Ti hogyan látjátok a könyvek jövőjét? (További hozzátoldások lent)
Nem vagyok magyar tanár, de abban biztos vagyok, hogy van jövője a könyveknek. Egy jó ideig még biztos nem fog kihalni, ugyan kevesebb időt fordít rá mindenki, de gyerekek is szeretnek elmerülni bennük, amellett, hogy az interneten is lógnak elég sokat.
Én meg mint felnőtt, szeretem a könyveket, bármit szívesen elolvasok, na jó nem mindent, azért van amire nem érdemes időt pazarolni, de sok millió jó könyv van. Azonban amivel én hozzájárulok a könyvek jövőjének rombolásához, az az, hogy NEM VÁSÁROLOK KÖNYVEKET. Mert nincs annyi pénzem. Mert nincs munkám. Ha van munkám, az se biztos. És akkor is lakásra gyűjtök, hogy akár a könyveket is tudjam majd hova tenni... :) Akkor nem is én járulok hozzá a könyv jövőjének rombolásához, hanem aki azért felelős, hogy nem lehet biztos munkahelyem, emberi fizetésem...
És ha majd gyerekem lesz, örülök, ha ruhát és ennyit tudok venni neki, nem biztos, hogy majd jut új könyvre. Marad az őseinktől örökölt könyvespolc. Anyám még tudott könyveket vásárolni fiatal korában...És gyereket vállalni huszonévesen...
Kedves Utolsó válaszoló!
Teljesen jogos, amit írsz. Elnézést kérek, ha provokatívnak tűnt a kérdés. Nem annak szántam. Nem csupán erről írok, hanem arról is, hogy eleve nincs meg már igazán az érdeklődés aziránt, ami előbbre vinne.
Beírásod után csak sírni tudok ezért az országért, hogy ilyen nagy problémák vannak. Bocsánat, ha néhányan úgy éreztétek, hogy a kérdésem bántó valakire nézve. Remélem azért ezek a dolgok is hamarosan megoldódnak.
Örülök a válaszoknak. Én sem szeretek könyveket olvasni az interneten. Egyáltalán nem tudja ugyanazt az élményt nyújtani. Remélem, hogy könyvek mindig is lesznek. Nem mellesleg cd-ket és dvd-ket is szoktam venni, holott a zeneipar már halott.
Fő problémának azt látom, hogy az ismeretségi körömben lévő emberek egyáltalán nem olvasnak semmit. A diákok szerint a világ nem olyan irányba megy, amikor ez fontos lesz. Át vannak már itatva a médiából kiömlő szeméttel és látják a világot körülöttük, de nem tudnak semmit értelmezni.
szerintem jók a megérzéseid. a versről már szinte kijelenthetjük, hogy halott. és szerintem az irodalom is erre tart. ez nem azt fogja jelenteni, hogy nem írnak és olvasnak már könyveket, de ennek a hatása nulla lesz a világ folyására. olyan lesz, mint ma barokk zenét írni vagy hallgatni. a könyv egy lassú dolog és a világ egyre gyorsul. talán majd ha feltalálnak valami agy interface-t a jövőben, amivel gyorsabban tudunk szöveget feldolgozni, akkor újra előveszik majd őket.
amúgy szerintem az is megtévesztő, hogy könyvről beszélünk. mert szépirodalmat olvasni, vagy valami akció jellegűt is egészen más dolog. ugyanúgy mint megnézni egy lassú filmet, ami munkát követel a nézőtől, vagy egy képregény adaptációt. itt is látszik, hogy részben a sebességek számítanak, hogy milyen gyorsan dolgozható fel valami. ami fárasztó is időt igényel arra már nincs idő. percekre képes koncentrálódni a figyelmünk.
Jaj Kérdező, nem bántó és nem provokatív a kérdés. Csak leírtam, hogy itt nem pusztán az internet térhódításáról van szó, vagy arról, hogy kiszerettek az emberek a könyvekből... (2-es vagyok amúgy.)
Egyébként pont a Pinceszínház oldalán olvastam, hogy lehet náluk vásárolni "+1 jegyet", amit nem a vásárló használ fel, hanem valaki idegen, aki nem tudja éppen megfizetni magának, pl munkanélküli... Le is írták, hogy azért indították el ezt (a kávézók, teázók mintájára...), mert tudják, hogy anyagi nehézségek esetén az emberek többségénél a kultúra az, ami első körben kiesik, ha az a kérdés, hogy mire költsük azt a kis pénzt, ami még van... Enni kell, téli cipő kell, na de ha nem megyünk színházba, nem veszünk könyvet, ebbe viszont nem halunk bele.
És ez valóban így van nálam is. Szívesen járnék hetente színházba és vennék havonta új könyveket, ha megtehetném... Nálam a könyv a színháznál is előbb "kiesik", mert egy könyv később is beszerezhető, vagy kikölcsönözhető. De ha egy színdarab adott színészekkel nagyon érdekel, annak van egy időkorlátja, hogy meddig látható...
És bocs az offért, gondolom inkább az érdekel téged, hogy a mai és a jövőbeni gyerekekből teljesen kiveszik-e a könyv szeretete...
De akárhogy is, az anyagi oldal is egy lényeges ok... Továbbá az is, hogy nem látják a jó példát a szülőktől. mert ha a szülő olvasna is szívesen, de hullafáradt a munkahelyétől, még otthon is dolgozik.
Hát még leginkább a magyar tanárok által működhetne ez, ha nem csak leadnák az anyagot, hanem aktivizálnák a gyerekeket, hogy legyen kedvük olvasni. Pl. ha különböző feladatokat adnának, amelyeket könyvtárban, vagy könyvtári könyvekből lehet megoldani, és rászoktatnák a gyerekeket a könyvtárazásra, akkor a pénz sem jelenthet gondot...
+Még valami: Én le nem ülnék számítógép (vagy egyéb kütyü) elé könyvet olvasni. Kiábrándító a lapozás hiánya is, és fárasztó a szemnek néhány oldal után a folyamatos olvasás gépen. Max. csak olyan néhány tíz oldalas írásokat olvasok el időnként, ami sürgősen kell, vagy nem/nehezen beszerezhetőek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!