Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ha egy író kitalál egy karakte...

Ha egy író kitalál egy karaktert, és az adot könyvből filmet készítenek, az író beleszólhat a szereposztásba?

Figyelt kérdés
Nem arra gondolok, hogy konkrét neveket mondjon, hanem pl. ír egy levelet a rendezőnek, hogy "XY szerepére nem szeretném, ha Z-t választaná, mert ezt a karaktert én nem ilyennek találtam ki, mert Z sokkal alacsonyabb/magasabb/kövérebb/fiatalabb, mint az általam kitalált szereplő." Szóval lehet ebbe beleszólása? Most ne azt a példát vegyük, hogy az író együtt dolgozik a rendezővel, hanem ha egy rendező egy már évek, évtizedek óta létező könyvet filmesít meg.

2014. ápr. 15. 13:53
 1/9 anonim ***** válasza:
11%
Persze. Sőt, ennyi erővel bárki beleszólhat, mert bárki írhat egy levelet a rendezőnek.
2014. ápr. 15. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Persze, de azt nem valószínű, hogy a rendező komolyan is veszi :)
2014. ápr. 15. 14:03
 3/9 anonim ***** válasza:
39%
Az nem olt kérdés, hogy komolyan veszi-e a rendező.
2014. ápr. 15. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ilyenkor megveszik a jogokat és talán a jogok eladásánál lehet valami kikötése az írónak, de egyébként utána már nem. De akkor sem hiszem, hogy pl. konkrét szereplőt kötne ki, hanem hogy pl. egy-egy rész semmiképpen se maradjon ki a megfilmesítésből.
2014. ápr. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Előfordul, hogy kérik a segítségét, van, hogy nem.
2014. ápr. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

biztos kérheti, de sok minden befolyásolja, hogy végülis elfogadják, vagy nem


amikor olvastam Da Vinci-kódot nekem egyértelműen Harrison Ford volt a főszereplő, rá volt megírva, és marhára meglepett, hogy Tom Hanks-t választották ... és bár szeretem Tom Hanks-t megnézve a filmet az a véleményem, hogy Harrison Fordot kívánta volna

2014. ápr. 15. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nem igazán van beleszólása.

Főleg, hogy a költségvetés szabja meg, hogy kit választanak.

Rendben van, hogy te Brad Pittet akarod, de ő 100 millió alatt nem nagyon áll meg, kivéve, ha szimpatizál átlagon felül a rendezővel vagy a filmmel.

2014. ápr. 15. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
:) Nem feltétlen ilyen hű de nagy neveket mindenképp válogassunk be dologra gondoltam. Megmondom: szerintem a Hobbit c. filmben túl fiatal Bilbo. Nekem a könyvet olvasva abszolút nem ilyennek jött le, és szerintem pl. Tolkiennek sem ő lett volna az elsőszámú választása
2014. ápr. 15. 15:09
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez függ a szerződéstől.


A színészválasztáskor nem csak a külső számít, de a tudás is. Minden színésznek van egy lehatárolt műfaja, amiben jó. Van aki bombajó akcióhős, mint Bruce Willis, más meg érzelemmentes kocka mint Zachary Quinto, vagy romantikus viccesfiú mint Adam Sandler. És ez nem csak az, hogy olyan feje van, hanem a hogy mit tud hihetően játszani.


Ezen kívül ott van a színész ügynöksége, akik megmondhatják, hogy ezt ne vállalja be, mert így vagy úgy befolyásolja a későbbi szerepeit.


Fontos a gázsi is, ahogy előbb már írták.


A legtöbb esetben az írót meghívják a szereplőválogatásra, amennyiben még életben van. A véleménye ugyan nem mindenható, de azért figyelnek rá.


Viszont pont az, hogy alacsonyabb/magasabb/kövérebb/fiatalabb, nem igazán számít. A magasság kameratrükk és dubőrök kérdése, a hobbitoknál sem volt probléma. A testsúly nagyrészt a színész feladata, kigyúrják magukat, lefogynak, meghíznak szerepekért.

A színész korát a sminkesek is tudják befolyásolni, illetve hogy hány évest játszik a viselkedésével... hány olyan film van, ahol a történet része, hogy húsz-harminc évet öregszik valaki. Bilbó esetében pl. tudatosan nem ősz parókát raktak rá, mert ott még fiatalabb.


Amire figyelnek, az inkább a testarányok (ez állandó, súlytól független), az arcberendezés, a rassz, a mozgások/speciális tudás. Vannak szerepek, ahova mindenképp valaki olyan kell, aki profin tud karartézni vagy énekelni. Ebben az esteben nincs mese, hiába jó az arc meg a mimika, nem mindenki lesz jó.

2014. ápr. 17. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!