Mi az a művészet?

Figyelt kérdés
2014. júl. 3. 13:57
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Megmondom őszintén, hogy egy (most a téma szempontjából lényegtelen) művészeti ággal foglalkozó szakfórumon vehemens viták folynak arról, hogy az adot dolog (amatőr vagy profik részéről közzétett - ez is egy külön kérdés), alkotás stb az művészet e, nem művészet, meg, hogy nem flele meg művészeti szempontoknak, stb stb, és mindezeket látva gondoltam, hogy megkérdezem itt, hogy tényleg én vagyok e a hülye, hogy számomra ez az idők során egyre kevésbé lett megfogható (pedig a szakmai múltam miatt egyre jobban kéne tudnom), és minden megválaszolt kérdés feltesz még kettőt, és gyakorlatilag nem tudom, mi a művészet. És kezd egy olyan érzésem lenni, hogy racionálisan nem fogjuk tudni értelmezni, és az egésszel az a probléma, hogy csak racionálisan tudunk gondolkodni, és a művészet az túlmegy a ráció határán. Nem tudjuk, mi az valójában. Nyilván ezt itt nem fogjuk tudni megbeszélni, de nagyon érdekel az emberek gondolata ebben a kérdésben.
2014. júl. 4. 13:13
 12/20 anonim ***** válasza:

Kedves Kerdezo!


A muveszet az, amit valahol valamikor az emberek egy csoportja annak tart -tavaj nyaron olvastam egy egyetemi tankonyvben. Eleg ez igy Neked?


Mi az egeszseg?


Mi a szeretet?


Mi a haza?


Ahogy oregszunk, egyre tobb fogalom definicioja valik megkerdojelezhetove. Sztem az a tapasztalt/bolcs ember, aki meg is kerdojelez minden megkerdojelezhetot. Nincs muveszetmeter, amit csak a produkcionak tamasztunk, es a skala megmutatja, mennyire muveszi a dolog, amit merni probalunk. Ahogy haladok elore az idoben, egyre inkabb tartom elfogadhatonak, h valami -akar az ertekiteletunk, akar az izlesunk stb- szubjektivva lesz. Ez a vilag ugy van berendezve, h szubjektiv dolog egy masik szubjektiv dolgot er. A szubjektiv dolgok csak ugy nyuzsognek, es mig felrefordulsz tusszenteni, az alatt az ido alatt is szaporodnak. Szoval celravezetobb a vilagrol szolo munkahipoteziseidbe beepiteni a szubjektivet, mint teljesen figyelmen kivul hagyni.


Nekem annyi a valosag (szubjektiv valosag) kutatasaban az elonyom Hozzad kepest, h nekem diplomam sincs, nincs tele a fejem elore ragott gondolatokkal. Es akkor tettem le vegleg a kep/zene/konyv muveszi-nem muveszi szembeallitasaval, amikor magam is festeni kezdtem. Azota sz*rok a definiciora, de szazszor jobban elvezem magat az alkotast.


Nem akarlak lerazni, kedves Kedezo, nem. "Amíg valami körül ilyen méretű társadalmi tevékenység zajlik, addig joggal merül fel a kérdés, hogy vajon tudjuk e egyáltalán, miről beszélünk?" Nem tudjuk pontosan. De evvel a feszito nemtudassal egyutt tudok elni. Azt valasztottam, h amit nem ertek meg, ahhoz hozzaszokok. Nem tolthetem az eletem ilyen homalyos kerdesek valaszaira valo vadaszattal! Inkabb festek, mint hogy tudjam, az muveszi-e v nem muveszi... Ez persze nema azt jelenti, h beszelni felesleges rola, csk a kerdest boviteni kell: a Te szamodra mi a muveszet? (Allits ossze kerdoivet, es megfelelo szamu valaszbol a termeszetes eloszlas-fuggveny segitsgevel megtudhatod, mit tart a kerdoiv-kitoltok serege muveszetnek. Nem leszel vele elorebb, de jo jatek...)


(Megjegyzem, sokkal kisebb korben sokkal pontosabb kerdeseket tettem fel a pop artrol es az informelrol, de a valaszolok meg frazisok puffogtatasaig se jutottak el. Erezd magad megtisztelve, h legalabb iley banalitasokat osszeirkalunk Neked! Ez csak egy netes forum, ne legyenek irrealis elvarasaid.)


Jo alkoatst es jo eloadast!


Udv R.

2014. júl. 4. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Kedves R!


Ne haragudj, hogy most rövid leszek, de éppen indulok valahová.

"A muveszet az, amit valahol valamikor az emberek egy csoportja annak tart" Na pont itt a probléma. Hogy ez egy külső álláspont. A kérdés az, hogyha az embereknek ezt a csoportját, vagy a tagjait megkérdezzük, hogy mit tartotok művészetnek, akkor mit mondanak rá. Azt nyilván nem mondhatják, hogy az a művészet, amit mi művészetnek tartunk, mert akkor jön a következő kérdés, hogy "És mit tartotok annak?" És így harap farkába a kígyó...


Ez picit olyan, mint ahogy édesapám járt egyszer, aki építészmérnök, és igazságaügyi szakértő volt építőirart érintő gazdasági perekben (kivitelező, alvállalkozó közötti perekben a 80-as években, és akkor létezett a "Vonatkozó szabvány" fogalma, amiben pld az építőipari fogalmak voltak pontosan meghatározva és definiálva. Egy munkájához meg kellett néznie pontosan, hogy építészeti szempontból mit neveznek kábelnek. Elővette a vonatkozó szabványt, és az volt benne kábel címszó alatt, hogy "Kábel az, amit a vonatkozó szabványok kábelnek keveznek." Kicsit a fenti idézet is ilyen a művészettel kapcsolatban.


