Hogyan álljak neki egy forgatókönyv megírásának?
Nem lehet oldalszámban megfelelteni, az egész a tartalomtól függ. Ha abban az egy percben intenzív akció, folyamatos pofázás és nyolc helyszín van, akkor bizony az az egy perc nem egy oldal lesz. Ha meg ez egy japán művészfilm, akkor lehet olyan zen lesz, hogy két sorban le lehet írni azt az egy percet.
A forgatókönyv egy mindenre kiterjedő utasítás gyűjtemény, annak elősegítésére, hogy:
1, ne állandóan mindenki a rendezőt bactassa a az alap kérdéseivel
2, a rendező is tisztán lássa, hogy merre folyik a passzátszél
Vegyük pl. a karaktereket. A jellemzésnek annyira részletesnek kell lennie, hogy a színész megértse és meg tudja tanulni a karakterét. Persze lesznek ötletei, meg nyilván a szníészi képességek/elérhető emberek/technikai korlátok is határt szabnak a karakternek. Pl. a Harry Potter filmekben a főszereplőnek a könyvben zöld szeme van, azonban amikor elkezdtek forgatni, a színészről kiderült, hogy durván allaergiás a kontaktlencsére. Viszont annyira jól illett a szerepbe, hogy úgy döntöttek, nem válogatják újra.
Aztán persze erre jön rá a storyboardos, aki a leírt szöveget képbe rendezi, meg a sminkes/díszletes/3Ds team, akik meg a szövegben lévő "csaj megérkezik a motorral" jellemzést átalakítja ezzé:
és mondjuk ez által mindenki biztos benne, hogy a sminkes, a világító, a kameraman, a színészek stb. úgy csinál mindent, ahogy azt a rendező elképzelte.
Persze ebből több verzió/kivonat is készül, mert a színésznek nem túl releváns a helyszín fényviszonyainak jellemzése, ellenben a világosítót nem biztos, hogy érdekli a dialóg minden szava.
Szóval ha te írsz/rendezel valamit mindenkinek elegendő de ne túl sok infót adj, és legyél tudatában annak, hogy a filmen nem 100%ban az fog megjelenni, amit te fejben elképzeltél.
Hogy hogyan írd meg?
Alap adatok:
-mondanivaló (mit akarsz az adott jelenttel megmutatni? mi az az újdonság amit ez a jelent a történethez ad?)
-helyszín (hol vagyunk?)
-díszlet (milyen tárgyak, eszközök, épületek vannak ebben a térben?)
-hangulat (feszültésg van? milyen érzelmeket akarsz kiváltani?mi a karakter viszonya a környezettel? mi a néző viszonya a karakterrel, környezettel?)
-karakterek (ki van ott? miben? miért?)
-dialógus, akció (mit mondanak, teszenk? mi történik?)
-fényviszonyok (napszak, világítás módja?)
-zene, hangok (milyen hangot ad ki a környzet? van-e aláfestő zene? halljuk-e a környzetet?)
-képkivágás (mit mutat a kamera?)
Ha ezek mind megvannak, akkor már jó eséllyel be tudod állítani a színészeidet, a dízsletest, az operatőrt a kerékvágásba, és nagyjából tudni fogják hogy mit szeretnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!