Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan tartsam fenn a feszülts...

Hogyan tartsam fenn a feszültséget, érdeklődést a történetben amit írok?

Figyelt kérdés

A történet maga megvan, a karakterek ki vannak dolgozva.


Valahogy ennek ellenére úgy érzem, mintha légüres térben levitálnának, papíron az összes feszültség olyan színpadiasnak, súlytalannak tűnik.

Ezen kívül hajlamos vagyok túl kevés bonyodalmat csinálni, vagy túl sokat, nem tudom.


Van erre valami technika, hogy a fenyegetést hogyan lehet valóságossá tenni?



2015. márc. 23. 11:36
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Azok a legjobb történetek, amelyeket a való élet ihlette. Én például sokszor a saját vagy ismerőseim életemből szoktam átvenni dolgokat, legyen szó, akár egy sima drámai regényről, vagy esetleg fantasy történetről.
2015. márc. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
34%

Legyen benne:

Szerelmi szál

Bűntény

Ki kell menteni/szabadítani valakit

2015. márc. 23. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Szerintem kezdd azzal, hogy alaposabban megismerteted a szereplőidet az Olvasókkal, sőt, tovább is mehetsz: szerettesd meg velük őket!

Hadd hozzak fel egy példát G.R.R. Martin "A tűz és jég dala" sorozatából. Ott például a Trónok harcának első fejezete egy (khmm SPOILER ON) gyilkossággal kezdődik. Véres és izgalmas, ám mégsem tudtam annyira izgulni. Ugyanakkor ott van Ned Stark lefejezése, ahol konkrétan összeszorult a szívem a félelemtől, hogy vajon meghal-e a kedvenc szereplőm, vagy sem. (SPOILER OFF)

Tehát először is adj nekik személyiséget, mely alapján természetesen adódnak köztük a súrlódások -> konfliktus. Ha már itt tartunk, döntsd el azt is, hogy a szereplőidet mi motiválja.

Hiszen engem nem fog érdekelni, hogy két papírkarakterrel mi történik. Példaként: Anna imád főzni, a recepteket a már halott édesanyjától tanulta. Egy nap el akarja készíteni anyja kedvenc pörköltjét, ám a lakótársa, Péter gyűlöli, mikor a lakásban ételszag terjeng. Emiatt összevesznek, és szerintem amiatt kap egy kis mélységet a vita, hogy Anna az anyja miatt ragaszkodik annak a nyomorult pörköltnek az elkészítéséhez, nemcsak azért, mert épp kötözködő kedve van.


Szerintem inkább legyen túl sok bonyodalom, mint túl kevés.

És úgy teheted valóságossá, hogy nem akarod a szereplőid szájába rágni a mondatokat. Hagyd, hogy életre keljenek, képzeld el őket valós helyzetekbe!


Amúgy csak ajánlani tudom ezt a blogot:

[link]


Ha még lenne kérdésed, írj privátot :)

2015. márc. 23. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Ezek megvannak. A való élet ikhlette, pontosabban az exem és én. Volt dráma rendesen, bár már jópár éve volt, úgyhogy el tudom eléggé távolítani magamtól érzelmileg.


Én az ütemezést nem érzem eléggé. Hajlamos vagyok túl sokat tolkienelni a háttéren, meg elveszni két fluff között.

valami worksheet szerűséget tudtok ajánlani, ami segít ütemezni? Vagy valami szempontsort ami segít editálni? tudom, ez a béta dolga is...


Valamint mivel nyilván át lesz írva, a háttérkaraktereket laposnak érzem. Erre mi az orvosság?

2015. márc. 23. 22:05
 5/10 A kérdező kommentje:
3. nagyon köszi.
2015. márc. 23. 22:09
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A háttérkarakterekre:

[link]


Szintén hasznos oldal:

[link]


Szerintem ne kapkodd el. Ha valós eseményem alapszik, akkor annak már van egy természetes ritmusa, nem? Amúgy amennyire megfigyeltem ,egy konfliktus apró elemekből építkezik. Szóval először csak apró viták történnek, aztán egyre több az elfojtott indulat, míg végül összegyűlnek a sérelmek és minden kirobban (ezek a robbanások is tűnhetnek kicsinek a mű tetőpontjához képest). Lényegében itt is a hatás-kölcsönhatás elve érvényesül.


És lehet, hogy csak Te érzed "színpadiasnak és súlytalannak" a papírra vetett jeleneteket, mert már igazi mélysgeiben is átélted őket. Lehet, hogy nincs semmi gond az írással, csak egyszerűen törekszel az érzelmek lehető legpontosabb átadására.


Amúgy nem tudom, hogy hogyan írsz, de pl párbeszédben sokat segít, ha hozzáfűzésként leírod, hogy ki mit miért mond, valamint a hangszínt, a gesztusokat és a mimikát.

2015. márc. 23. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Még két jó oldal(mellékesen):


[link]


[link]

2015. márc. 23. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Lehetne benne mindig valami akadály, ami megakadályozza az eseményeket, de aztán minden megjavul és a szereplők újabb kihívásnak néznek elébe.
2015. márc. 24. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

8-as: Igen, ez a cél, amivel bajban vagyok, az a feszültség (bonyodalom) helyes elosztása.

Ha tényleg mindig van valami, akkor az olvasók egy idő után hozzászoknak, és kiüresedik a fenyegetés. Pl. ha ma bejelentik, hogy háború van, és bármikor lebombázhatnak mindent a pitsába, akkor az feszültség amire a karakterek reagálnak így vagy úgy. Ha viszont már húsz éve háborús helyzet van (annak ellenére, hogy a bombázás veszélye fennál), az emberek nem pánikolnak, hiszen a veszély fennált tegnap is, meg múlt héten is.


Ezért ugye az írónak olyannak kell lennie mint a bűvésznek, mindig nagyobb nyulat előszedni ha már elült a taps. A probléma az, hogy nem igazán érzem, hogy milyen ütemben és sorrendben adagoljam a dolgokat.

2015. márc. 24. 13:46
 10/10 anonim válasza:
Hidd el nekem sem könnyebb. :) Próbálok könyvet írni, de mindig újra kezdtem. Most felfogom jegyezni az ötleteimet. Mindig valami teljesen más nagyobb akadályokat próbálok beletenni, és próbálom úgy, hogy ne szokják meg. Szoktam nézni egy sorozatot, de állandóan dührohamot kapok tőle, mert mindig úgy fejeződik be, hogy júj mi lesz a folytatás, utána úgy folytatódik, hogy nem is kellet volna ebbe a részbe is belekezdenem, mert nem történt meg, ami megtartotta a feszültséget, mert mindig van valami kibúvó, persze ezek jó dolgok, amik bekövetkeznének, de örökké tart mire végre bekövetkezik az izgalmas pillanat amire vártunk. Kezdem megutálni ezt a sorozatot, de közbe is történnek izgalmas dolgok, úgyhogy nem megy. Te a jó akadályokat próbáld gyorsan bekövetkeztetni, a rosszakat pedig ne hagyd, vagy hagyd, de utána hozd rendbe. Persze nehéz izgalmas feszültséget alkotni... Próbálkozz, gyűjts hozzá ötleteket!
2015. márc. 26. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!