Üdv,

P

2014. júl. 4. 14:37
 14/20 anonim ***** válasza:

Kedves P.!


Remelem, az utad jol sikerult, es azota visszatertel kozenk.


Az altalad nehezmenyezett kis idezettel, ami -engem is felidegesitett anno- egy egytemi tankonyvban, egy kortars muveszeti konyvben talalkoztam. Asszem, a pecsi egyetem egyik eloadoja irta. Masfel sorban elintezte a lenyeget (aztan mindenfele kozep-erdektelen, de muvesznek kikialtott elkoveto tenykedeseit voltam kenytelen bamulni a kovetkezo haromszaziksz oldalon)! Masfel sorban! Ha ok, akik ebbol elnek, nem tudnak szabatos ugyanakkor korrekt valaszt adni a kerdesedre, akkor ki tud?


Ha van egy szempontrendszer, akkor az alapjan egy murol eldontheto, h muveszi-e, v sem -de meg nem lattam olyan szempontrendszert, amiben mindenki egeyt ertett volna, ugy mint kozonseg, muvesz es kritikus, ill. muvtortesz. Hm.


Kedves volna Toled, h jelezned felenk, szamodra mi most az elfogadhato szempontrendszer, szinte biztos vagyok benne, h Neked tobb tapasztalatod van e teren, mint nekunk (marcsak azert is kivancsi vagyok, mert szeretnek zsuriztetni iden).


Udv R.

2014. júl. 7. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Nos újra megpróbálom

- minőség

- esztétika/forma

- tartalom

- érzelmi töltet


Azt hiszem talán ezek sikeres kombinációja az,amit művészetnek nevezünk.

Viszont a sikeresség, ahogy R is írta, csoportok által meghatározott.


Az is gond,hogy szerintem önmagában kevés azt,mondani,hogy elég,ha hat egy mű valahogyan.

Egy szín önmagában hat az emberre,de igazából minden.

Ha most festek egy lila négyzetet,akkor ez valakinek tetszeni fog,mert szereti a lila színt,de ettől művészi lesz?

Ha drága anyagból csinálom, akkor művészi lesz?

Ha aranymetszést használva igazítom, művészi lesz?


Szóval nem és szerintem néha az a művészi,amit azok,akik megítélik nem tudnak megcsinálni,de hat rájuk..

2014. júl. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Itt a művészet meghatározása:

"A MŰVÉSZET szó A KOMMUNIKÁCIÓ MINŐSÉGÉT foglalja össze.

-

Így aztán a kommunikáció törvényeit követi. "


"Ha megnéztek vagy meghallgattok valamilyen művészi alkotást, egyetlen dolog van, ami a közönségből egyöntetű reakciót vált ki. Ha ez benne van, akkor te is úgy látod, hogy az egy művészeti alkotás, ha pedig nincs benne, akkor nem.

Hát mi az?

TECHNIKAI TUDÁS, AMELY ÖNMAGA ELEGENDŐ EGY ÉRZELMI HATÁS MEGTEREMTÉSÉHEZ.

Ennyire kell jónak lennie egy művészi alkotásnak, hogy jó legyen. "

Idézet L. Ron Hubbad írásaiból

2014. júl. 7. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Kedves "szcientologus"!


L. Ron Hubbard meghatarozasa a muveszetrol tetszetos, de csak a felszint karcolgatja, megprobal frappans lenni, de tulsagosan leegyszerusito.


Az a legnagyobb gondom a definiciojaval, h -a kozvelekedessel ellentetben- nem minden muveszi alkotas akar az erzelmeinkre hatni, ennek ellenere lehet ertekes, ill. ismerunk olyan alkotasokat, amik technikailag gyalazatosak, erzelmileg (v gondolatilag, v akarhogy) kimagasloak.


Nem gyozott meg.


Udv R.

2014. júl. 8. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Én egyetlen magyarázatot hallottam, illetve egyetlen definícióféleséget, ami egy picit közelebb visz, de ez is csak súrolja a dolog lényegét. Szóval ez úgy szól, hogy régen egyetlen egy dolog volt az ember számára, amibe az intellektusát megélte, és ez volt a mágia. Aztán az ember ezt szétbontotta 3 részre: tudomány, vallás és művészet. Más nincs, ez a három van.


Tehát a művészet az emberi intellektusnak olyan megélése/produktuma, ami nem technika és nem vallás. Ennél közelebb én még nem jutottam hozzá. Hogy ez pontosan mit jelent, azt nem tudom.

2014. júl. 8. 23:12
 19/20 anonim ***** válasza:

Kedves P.!


H a muveszet milyen funkciot tolt be a tarsadalom ill. a mu elkovetoje eleteben (nem vallas es nem technika), azt a definiciod szepen kifejezi. Sajnos az egyes muvekrol, hm, arrol nem mond sokat.


Kar.


Udv es jo alkotast/eloadast kivan R.

2014. júl. 9. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Ez nem igazán definíció. Inkább arról van szó, hogy én eddig ennél közelebb nem jutottam a művészet jelentését illetően.
2014. júl. 9. 07:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!