvták tőlem.
Ez az egyetlen tartozásom
S ezt az egyet játszva lerázom.
Engem mindig félig szerettek
S én nem szerettem senkit, senkit.
2016. febr. 1. 19:35
2/11 anonim válasza:
Azt soha nem tudjuk meg mire gondolt valojában.csak azt amit az okoskodó irodalomisták kitalálnak. A villág legnagyobb hülyitése az irodalom ezen része! Ja amugy a pénzre gondolt ugyanis valamiböl neki is meg kellett élni és ez a versirás volt
3/11 anonim válasza:
Nem azt mondom, hogy helyeslem az előző hozzászólónak a válaszát, de nagyjából igaza van. Igazából az a baj, hogy általános meg középiskolában azt tanítják, hogy "Mire gondolt/gondolhatott a költő?", majd az egyetemen kiderül, hogy nem is az fontos, mivel mindenki máshogy értelmezi a szövegeket. Így az elemzések nagy része nem is arról szól, hogy mit gondolt a költő, hanem arról szól, hogy az adott tanulmányírónak, elemzést írónak milyen érzései támadtak a verssel kapcsolatban, neki milyen gondolatai voltak, mit hoz ki belőle. És nincs olyan, hogy maga a költő szerepel a versekben, hanem egy lírai alak szerepel a versekben. Számomra például ez a vers tudod miről szól? Egy emberről, aki ki van akadva mindenkire, ezért megöli magát, hogy aztán fájdalmat okozzon nekik. Azért akar nekik fájdalmat okozni, mert nem kapta meg a szeretetet, amit folyton említ, hogy csak "félig szerették" és emiatt gyűlöli ezeket az embereket. A lírai alak, aki itt szerepel egy érzékeny kis senki, akit "félig szerettek", emiatt mindenkit ellökött magától, majd a halálával (önygilkosságával?) bünteti azokat, akik szerették, ha csak félig is. Igen érett gondolkodás, gratulálok! -.-" De persze más meg kihozhat belőle mást, mert más embernek más juthat róla az eszébe.
4/11 anonim válasza:
Igaz, én is mindig így voltam vele, hogy na de ki mondta, hogy tényleg ezt gondolta, de valahogy tanítani kell az ilyet, mert igaz, hogy egyeseknek "magától jön" hogy értelmezzen valamit, amit olvas, de a legtöbb általános és középiskolást rá kell vezetni, hogy nézd csak, ezt lehet kiolvasni belőle, hogy aztán ő is belelásson valamit, vagy ha tök újat olvas, akkor később azt is megértse, ne csak letegye pl. "hogy ez mekkora hülyeség méghogy disznófejű Nagyúr! pfff hahahaha nincs is olyan"
5/11 anonim válasza:
ez nagyon szép vers, kár, hogy nem tudod a címét, ahogy kezdi lehetne éppen radnóti is, nála érteném, ha félig szerették, hiszen születésével a halál, az ikertestvérére utalhat, tudtommal adynak nem volt ilyen kapcsolata, mintha egyke lett volna, de ebben az egykeségben benne lehet a félelem, potnosan az egykeség tudattól, de szerintem nem annyira kell messzire menni mégsem, mert az önsajnálatos hangvétel - bár radnótira jellemző - valahogy nem az ő stílusa, egyes szám első személyben soha nem beszélt cudarul magáról, mindig csak kiszólt a tisztek hangvételében, ady sokszor sír, sokszor pöröl, magát mintha állandóan ostorozná, a vérségi baja, a betegsége, a pozőrsége, lehetne persze józsef attila, de ő is ritkán fogalmaz egyesben, mindig harmadik személyben fogalmaz, kivétel pár versét, tisztán látszik egyébként, hogy az elmúlást az ember valahogy úgy akarja summázni, hogy vagy otromba véget érjen, nem tudom miért gondolja, hogy nem tisztességes, mint Attila, miért gondolja, hogy gonosz, ilyet petőfi is gondolhatna, hiszen, hát nem akar ágyban párnák között meghalni, azt szeretné, ha a halál, az elmúlás fájna, a nincs fogalma ne csak egy amplitúdó legyen, hanem a lélek fájdalma, a vannak az elvesztése legyen, valószínű tűnhetnek adyzmusnak, egoista ömlengésnek is, de nem az, mert amit le kell ráznia mégis, hogy fájdalommal hal meg, le akarja tennia terhét, nem azt akarja, hogy neki fájjon, életében sokat szenvedett, fájjon azoknak, akik miatt szenvedett, de a mögött szörnyű szeretethiány lakozik, miközben megadóan kiszól, hogy - bár elmúlik és eliramlik minden - szerethetett volna valakit, hát talán nem is lett volna olyan nagy ára.
6/11 anonim válasza:
Úristen utolsó, én életemben ilyen hosszú mondatot még nem olvastam. Szerintem valamit ezzel kezdened kéne, az egész irományod zagyvaságnak tűnik attól, hogy nem használsz mondatokat. Olyan, mint valami hiperaktív gyerek hadarása..
7/11 anonim válasza:
De amúgy eleve mi ez, hogy felsorolsz itt mindenkit, hogy ki lehet? Már hogy-hogy ki lehetne? Ez egy Ady vers. Mit filozofálsz azon, hogy ki írta? Ady Endre írta, ahogy a kérdésben is benne van, a címe meg egyszerűen, Engem félig szerettek. 1910-ben írta.
8/11 anonim válasza:
a címét szeretném tudni, mondhatom nagy kegy volna, filozofálgatni mmmmmmmmmmmmmmmmmm, hát-hát
10/11 anonim válasza:
Neked baj van a fejeddel, vagy nehezen használod az internetet?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!